Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MAcierz RAID 1 - odzyskiwanie danych

26 Cze 2006 09:47 5437 6
  • Poziom 11  
    Zastanawiam sie nad instalacją w firmie macierzy RAID. Dyski na razie nie kupione.
    Jak mniemam większość płyt na SOCET 939 posiada już obsługę macierzy.
    Tylko moje pytanie jest takie; Jak odzyskać dane gdy padnie jeden dysk?
    Czy uruchomię system jeżeli będę miał tylko jeden dysk?
    Mowa o macierzy RAID 1?
  • Poziom 11  
    zasadę działania macierzy RAID rozumiem. W moim przypadku chodzi nie tyle o szybkość, co o bezpieczeństwo danych. Wiem więc że powinienem mieć RAID 1 z mirroringem. Moje pytanie dotyczy raczej tego co potem?
    Potem, czyli jak jeden dysk padnie. Czy po prostu włączam kompa i mam komunikat, ze jeden dysk padł i należy włożyć go ponownie? Czy raczej komp się nie uruchamia ale ja mam kopię danych na drugim dysku więc dokupuję nowy dysk i sie odpala? Czy musze wyjąc oba dyski, a dane po prostu kopiuje przy użyciu innego komputer z tego zdrowego dysku?
    to mnie zastanawia. Nasza firma jest mała, ale ma trochę różnych ważnych danych i obrotu miesięcznie. Nie jestem informatykiem, ale nie jestem tez całkiem zieleniak. Sieć skonfigurowałem i działa (3 lata). Do tej pory nie mieliśmy żadnej awarii. Patrząc wstecz to dobrze, ale patrząc w przyszłość prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest coraz większe. Statystyka działa na naszą niekorzyść.
  • Poziom 43  
    Przy RAID 1 dane na jednym dysku sa wierna kopia drugiego tak wiec jesli przydarzy sie awaria jednego z dysku dane nadal beda dostepne.
  • Poziom 17  
    To co zrobi system po padnięciu dysku zależy od kontrolera. Po tych na płytach głównych zbyt dużo bym się nie spodziewał. Są to bardzo uproszczone kontrolery, ale trzeba poszukać w instrukcji do danej płyty może będzie miła niespodzianka. A może znajdzie się ktoś, kto ma doświadczenie z kontolerami SATA. Ja mam doświadczenie tylko z kontrolerami SCSII i tam wszystko działa jak należy, tzn. po symulowanej awarii dysku (wyciągnięty dysk hot swap w czasie pracy serwera) pojawiał się tylko na monitorze komunikat o utracie łączności z jednym z dysków fizycznych, a system działał dalej.
  • Poziom 11  
    Czyli wszystko zależy od kontrolera.
    Że zapytam jak lajkonik - kontroler to hardware czy software?