Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt sieci bezprzewodowej - 20-30 użytkowników

Seba_wawa 28 Jun 2006 13:44 1926 3
    Seba_wawa
    Level 2  
    Witam

Poszukuję wszelkich materiałów na temat projektowania sieci bezprzewodowych. Tworzymy projekt takiej sieci, ma chodzic w 4 piętrowym budynku, w którym pociągnięta jest już sieć LAN. Sieć powstaje dla grupy 20-30 osób wyposażonych w laptopy i poruszających się po terenie budynku.

I tu pytanie do Was drodzy forumowicze :) Czy znacie jakieś aplikacje (system dowolny) wspierające projektowanie takiej sieci? Może widzieliście gdzieś w sieci materiały na temat zasad tworzenia tego typu sieci?

ps. nie piszę żadnej pracy inżynierskiej, magisterskiej itd. Więc nie podejrzewać mnie o to proszę :D
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Program raczej na wiele się nie zda - pewność poprawnego działania sieci WLAN będziesz miał tylko po wykonaniu praktycznych testów.
    Zasięg w bardzo dużym zakresie zależy od materiałów z jakich są wykonane ściany.
    tzok
    Moderator of Cars
    Ja bym wpiął do LANu (o ile jest w nim DHCP) APki w trybie bridge (bez DHCP) i poustawiał wszystkie tak samo (SSID, klucz WEP) tylko na różnych kanałach, żeby się nie zakłucały, ew. na parterze i 3cim piętrze po przekątnej budynku mogą się powtórzyć kanały. Na każddym piętrze AP co ok 70m.
    Można się pokusić o jeden AP na piętro i repeatery WiFi.
    Seba_wawa
    Level 2  
    Co do zabezpieczeń to planowany jest RADIUS po MAC, User i Password. WEP jest do złamania w bardzo krótkim czasie - z RADIUS'em jest ciężej :)

Co do programiku to mam Ekhau Site Survey - ale niestety tylko w wersji demo, a cracka nigdzie nie ma :D Budynek ma dość dużo pomieszczeń oddzielonych ścianami kartonowo-gipsowymi...

>>Można się pokusić o jeden AP na piętro i repeatery WiFi

Repeatery się raczej nie sprawdzą, bo jak wiadomo może być ich max 3 (25% straty na każdym), więc myślę o jednym AP z porządną antenką (jakeś propozycje ?) i do tego kolejne AP w poszczególnych pomieszczeniach, jeśli główny nie będzie wystarczająco mocny.

A pytanko kolejne - bardziej ogólne :) Jakie elementy powinienem zawrzec w końcowym projekcie ? Wiadomo, rozmieszczenie punktów wraz z konfiguracją, wstępny kosztorys, w naszym przypadku konfiguracja Radius'a i właśnie - co jeszcze?