Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja okablow struktural. lan, jakie koszty robocizny?

27 Cze 2006 11:38 9197 12
  • Poziom 12  
    Witam !!!
    Mam do zrobienia projekt z Cisco CCNA okablowanie strukturalne, w którym muszę zawrzeć także koszty robocizny. Szukałem w sieci, ale jakoś nikt takimi rzeczami się nie chwali. Czy ktoś mógłby mi podać jakies orientacyjne koszty takiego przedsięwzięcia, to znaczy w jaki sposób się to oblicza, czy liczy sie od metra położonego kabla, czy od punktu końcowego ?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Computer Controls
  • Poziom 12  
    Hej!! Naprawde nikt nie wie jak się wycenia takie robótki ? Proszę o jakąś podpowiedź.
  • Poziom 24  
    spokojnie bez nerwa....

Liczy sie to całkiem inaczej. Skoro jestes na CCNA
    powinni Ci podać parametry oraz topologię sieci i sprzęt.

Całkiem inny jest koszt położenia skrętki w piwnicy a całkiem inny w ziemi ( kladzie się nawet inną skrętke ). Dochodzi do tego koszt listew rurek wierteł, szpachli .... Ja osobiscie w mojej sieci położylem prawie 2500m kabla. 4 switche + 1 24portowy. Musisz dokładnie napisać w jakich warunkach i ile metrów chcesz tego położyć...

Jeśli nie będziesz stawial switchy ( musisz im doprowadzić prąd ) a w jednej listwie będzie szło okolo 4-6 kabli to....

2M listwy na 4 kable ( upychając na na maxa 4,5zł )
    2M listwy na 2 kable ( 2,9zł )
    2m listwy 8-10 kabli ( 9,6zł )
    2m listwy około 16-20 kabli ( 18zł )

dolicz koszt kołków rozporowych ( niby smieszny bo 15gr sruba z kołkiem - ale ja tego wladowalem 400sztuk = 60zl ) , spalone wiertla ( jedno tanie wiertło ( 4zł ) starcza na około 20-30 otworow...
    Dotego wiertła specjalne ( zelbeton ) koszta koszta koszta...

Koszt RJ-45.... i na koniec musisz poszpachlować dziury - worek szpachli 40zl ( a zniknie Ci raz dwa :) )

Czs robocizny - zalezy od obiektu w jakim sie sieć kladzie. Biuro , szkola leci elegancko - ale blok z piwnicami ( sam beton - płyty zelbetonowe ) to udręka. Później zalezy czy w mieszkaniu rzucisz kabel i powiesz róbta co chceta czy też doprowadzisz pod sam komputerek :)

7 klatek, 26 kompów, 2500 m skretki, około 300m rurek ( bo tansze :) w piwnicach ), 400m listew ( klatki ) = 20 dni pracy 8H dziennie.....

jeśli ktoś by chcial bym mu położyl taką sieć ( bez f-vat - bo z nią dolicz 22% ) to bym policzył gościa za samą robocizne 1500 zł ( wliczając w to me wiertła i sprzęt i szpachel).

Oczywiscie netbud czy netinstal mają calkiem inny cennik zależy od warunków w jakich mają sieć kłaść...
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Ja biorę za jedną linię (oczywiście do 90 mb) 700 złm, w tym przewód, panel, gniazdo i pomiary + oczywiście dodatkowo inne materiały jak koryta, kołki itp.
  • Computer Controls
  • Poziom 24  
    poważne firmu zajmujace się tym na wielkie skale robia projekt wyceniają go i za biurowiec ( 350maszyn ) wyszło 57 tys zł

Przypominam że:
    - robią projekt
    - dają kable sprzęt i ludzi
    - takim ludziom ( jak mi płacą 1400zł netto )

licząc twój koszt 350x700 by musieli zapłacić
    245 000 zł :)

Jesteś droższy o prawie 200 tyś :)
    Twoja cena jest NIEREALNA...
    ( firma w której pracuje nie jest najtańsza ... )

Jeśli masz chętnych powiedz gdzie mieszkasz zrobie ci konkurencje :)
  • Poziom 17  
    Tak szczerze to firmy które projektują i wykonują instalacje nie bawią się w szczegółowe wyceny. Zazwyczaj jest podawana cena za jedno gniazdo. Przy dużych sieciach ceny za osprzęt i kable są mniejsze bo więcej się ich kupuje i można dostać rabaty. Do ceny końcowej można dorzucić pomiary ale, można to wkalkulować w cenę jednego gniazda. Widziałem projekty które zazwyczaj nie przekraczały kilkuset zł za gniazdo.
  • Poziom 12  
    Zawsze możesz zadzwonić do jakiejś firmy która zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem sieci i spytać się ile taka przyjemność kosztuje. Zazwyczaj każdy projekt jest inny bo różne są budynki, różne warunki itp. Czasem liczone jest to od tzw. punktu choć nie zawsze jest to możliwe szczególnie przy dużych projektach.
  • Poziom 24  
    rozmieszczenie maszyn, poznanie topologi instalacji w budynku + projekt = dość dokładna cena.

Zawodowcy bez planu budynków nie zaprojektują nic...

u nas gniazdo w tym biurowcu wychodzi około 160zł..

gniazdo ze wszystkim...
    + f-vat
    + dokumentacja itp...
  • Poziom 17  
    A na jakim osprzęcie jeżeli to nie tajemnica? Bo 160 zł na jedno gniazdo to niewiele.
  • Poziom 24  
    jesli dajemy gniazda ( nie wszędzie daje się gniazda bo dość często leci samo zakonczenie zarobionym wtykiem rj-45 ) to gniazdo nieekranowane. Cena około 10zł hurt. Skrętka utp 5e. W zaleznosci od wymagań od zwyklej na lince, później na drucie czasami ekranowanej żelowej. Brygada dwuosobowa jeśli nie ma komplikacji robi około 15-30 zakonczeń. Wszystko jest zależne jak sieć jest rozdrobniona.
  • Poziom 2  
    No tak, najtańszym kosztem, najniższej jakości materiały, szybkie i takie sobie układanie (hala fabryczna - pewnie korytka już były). Spróbuj się przymierzyć z taką ceną w biurach - za 700 będzie problem.
  • Poziom 24  
    Kolego zwróć uwagę iż mój ostatni post był z 2005 roku :)

Po pierwsze teraz nie zarabia sie 1400 netto, ale minimum 2000 :)

Są ogólnie dostępne bardzo ładne systemy koryt, np legrand, aks zielonka itd.

Kabel jest w tej samej cenie (pomimo iż CU poszła w górę).

Pozmieniały sie technologie i wystarczy puścić 2 skrętki na każde pietro (2 x 1gbps świat i ludzie ) A jesli zakłucenia elektromagnetyczne to lecimi swiatłowodami.

Cena 700zł punkt.... JEZU GDZIE ? Biorę wolnę, zabieram ludków gratki i jedziemy :)

Teraz licząc, 2m koryta na dwa niazda, koryto (2m) od 26 do 60zł, dodatkowo zazwyczaj puszcza się jakieś zasilanie, koryta duze, wygodne można i elektryke, alarmówke itd puścić... Ale policze ci samą sieć.

Podówjne gniazdo RJ 45zł. Kołki itd, kabel.... tak więc na punkt masz (uśrednię do 45m kabla relacja) Listwa - jeśli mało relacji 26zł , uśrednię do 35zł razem z kolankami zaślepkami itd.
    Sumując koszt materiału (na 2m listwy, dwa gniazda):
    kabel - 120zł (z zanzaczeniem iż nie na wszystkie 2m listew idzie 45m kabla)
    listwy - 35zł
    gniazda - 45zł
    kołki, wiertła itd, 10zł
    = 210zł

Koszt materiałów to 210zł (vat odzyskujesz wiec.... ) 490zł brutto za dwa gniazda? Pamiętaj iż policzyłem Ci systemy korytowe które nie są tanie, ale są ładne praktyczne i estetyczne.

Brygada 2 osobowa obskoczy 2-3 pomieszczenia dziennie, jakies 40m listew (minimum) czyli zarobiony jesteś 9800zł ? Odlicz na ludzi, sprzęt dojazd itd 800zł.
    Podatek od 9tyś 3,5tyś (vat + twoj dochodowy) = 5500zł na czysto zarabiasz dziennie. Pięknie pięknie :) Już wiem skąd w tym kraju biorą się milionerzy.
  • Poziom 2  
    Kolega czujny i zwarty ;-) Ja pisałem o okablowaniu z certyfikatem, który jest teraz wymagany przez Instytucje, a firmy generalnie też najgorszej tandety nie chcą
    Tak na szybko :
    Gniazdo 45 zł - nierealne,
    --> puszka 2m nt z ramką i supportem oraz adapterem(lub dwoma adapterami) = 13 zł
    + puszka dla elektryki dedykowanej 3xDATA - 15 zł
    + 2xkeystone kat 6 utp - 24 zł
    + 3xgniazdo DATA z kluczami - 30 zł
    Łącznie : 82 złote
    Taki przykład, więcej nie chcę liczyć.
    Do tego wszystkiego koryta, elektryka (często dość rozbudowana, a świadomi Projektanci (chociaż nie ma ich tak wielu) dają wyłączniki RCD typu A), szafy krosownicze, przejścia przez strefy pożarowe .
    Dodaj minimalne koszty zakupu i materiały drobne (kołki, ale i gips, farba, etc.)
    A robocizna : no tak, fajnie by było jakby można było robić i robić i robić. A są takie budowy (bardzo częste), gdzie 2-3 godziny dziennie brygada poświęca na sprzątanie (czasem można się dogadać z Paniami sprzątającymi - ale to dodatkowa kasa, nie), odsuwanie, przysuwanie, czekanie na urzędnika, na możliwość wiercenia (hałas!), na zmianę trasy (nieładnie).
    I dlatego ciężko, nawet za tak monstrualne pieniądze zostać milionerem.

Pzdr, Darek