Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sensownie sterować silnikiem krokowym (3 fazy) ?

26 Cze 2006 12:12 1646 2
 • Poziom 18  
  Witam,

  chciałem wykorzystać silniczki od cd-rom'ów sterowane AVR'kiem do poruszania robocikiem. Myślałemm, że to bedzie prosta sprawa, ale sie przeliczyłem :wink: .

  Silniczki w cd-romie to są krokowce z trzema przewodami i trzema uzwojeniami w trójkąt (albo raczej trójfazowe). Znalazłem taką stronke na której jest pokazane jak podawać napięcia na uzwojenia takie silnika ("STC Stepper from CD-ROM Drive", troche dalej niż w połowie strony).

  Polutowałem z 6 tranzystorków BD681, 6 diodek 1n4007 i 6 oporniczków w coś w rodzaju mostka H, tyle że z jeszcze jedną gałęzią (kiepsko mi to wyszło, bo za bardzo się grzeje, chyba lepszym rozwiązaniem byłyby tranzystory mosfet).

  Do sterowania użyłem ATtiny2313, tylko że na jeden taki silniczek marnuje 6 nóżek. Czy możecie podpowiedzieć, jak za pomocą np. bramek ograniczyć ilośc nóżek procka? Chcialem sterować dwoma takimi silniczkami niezależnie i zaraz mi zabraknie odnóży :-)

  Kolejnym moim problemem jest niestabilność pracy silniczka, ma bardzo mały moment obrotowy, wystarczy się go dotknać i zaczyna się kręcić w drugą stronę. Czy takie silniczki mają aż tak mały moment obrotowy?

  Czy takie silniczka w ogóle się nadają do poruszania robocikiem ?

  Co ciekawe, nie znalazłem zbyt wielu informacji o sterowaniu silnikami krokowymi trójfazowymi; jedynie w kilku pdf'ach jest napisane "że są" takie, max to rysunek taki jak tutaj na końcu 8 strony .

  Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi

  pozdrawiam
  stefan
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie nadają się było o tym już pare razy na forum, są do tych silników scalone chipy sterujące, wymagają 3 halotronów. Silniki takie po przerobieniu latają w samolotach, ale trzeba podmienić magnesy i uzwojenie.
 • Poziom 39  
  dokładnie tak jak napisał przedmówca , silniki z CD-ROM i HDD to silniki wysokoobrotowe i wykorzystanie ich do napedu robota jest praktycznie bezsensowne a właściwie nie możliwe , oczywiście są silniki 3 fazowe niskoobrotowe ale to zupełnie inna konstrukcja ( ilość par biegunów )
  temat silników BLDC lub bardziej popularna nazwa to bezszczotkowce poruszany był wielokrotnie poszukaj na forum , zobacz sobie jak wygląda sterownik takiego silnika na przykładzie TDA5140a http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Philips/tda5140a_2.pdf
  oraz zobacz dział bezszcztkowców http://alexrc.com/ipw-web/bulletin/bb/index.php