Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 2x70W Made by MATI 87

Mati 87 26 Cze 2006 14:00 11548 49
  • Wzmacniacz 2x70W Made by MATI 87

Witam.
    Wreszcie znalazłem trochę czasu na zrobienie fotek i wyskrobanie opisu niedawno powstałego wzmacniacza :-)

Założenia.
    Przyszły wzmacniacz miał być napędem do Altusów 110.

Wykonanie:
    Pogrzebałem trochę w moich zapasach i znalazłem ładne dwa takie same trafa o mocy 200W i napięciach wyjściowych 2x30V i 1x16V.
    To właśnie transformatory podyktowały wybór końcówek mocy i padło na znane i oklepane z każdej strony :-) tadeusze (TDA 7294). Jako, że nie jestem jakimś melomanem a i posiadane przeze mnie kolumny nie są szczytem osiągnięcia pod względem wierności odtwarzania dźwięków, nie przeszkadzały mi niepochlebne opinie o jakości tej końcówki. To po prostu ma grać i spełniać moje oczekiwania i musze powiedzieć i, że nie jest tak źle :-) jest dobrze.

Zasilanie stanowią wspomniane wyżej dwa transformatory o mocy 200W po jednym na końcówkę. Czyli dual mono :-). W zasilaczu siedzą dwa 6A mostki prostownicze i 4 kondensatory (po dwa na końcówkę odpowiednio jeden na dodatnią gałąź zasilania i jeden na ujemną) o pojemności 6800uF. Jest to wystarczająca pojemność, ponieważ zastosowanie 200W trafa dało dość sztywne zasilanie. Za mostkiem i po odfiltrowaniu przez kondy na wyj. zasilacza otrzymujemy 2x42V w stanie jałowym pod obciążeniem wartość ta spada do 2x40V co jest maksymalnym bezpiecznym napięciem zasilającym dla tej końcówki. Dodatkowo można zobaczyć na płytce jeszcze jeden 2A mostek i kondensatory, jest to dodatkowy zasilacz wykorzystujący 16V odczep jednego z transformatorów. Zasilacz ten nie jest narazie wykorzystywany. Odczep 16V drugiego trafa zasila poprzez prostownik jednopołówkowy układ opóźnionego załączania kolumn.
    Dodatkowo jest zastosowany mały 6W transformatorek o napięciu wyj. 12V odwinięty do 9V :-) Zasila on przedwzmacniacz, wentylator i podświetlenie VU-metrów.

Końcówki mocy, jak już wspomniałem rolę tę pełnią dwie kostki TDA7294 osadzone na płytkach od Altrona. Miałem je trawić sam, ale jeśli są dostępne ładne profesjonalnie wykonane płytki z soldermaską itd. za 6zł. sztuka to wybaczcie, ale się nie opłaca bawić w drukowanie, kserowanie, nanoszenie na laminat i trawienie. Może nie trwa to długo, ale jestem zwolennikiem zakupu, jeśli mam taką możliwość profesjonalnych płytek.
    TDA przykręcone są do nie dużych radiatorów, które mimo wszystko w 100% spełniają swoje zadanie, wspomagane są niewielkim wentylatorem znajdującym się na tylnym panelu. Maksymalna zmierzona temp. za złączu TDA-radiator wynosi 50°C.

Przedwzmacniacz,, ponieważ potrzebowałem zdalnego sterowania postanowiłem zastosować przedwzmacniacz ze sterowaniem mikroprocesorowym jest to kit NE-135K. Dlaczego akurat ten kit, dlatego że trafiła się okazja na Allegro i kupiłem go nowego nie lutowanego, fabrycznie zapakowanego za 80zł. :D Taki sam w Cyfronice kosztuje 109zł. więc i w tym wypadku nie opłaciłoby się trawienie płytki i kompletowanie podzespołów. Jedyną wadą było to, że załączony przez producenta procesor AT89C52 okazał się padnięty, co zmusiło mnie do zakpienia i zaprogramowania nowego. I to szczególne podziękowania dla kolegi janchar który zakupił i zaprogramował dla mnie tego procka, ponieważ ja nie miałem dostępu do programatora.

Obudowa, dawcą obudowy był Deck marki, Diora MDS 454. Po wyjęciu dotychczasowego wnętrza i ułożeniu wszystkiego tak jak jest to obecnie okazało się, że obudowa nadaje się idealnie i pomieści wszystkie podzespoły. Panel tylny został wzbogacony o dodatkowe wejścia i wyjścia, ponieważ przedwzmacniacz posiada cztery wejścia i cztery wyjścia tzn. może pracować w kwadro-stereo ja narazie wykorzystuje tylko wyjścia przeznaczone do zestawu przedniego a pozostałe dwa są wyprowadzone na tylny panel. W przyszłości może dobuduję jeszcze dwie oddzielne końcówki. Widoczne są też 4 złocone :D zaciski głośnikowe.
    Panel przedni to 5mm blacha aluminiowa przyklejona do oryginalnego panelu. W odpowiednich miejscach zostały wycięte wyrzynarką i wypiłowane na wymiar pilnikiem otwory na VU-metry, wyświetlacz i włącznik. Oraz zostały wywiercone wiertłem 4,5mm otwory na przyciski.
    VU-metry są dyskretnie podświetlone zielonymi diodami, wyświetlacz narazie nie ma podświetlania, ale w najbliższym czasie planuje wymienić go na podświetlany na zielono. Nie przewiduje nanoszenia napisów, może bez nich nie wygląda fascynująco, ale lubię taki surowy wygląd :-).

Uff.. i to chyba by było na tyle wiem, że większość z was nie przeczyta tego opisu :D to jest standard. Jeśli czegoś zapomniałem ująć pytajcie a na pewno udzielę odpowiedzi. Czekam na wasz komentarze i spostrzeżenia, co jest źle, co mogłoby być lepiej. :-)

Co do kosztów myślę, że nie były takie duże. Zwłaszcza, że większość części pochodziła w wylutu. Powiedzmy, że w tym wypadku mogłem się zamknąć w 200zł. Koszta te rozłożyły się w czasie, no i drogie są różnie drobne rzeczy. Oczywiście włożona praca jest bezcenna :-) za wszystko inne zapłacisz kartą MasterCard :D

Pozdrawiam

Fajne!
  • ambtechnic
  • #3 26 Cze 2006 14:04
    Zumo
    Poziom 21  

Ladne , ale jedno pytanie : skąd miałeś schemat ?
    Pozdrawiam

• #4 26 Cze 2006 14:11
    Mati 87
    Poziom 15  

Chodzi Ci zapewne o schemat końcówek.
    Jak kupujesz płytki w Altrone dostajesz schemat razem z płytką. Więc nie ma problemu. Płytki są naprawdę porządnie wykonane i wszystko działa odrazu po poprawnym złożeniu.

• #5 26 Cze 2006 14:14
    116236
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 26 Cze 2006 14:15
    _eddie_
    Poziom 32  

Swietnie wykonczone :) . Te TDA sie grzeja i dobrze, ze dales wymuszony obieg. Troszke cieplejszy chyba bedzie radiatorek od frontowej sciany. Kurcze, wnetrze lepsze niz fabryka :)

• #7 26 Cze 2006 14:22
    Mati 87
    Poziom 15  

Doskonale wiem, że jedno trafo było by wystarczające, ale mnie to nic nie kosztowało. A wole mieć zawsze jakiś zapas :-) spokojniej śpię. Pozatym wszyscy wyznają tutaj zasadę dla 2xTDA7294 idealne trafko to 250W.
    A ciężar, nie gra roli wzmacniacz nie jest nigdzie przenoszony stworzony jest do grania w domu.

A co do tego radiatora od frontu, racja jest trochę cieplejszy ale zmierzona różnica wynosi ok 4°C więc można to pominąć.

• ambtechnic
  • #8 26 Cze 2006 14:47
    bprzem
    Poziom 18  

czym wycinales otwor pod wentylator?

Bo ja robilem wyzynarka i nie powiem ze pieknie wyglada ;>

• #9 26 Cze 2006 15:14
    Grotesque
    Poziom 11  

Bardzo ładnie rozplanowane w środku. Bardzo mi się podoba, jeszcze tylko ten brązowy kabelek puść gdzieś bokiem ;)

Jeszcze zrobić gdzieś nadruki na płycie z przodu.

Duży + za opis. Dla mnie 9/10 za wykonanie.

• #10 26 Cze 2006 16:06
    ALTON
    Poziom 38  

Wykonanie REWELACYJNE !! w środku panuje ład i porządek. Elektronika wygląda bardzo ładnie - ocena 20/10 :).

• #11 26 Cze 2006 17:22
    Mati 87
    Poziom 15  

Otwór na wentylator również wycinałem wyrzynarką jakąś tandetą TESCO za 30zł :-) ,10 minut strachu i otwór wycięty później kilka drobnych szlifów pilnikiem i oto efekt.

Co do tego brązowego przewodu sygnałowego fakt może trochę szpeci, ale tego nie widać, i przydźwięku też żadnego nie ma więc niech zostanie tak jak jest. Jak pisałem nadruków nie przewiduje, no chyba, że był by to sitodruk, ale trochę to kosztuje i nie wiem czy taka usługa jest świadczona w moim mieście. Musiałbym pochodzić i popytać.

• #12 26 Cze 2006 17:37
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Wzmacniacz naprawde piękny z zewnątrz i w środku, kable elegancko poukładane, niema sie do czego przyczepić nierozumiem tylko potrzeby stosowania dwuch traf przecież jedno z powodzeniem by wystarczyło, dał byś dwa oddzielne mostki i było by ok moja ocena 10/10

• #13 26 Cze 2006 20:50
    Mati 87
    Poziom 15  

Co do tych traf, tak jak pisałem wyżej, dałem dwa, bo wole mieć spory zapas i nie przeszkadza mi to wcale :-) A trafka mam za darmo, więc czemu ich nie użyć.

• #14 26 Cze 2006 21:20
    116236
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 26 Cze 2006 22:49
    piórko
    Poziom 30  

I gra muzyka! Jakbym widział swoją pracę :D

Ładnie, bardzo ładnie.

Mi brakowałoby tylko takiej normalnej, kręconej gały "volume", ale przecież co kto lubi...

Jedno "ale": "jest dobrze" to stanowczo zbyt zwięzły opis walorów brzmieniowych konstrukcji. Proszę o rozwinięcie tematu.

• #16 26 Cze 2006 23:37
    Jareen
    Poziom 21  

Mnie sie podoba :D porządek w obudowie super noi wlasna satysfakcja i to jest piekne :) lubie porządek a nie bałagan (powiedzialbym pier****ik, w mojej rodzinie nie uznawane to slowo za brzydkie ale panowie moderatorzy mogliby miec zastrzerzenia:D )

• #17 27 Cze 2006 00:40
    macio8888
    Poziom 22  

Super jak dla mnie. Tylko mogłbys jakies fajne napisy na front zrobić, bo tak troche dziwnie to wyglada.
    Nie szkoda Ci było tego decka?? u mnie on gra do dziś:D i to nie powiem bo bardzo fajnie:)
    pozdrawiam macio8888

• #18 27 Cze 2006 00:54
    Mati 87
    Poziom 15  

Powiem szczerze, że przeszło mi przez myśl czy nie zamienić tego TDA na jakiegoś hexfet-a, ale zostałem przy tadeuszu. Jak już pisałem przedwzmacniacz to kwadro-stereo, więc może w przyszłości powstanie dodatkowa końcówka i to może być właśnie konstrukcja na elementach dyskretnych.

Brzmienie, fakt trochę pobieżnie opisałem, więc rekompensuje to. Bass jak to w altusach dudniący, ale TDA nadała mu trochę dynamiki, w porównaniu z moim poprzednim wzmakiem Sony TA-333 o mocy 2x50W to moja konstrukcja wypada lepiej :-) Średnie hmm nie mam, do czego się odnieść, ale jak dla mnie to ok nie są stłumione wychodzą ładnie na pierwszy plan. Co do wysokich tonów to wiadomo tonsilowski GDWK przy większych głośnościach drze się i robi się nie ciekawie, ale to wina przetwornika a nie wzmaka, chociaż mi takie natarczywe wysokie tony nie przeszkadzają może, przygłuchawy już jestem :-) . Wzmacniacza używam głównie do słuchania radia i muzyki z kompa, więc nie jestem wybredny. W połączeniu z tym preampem jest to aż nad to co chciałem osiągnąć.

Co do pokręteł nie lubię potencjometrów no chyba, że jakiś porządny ALPS, albo jakiś cyfrowy.

Edit:
    Deck głupio się przyznać :D ale niech będzie wynosiłem kiedyś śmieci i widzę sobie leży biedne urządzono sponiewierane, więc żal mi się go zrobiło i przygarnąłem a, że nie było to warte naprawy zaadoptowało się obudowę. Gdyby się nie trafiła taka okazja zapewne wnętrzności wzmaka skończyłyby w jakiejś uniwersalnej a tak jest ta i myślę, że ładnie wygląda. Może i dziwnie bez napisów, ale jednak wole bez. Tylko ja wiem, który przycisk, za jaka funkcje odpowiada :D

• #19 27 Cze 2006 09:23
    175435
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 27 Cze 2006 09:55
    macio8888
    Poziom 22  

Czemu u mnie w miescie nigdzie nikt nie wyrzuca takich rzeczy? :cry: nawet nie mam gdzie zapakowac swojego tadeusza tylko lezy w czesciach... :cry:

• #21 27 Cze 2006 11:13
    Armosus
    Poziom 26  

To poszukaj na allegro jakichs klockow starych, tzn. jakis korektor unitry za 15zl + przesylka. Zmieniasz tylko panel, malujesz i jest swietna obudowa :D

• #22 27 Cze 2006 11:14
    Hefajstos
    Poziom 35  

Wzmacniacz prezentuje się świetnie, właściwie jest na najładniejsze TDA na forum. Obudowa wygląda jak jakiś prototyp unitry:D

Jak ci się kiedyś będzie nudziło, to pomyśl nad wpakowaniem tam LM3886, taka oprawa jest godna lepszej końcówki:)

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #23 27 Cze 2006 11:27
    Mati 87
    Poziom 15  

Na Allegro można dostać jakieś obudowy, jak byś nic nie znalazł zgłoś się do mnie mam 2 obudowy 1 po wzmacniaczu spora i 4xTDA by się w niej zmieściło :-) i jedną po decku też niezłe bydle. Jak dla mnie to są za duże mogę odstąpić za jakąś symboliczną cenę.

Co do LM-a to chyba jednak wolałbym Hexfeta. Na razie cieszę się tym, co jest :-D

• #25 27 Cze 2006 17:46
    Paweł007
    Poziom 22  

Witam.
    Ja przeczytałęm i chcialbym pogratulować a nie pisać "u ale robita" i na tyle aby nabić sobie posty.
    Sam zamierzam zbudować wzmacniacz na tej końcówce więc to mnie zainteresowało. Bardzo ładnie wszystko wykonane i wykończone. Wiele słyszałęm, że taki przedwzmacniacz wprowadza zakłucania, ale ponoć małe. W sumie to podoba mi się ten sprzęcik i niemogę się prze=yczepić do niczego bo zrobiłęś to pod siebie tak jak tobei pasowało i to rozumiem.
    Pozdrawiam i życze miłęgo słuchania (zazdrosze trosze ale jak sie pracuje to sie ma)

• #26 27 Cze 2006 18:51
    Mati 87
    Poziom 15  

Co do tych zakłóceń przedwzmacniacza, były, kiedy zasilany był z tego samego trafa, co końcówki. Wiem, że tak się nie powinno robić, ale sprawdziłem to dla pweności jescze w fazie, gdy wszystko było bez obudowy. Dlatego też docelowo zastosowałem dodatkowy mały 6W transformatorek i zakłóceń brak. Co do szumu bez sygnału jest minimalny i akceptowalny. :-)

• #27 28 Cze 2006 00:21
    kotek*88
    Poziom 11  

śliczny wzmacniacz z chęciom bym sie zamienił z tobą za mojego sony str-495 do kina domoweo. wzorcowa konstrukcja jak dla mnie ale owszem brakuje wielkiej cięszko chodzącej,srebrnej gąłki od potencjometru głośności. ehhh super

• #28 28 Cze 2006 19:44
    wojtek999
    Poziom 16  

Super wzamacniacz. Tylko co oznacza na tym zdjęciu na wyświetlazcy "VOLUME 38.75 dB"? Mam nadzieje, że nie poziom głośność 38.75dB;)

• #29 28 Cze 2006 19:52
    krollew
    Poziom 20  

Hmmm.... Robię coś bardzo podobnego (żeby nie było, że ukradłem koledze pomysł :D albo na odwrót) - też zaadoptowałem obudowę z deck'a Diory. Narazie blacha aluminiowa (2mm) na przedni panel czeka na więcej czasu z mojej strony aby ją przygotować. Mój wzmak nie będzie miał żadnych przycisków :!:, a jedynie impulsator ze switchem.
    Prace zacząłem, gdzieś w lutym, ale przerwałem (jak zwykle z braku czasu) - gotowa jest końcówka na LM3886TF, zasilacz, softstart - pozostało doprojektowanie, wykonanie i oprogramowanie preampa na TDA7439 i ATMEGA8.

Kiedyś się pewnie na forum pochwalę :)

• #30 28 Cze 2006 21:49
    Mati 87
    Poziom 15  

To z tą głośnością jest tak: na max. ściszone VOLUME -78,75 ,na max. głośność VOLUME 0,00 takie to jakieś dziwne, ale działa :-)

Pomysłu sobie na pewno nie ukradliśmy :-) , po prostu wiemy, co dobre :-D. Rozważałem możliwość nie montowania przycisków i sterowania tylko pilotem, ale jakaś pustka panowałaby na panelu i brakowałoby mi czegoś :-)
    Niestety w uP dopiero mam zamiar zacząć się obracać, bo narazie to kiepsko w tych sprawach :-) ale to się zmieni.
    Obudowa jak wcześniej pisałem to zbieg okoliczności , że jest akurat po decku Diory, już wcześniej miałem przygotowaną uniwersalną obudowę i nawet połowę rzeczy w niej zamontowałem. Ale dobrze, że się trafiła ta Diora, bo jak teraz patrzę na tą uniwersalną to mnie odrzuca :-)

Czekam na twoją konstrukcję. Powodzenia