Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zewnętrzny dysk sieciowy - opinie

StaruchPl 26 Jun 2006 09:50 2971 16
    StaruchPl
    Level 11  
    Mam firmową sieć komputerową (10 kompów) i potrzebuję urządzenia do przechowywania danych. Serwery plików są za drogie i potrzebuję czegoś tańszego. Myślałem o zewnętrznym dysku sieciowym na którym będą znajdowały się pliki udostępniane w sieci. Nie mam żadnego doświadczenia z takimi urządzeniami w związku z czym proszę o pomoc w kilu kwestiach:
    1 Jaki sprzęt wybrać, znalazłem w necie takie coś:
    - Maxtor Shared Storage Drive Plus 200 GB
    - Plextor dysk sieciowy 3,5" 160 GB
    który z nich jest lepszy (może proponujecie coś innego). Ważna dla mnie jest niezawodność - musi on chodzić 24 h/dobę i nie sprawiaż żadnych problemów.
    2. Jak zabezpieczyć coś takiego przed osobami niepowołnymi?
    3. Jak sprawują się takie urzadzenia w praktyce.
    Za wszelkie sugestie i podpowiedzi dziękuję
    Moderated By TONI_2003:

Posty jako odpowiedzi zostały scalone z dwóch jednakowych Tematów !

mischa
    Level 23  
    Jeszcze nie spotkałem się z czymś takim :) Tylko to może być fajne do momentu jak jakieś ograniczenia będziesz musiał nadać :( Wtedy lipa. Po pierwsze napisz do czego go potrzebujesz ? To zależy od specyfiki programów (czy dużo ciągną z serwera) czy też potrzebujesz tylkodo np. zapisywania dokumentów. Nie musisz kupować przecież jakiegoś super kompa. Najprostsza płyta główna z RAID-em, dwa dyski i... albo np. Windows XP prof lub Linux i samba. Drożej będzie ale za to masz możliwość zarządzania tym.
    StaruchPl
    Level 11  
    Chcę umieścić na nim program magazynowy firmy oraz pliki (jakieś dokumenty stworzone Openofficem, Płatnikiem itp.)
    W tym momencie mam na swoim kompie udostępnione te rzeczy dla konkretnych użytkowników. Z tych zasobów korzystają 4-5 osób. Nie wiem w jaki sposób określić obciążenie.
    Jeżeli chodzi o zarządzanie to znalazłem w internecie sprzęt o nazwie TS-101 Turbo Station i producent sie chwali że posiada ono funkcje dostępu autoryzowanego do plików.
    Co o tym myślicie?
    mischa
    Level 23  
    Nie głupie to jest. Może się u Ciebie sprawdzić, szkoda że nie piszą nic o e-mule :) No i cena...2350 zł ?? Drooogo... Za to masz normalnego kompa z legal windą professional i dwoma dyskami po 160 GB.
    m_wojcik
    Level 25  
    StaruchPl wrote:
    Chcę umieścić na nim program magazynowy firmy oraz pliki (jakieś dokumenty stworzone Openofficem, Płatnikiem itp.)
    W tym momencie mam na swoim kompie udostępnione te rzeczy dla konkretnych użytkowników. Z tych zasobów korzystają 4-5 osób. Nie wiem w jaki sposób określić obciążenie.
    Jeżeli chodzi o zarządzanie to znalazłem w internecie sprzęt o nazwie TS-101 Turbo Station i producent sie chwali że posiada ono funkcje dostępu autoryzowanego do plików.
    Co o tym myślicie?

Ja bym poszperał nawet na Allegro, masz mnóstwo ofert serwerów chociażby DELL, HP czy IBM - taki używany dla kilku osób z małą miacierzą dyskową i streamerem do robienia kopii bezpieczeństwa (istotne!) znajdziesz naprawdę bardzo tanio w tej chwili (jesli nie ma być to serwer aplikacji) - myślę że góra 500PLN i masz sprawę załatwioną. Serwer ma tę przewagę, że możesz go sobie dowolnie skonfigurować - skoro mają być tam przechowywane pliki z Płatnika zapewne musi być zapewniony autoryzowany dostęp, dla częsci plików i aplikacji liczy się też współdzielenie i jednoczesny dostęp.
    Pierwszy z brzegu:
    http://www.allegro.pl/item111502127_dell_poweredge2400_pii_450_256mb_3x4gb_dl21.html
    do tego streamer i karta RAID - instalujesz Linuxa za friko i udostępniasz wszystkie zasoby przy użyciu Samby.
    Podany serwer jest sprzedawany z fakturą, gwarancją (poleasingowy) - do firmy na małe potrzeby jak znalazł. Mam do czynienia z dużą ilością serwerów DELL i sa naprawdę niezawodne. Zresztą, IBMy też mogą być ;)
    Co Ty na to?
    StaruchPl
    Level 11  
    No właśnie ta cena. Zastanawiam się czy nie ma tego typu urzdzeń tańszych. Wiesz nie chodzi mi o te dodatkowe funkcja takie jak: stacja multimedialna czy stacja download. Dla mnie jedynie interesujący jest File server i możliwość autoryzowanego dostępu do niego.
    Urządzenie jest znacznie mniejsze od standardowego kompa i to dla mnie też jest dość korzystne bo mogę umieścić je w skrzynce gdzie mam umieszczony switch.
    mischa
    Level 23  
    Dlatego kup kompa i koniec.
    m_wojcik
    Level 25  
    Jeśli nie masz miejsca na duży serwer, to popatrz na oferty rackowych, np.:
    http://www.allegro.pl/item110007523_obudowa_serwerowa_rack_1u_uniwersalna_4_.html
    Będę zwolennikiem rozwiązań typu serwer dla takiej sieci firmowej z wielu względów, chociażby dla przechowywania profili użytkowników - w razie padu komputera masz kopię.
    Nie wiem, jak u Ciebie z dostępem do Internetu, możesz to też skonfigurowac na serwerze i udostępniać w sensowny sposób.
    Serwery są teraz tanie naprawdę i to jest własnie najlepsze rozwiązanie.
    StaruchPl
    Level 11  
    Servery tego typu napewna są lepsze ale najczęściej są na Linuksach a ja musze sie przyznać że Nigdy nie miałem do czynienia z jakomkolwiek Linuksem. Może znacie jakąś kompilacje Linuksa dla kogoś całkowicie zielonego, alba jakiś artykuł który krok po kroku pozwoli mi uruchomić taki server
    m_wojcik
    Level 25  
    To już odrębny temat.
    1. Możesz sam się w to pobawić (zyskujesz to, że się dużo nauczysz przy okazji)
    2. Możesz znaleźć kogoś, kto Ci pomoże i postawi to na nogi. Zyskujesz wolny czas :)

Proponuję poszukać na googlach pod hasłem linux dla początkujących, jest mnóstow materiałów, na Elektrodzie tez znajdziesz tysiące tematów temu poświęconych, więc nie będę się powtarzał.
    Na serwer polecam ze swojej strony: Linux Red Hat (albo jego następcę Fedora Core), ewentualnie SuSE. Oczywiście zaraz podniosą się głosy, że nie ma jak Debian, czy Gentoo ;) ale nie odchodźmy od tematu głównego - jest nim jakby nie patrzeć potrzeba postawienia serwera plików z mechanizmem automatycznych kopii zapasowych, a nie dyskusja na temat wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.
    Oczywiście, jeśli masz kasę bądź licencję na Windowsa - to też możesz spokojnie użyć jako systemu na serwer - bardzo fajny jest Windows 2003 Server na przykład. Ale to kosztuje...
    m_wojcik
    Level 25  
    Jest to jakiś pomysł ale:
    "Dostęp do katalogów:
    - dzielony
    - tylko odczyt (FAT, NTFS) / odczyt i zapis (tylko FAT)
    -Możliwość ustawienia hasła"

I tak trzeba jakoś te dostępy skonfigurować (to hasło to dla jednego użytkownika? Krórego?)

Za 500 PLN to ja bym wolał serwer ze streamerem i Linuxem. W takim urządzeniu jak padnie dysk, to do widzenia - gdzie masz backup?
    Autor wyraźnie pisał: 100% niezawodności i 24h/7 dni....
    max_gg
    Level 26  
    Dlatego też napisałem dodatkowo: "starszy komputer z linuxem i skonfigurowaną sambą - koszt podobny (licząc nowy dysk)"

Osobiście także uważam, że to najlepsze rozwiązanie... Co prawda nie używam streamera, ale cztery dyski w moim sprzęcie raczej od razu wszystkie nie padną, a nagrywarka DVD zarchiwizuje dane...

Przepraszam za off-topic...

Pozdrawiam!

Marcin "Max" G.
    m_wojcik
    Level 25  
    Ciekawe co w końcu autor wybierze.
    Ja również pozdrawiam i czekam na postępy w wyszukaniu rozwiązania.
    Nagrywarka DVD to też b. dobre rozwiązanie, ale streamer np. DDS3 to około 10GB danych, nosnik tani, wielokrotnego zapisu i w pełni automatycznie zorganizowane kopie zapasowe - tylko tasiemki zmieniać.
    Jeszcze niedawno było to drogie rozwiązanie, ale teraz z czystym sumieniem mogę polecić.
    Jeśli bowiem chodzi o niezawodność to nie ma 100% pewnych urządzen, zdarzył mi się pad nowego (miał niecały miesiąc) dysku, widziałem też pad całej macierzy dysków - kopie zapasowe są niezbędne.

Pozdrawiam.
    Gelorzuc
    Level 11  
    mże to nie jest odpowiedź na pytanie, ale bardziej polecałbym dołączenie takiego dysku do jakiegoś komputera stale pracującego wewnątrz sieci - np. jako firewall po stronie LAN. Łatwiej zapewnić zabezpieczenia takiego zasobu, można do tego celu użyć Microsoft Network, serwer FTP lub Sambę na Linuxie
    m_wojcik
    Level 25  
    StaruchPl wrote:
    Mam firmową sieć komputerową (10 kompów) i potrzebuję urządzenia do przechowywania danych. Serwery plików są za drogie i potrzebuję czegoś tańszego. Myślałem o zewnętrznym dysku sieciowym na którym będą znajdowały się pliki udostępniane w sieci. Nie mam żadnego doświadczenia z takimi urządzeniami w związku z czym proszę o pomoc w kilu kwestiach:
    1 Jaki sprzęt wybrać, znalazłem w necie takie coś:
    - Maxtor Shared Storage Drive Plus 200 GB
    - Plextor dysk sieciowy 3,5" 160 GB
    który z nich jest lepszy (może proponujecie coś innego). Ważna dla mnie jest niezawodność - musi on chodzić 24 h/dobę i nie sprawiaż żadnych problemów.
    2. Jak zabezpieczyć coś takiego przed osobami niepowołnymi?
    3. Jak sprawują się takie urzadzenia w praktyce.
    Za wszelkie sugestie i podpowiedzi dziękuję

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic536201.html?highlight=
    sq3hta
    Level 18  
    Slusznie któryś z kolegów wspomniał o robieniu kopii a w firmie to bardzo ważna sprawa!!! Pomyśl o tym rozwiązaniu.