Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt sieci bezprzewodowej - 20-30 użytkowników

Seba_wawa 28 Cze 2006 13:44 1737 3
  • #1 28 Cze 2006 13:44
    Seba_wawa
    Poziom 2  

Witam

Poszukuję wszelkich materiałów na temat projektowania sieci bezprzewodowych. Tworzymy projekt takiej sieci, ma chodzic w 4 piętrowym budynku, w którym pociągnięta jest już sieć LAN. Sieć powstaje dla grupy 20-30 osób wyposażonych w laptopy i poruszających się po terenie budynku.

I tu pytanie do Was drodzy forumowicze :) Czy znacie jakieś aplikacje (system dowolny) wspierające projektowanie takiej sieci? Może widzieliście gdzieś w sieci materiały na temat zasad tworzenia tego typu sieci?

ps. nie piszę żadnej pracy inżynierskiej, magisterskiej itd. Więc nie podejrzewać mnie o to proszę :D

0 3
  • #2 28 Cze 2006 14:13
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Program raczej na wiele się nie zda - pewność poprawnego działania sieci WLAN będziesz miał tylko po wykonaniu praktycznych testów.
    Zasięg w bardzo dużym zakresie zależy od materiałów z jakich są wykonane ściany.

0
  • #3 28 Cze 2006 15:09
    tzok
    Moderator Samochody

Ja bym wpiął do LANu (o ile jest w nim DHCP) APki w trybie bridge (bez DHCP) i poustawiał wszystkie tak samo (SSID, klucz WEP) tylko na różnych kanałach, żeby się nie zakłucały, ew. na parterze i 3cim piętrze po przekątnej budynku mogą się powtórzyć kanały. Na każddym piętrze AP co ok 70m.
    Można się pokusić o jeden AP na piętro i repeatery WiFi.

0
  • #4 28 Cze 2006 19:43
    Seba_wawa
    Poziom 2  

Co do zabezpieczeń to planowany jest RADIUS po MAC, User i Password. WEP jest do złamania w bardzo krótkim czasie - z RADIUS'em jest ciężej :)

Co do programiku to mam Ekhau Site Survey - ale niestety tylko w wersji demo, a cracka nigdzie nie ma :D Budynek ma dość dużo pomieszczeń oddzielonych ścianami kartonowo-gipsowymi...

>>Można się pokusić o jeden AP na piętro i repeatery WiFi

Repeatery się raczej nie sprawdzą, bo jak wiadomo może być ich max 3 (25% straty na każdym), więc myślę o jednym AP z porządną antenką (jakeś propozycje ?) i do tego kolejne AP w poszczególnych pomieszczeniach, jeśli główny nie będzie wystarczająco mocny.

A pytanko kolejne - bardziej ogólne :) Jakie elementy powinienem zawrzec w końcowym projekcie ? Wiadomo, rozmieszczenie punktów wraz z konfiguracją, wstępny kosztorys, w naszym przypadku konfiguracja Radius'a i właśnie - co jeszcze?

0