Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt sieci bezprzewodowej - 20-30 użytkowników

28 Cze 2006 13:44 1842 3
 • Poziom 2  
  Witam

  Poszukuję wszelkich materiałów na temat projektowania sieci bezprzewodowych. Tworzymy projekt takiej sieci, ma chodzic w 4 piętrowym budynku, w którym pociągnięta jest już sieć LAN. Sieć powstaje dla grupy 20-30 osób wyposażonych w laptopy i poruszających się po terenie budynku.

  I tu pytanie do Was drodzy forumowicze :) Czy znacie jakieś aplikacje (system dowolny) wspierające projektowanie takiej sieci? Może widzieliście gdzieś w sieci materiały na temat zasad tworzenia tego typu sieci?

  ps. nie piszę żadnej pracy inżynierskiej, magisterskiej itd. Więc nie podejrzewać mnie o to proszę :D
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Program raczej na wiele się nie zda - pewność poprawnego działania sieci WLAN będziesz miał tylko po wykonaniu praktycznych testów.
  Zasięg w bardzo dużym zakresie zależy od materiałów z jakich są wykonane ściany.
 • Moderator Samochody
  Ja bym wpiął do LANu (o ile jest w nim DHCP) APki w trybie bridge (bez DHCP) i poustawiał wszystkie tak samo (SSID, klucz WEP) tylko na różnych kanałach, żeby się nie zakłucały, ew. na parterze i 3cim piętrze po przekątnej budynku mogą się powtórzyć kanały. Na każddym piętrze AP co ok 70m.
  Można się pokusić o jeden AP na piętro i repeatery WiFi.
 • Poziom 2  
  Co do zabezpieczeń to planowany jest RADIUS po MAC, User i Password. WEP jest do złamania w bardzo krótkim czasie - z RADIUS'em jest ciężej :)

  Co do programiku to mam Ekhau Site Survey - ale niestety tylko w wersji demo, a cracka nigdzie nie ma :D Budynek ma dość dużo pomieszczeń oddzielonych ścianami kartonowo-gipsowymi...

  >>Można się pokusić o jeden AP na piętro i repeatery WiFi

  Repeatery się raczej nie sprawdzą, bo jak wiadomo może być ich max 3 (25% straty na każdym), więc myślę o jednym AP z porządną antenką (jakeś propozycje ?) i do tego kolejne AP w poszczególnych pomieszczeniach, jeśli główny nie będzie wystarczająco mocny.  A pytanko kolejne - bardziej ogólne :) Jakie elementy powinienem zawrzec w końcowym projekcie ? Wiadomo, rozmieszczenie punktów wraz z konfiguracją, wstępny kosztorys, w naszym przypadku konfiguracja Radius'a i właśnie - co jeszcze?