Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz niestabilizowany i jego napięcie

27 Cze 2006 12:13 2403 6
  • Poziom 10  
    Witam, otóż mam następujący problem: chcąc wykorzystać stary zasilacz niestabilizowany zmierzyłem jego napięcie wyjściowe, jakie było moje zdziwienie gdy zobaczyłem na mierniku 17V, gdy podane znamionowe napięcie miało wynosić 9V. Dla pewności sprawdziłem drugi zasilacz 9V i także tam było ponad 14V. Nie dało mi to spokoju więc sprawdziłem zasilacz do ładowarki baterii, i tu znowu z 18V otrzymałem 25. Natomiast gdy sprawdziłem napięcie na ładowarce do Sony Ericssona napięcie było w porządku. I tutaj pojawia się moje pytanie. dlaczego na wyjściu mam takie wysokie napięcia?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Napięcia podane na zasilaczach niestabilizowanych odnoszą się do stanu obciążenia prądem znamionowym np. 14V 0,4A -> takie napięcie przy pobieranym prądzie 0,4A. To zmierzone jest dla biegu jałowego. Im lepszy transformator tym mniejsza różnica napięć przy biegu jałowym i przy pełnym obciążeniu.

Pzdr.
  • Poziom 10  
    Więc jeżeli mam podane 9V / 500mA to po obciążeniu go 0,5 A otrzymam 9 V?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Jednoznacznie nie można określić napięcia wyjściowego. Gwarantowane jest, że nie będzie ono niższe od 9V ( z dopuszczalną odchyłką ± 5%).

Jeśli tak obciążysz zasilacz to nic więcej z niego nie pociągniesz bez spowodowania przeciążenia. :) .

Pzdr.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Do tego co napisał Mariusz dołożę tylko że producenci tych tanich zasilaczy wychodzą z założenia że większość sprzetu ma już stabilizację napięcia zasilającego. Więc taniej jest zrobić zasilacz któremu napięcie spada do nominalnego po osiagnięciu prądu znamionowego.
    Ale na ten fakt trzeba uważać "coby" jekiemuś delikatnemu sprzetowi krzywdy nie zrobić.
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki.