Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Osuszacz czy da się przerobić na klime

28 Cze 2006 00:53 4208 12
 • Poziom 17  
  Mam pytanie czy osuszacz da się przerobić tak aby działał jako mała klima, tzn. jakoś wyłączyć tryb podgrzewania powietrza, tak aby dmuchał zimnym.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zależy od modelu osuszacza, powinno się dać, ale będzie trzeba modyfikować konstrukcję, należałoby wyłapać powietrze za parownikiem, które jest schłodzone i je wypuszczać z urządzenia jako chłodne, dodać drugi wentylator który będzie chłodził skraplacz i z niego powietrze wyrzucać na dwór.

  Samo wyłączenie ogrzewania a zostawienie chłodzenia nie jest możliwe, poza tym myśle że wydajnosć może być za mała żeby był zadowalający efekt
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Nie powinno być większych problemów, trzeba tylko parownik z dodatkowym wentylatorem (jak najcichszym) zamontować w pomieszczeniu a całą resztę "wyrzucić" na zewnątrz. Potrzebny fachowiec i trochę miedzi (ostatnio baaardzo podrożała)...
 • Poziom 17  
  Nie oczekuje olbrzymiej wydajności, pomieszczenie to pokój na poddasz o powierzchni 12-15 m2, po prostu myślałem o zaadoptowaniu osuszacze jako klimy, szczególnie że w początkowej fazie działanie jest analogiczne jak w kimatyzatorze, a z miedzią no problemo teść jest hydraulikiem więc trochę rurek zawsze jest, no i koszt nawet nowego jest porównywalny z klimatorem z marketu, kupiłem klimator australijski i daje nawet nawet ale taka przeróbka chodzi mi po głowie od dawna, ale te urządzenia nie są moja mocną strona zajmuje się kompami a nie klimami więc postanowiłem się poradzić mądrzejszych w tej kwestii.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Miedź rurki to nie jest główny problem, trzeba je napełnić czynnikiem, obliczyć jego prawidłową ilość i jeszcze pare spraw o których nie mam większego pojęcia, ale płace za to kupe kasy jak w aucie coś się stanie ;)

  Myśle że zdecydowanie łatwiej będzie kierować odpowiednio powietrzem
 • Poziom 17  
  Myślałem o przerobieniu osuszacza typu monoblok, wyłączyć grzania faktycznie się nie da bo następuje ono na skraplaczu, myślałem o odizolowaniu skraplacza i odprowadzeniu ciepła za pomocą wiatraka i rury jak w monoblokowych klimach.
  Osuszacz czy da się przerobić na klime[/img]
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Powiedz mi Chłopie czego Ty w końcu chcesz, dostałeś odpowiedź, wydaje mi się dość sensowną jak na Twoje założenia a Ty dalej kombinujesz po swojemu... Masz taką wizję to nie pytaj dalej tylko rób po swojemu.
  Chcesz mieć hałas w domu to kombinuj tak dalej. Chyba że Ci nie przeszkadza dźwięk sprężarki.
  "Co by tu jeszcze skomplikować??!!!"
 • Poziom 17  
  Bez nerwów, rysunek jest przykładowy i ma zobrazować idee, co do hałasu to co niby ten osuszacz tak hałasuje skoro to jest urządzenie domowe?, po prostu widziałem takie osuszacze po 200 pln i myślałem nad przeróbką, nie potrzebna mi wielka klima, biorąc pod uwagę rozmiary pomieszczenia poszukuje czegoś małego i w miarę mobilnego, a skoro to urządzeniem jest małe i działa podobnie do klimy to rozważałem odizolowanie skraplacza który jest wewnątrz obudowy tak aby powietrze po schłodzeniu nie było ogrzewane, model który widziałem zbiera 10l wody na dobę i pobiera 130W, zdaję sobie sprawę że wydajność jego nie będzie olbrzymia, chodziło mi o cos w rodzaju mikroklimy, wydaje mi się iż taka przeróbka jest sensowniejsza niż eksperymenty z starą lodówka, nie mówiąc już o estetyce.Interesują mnie wasze opinie może ktoś już rozbierał takie ustrojstwo i wie czy jest możliwe takie odseparowanie skraplacza aby nie ogrzewał schłodzonego powietrza, a przy tym żeby przeróbka nie była za kosztowna.
  Pozdrawiam Wszystkich
  Osuszacz czy da się przerobić na klime
  Osuszacz czy da się przerobić na klime
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie widziałem jeszcze "mikroklimy" ale 230W to starczy żeby się przeziębić (ustawiasz nawiew zimnego na siebie i na drugi dzień nie podniesiesz się z wyrka - sprawdzałem), dużo mocy stracisz ze względu na bliskość parownika i skraplacza, żeby klima miała jakikolwiek sens musi żreć >500W mniejsza jedynie zrobi zamieszanie w domu i nie poradzi sobie z temperaturą, zwłaszcza na poddaszu.

  Porządne klimy nie są takie wielkie i mocne, bo nikt nie wymyślił żeby robić małe, tylko po prostu nie ma sensu.
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Myślałem że mówisz o osuszaczu a nie o takiej zabawce (230W, 1.3A)
  Przy takiej mocy nie warto się zabierać za takie przeróbki...
  BTW: gdzie można kupić taki sprzęt za 200zł?????????
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Poszukaj na giełdach, ja trafiłem używke klime Rowenta 830W za 250zł
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Nie wyrzucaj ciepłego powietrza na zewnątrz, po prostu postaw i załącz ;) Przy okazji "lekko" nagrzeje pomieszczenie.