Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schematu układu czujnika pojemnościowego

zenek22222 29 Cze 2006 00:30 1301 8
  • #1 29 Cze 2006 00:30
    zenek22222
    Poziom 9  

prosty uklad electroniczny albo link

0 8
  • #2 04 Lip 2006 11:45
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...

0
  • #4 15 Sty 2017 22:19
    misiek1111
    Poziom 21  

Link wygasł.
    Mógłby ktoś zamieścić schemat czujnika pojemnościowego, który wykrywałby dłoń przynajmniej 2cm przed czujnikiem?

0
  • #5 16 Sty 2017 09:19
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Hmmm można by zastosować mikrofalowy czujnik ruchu do alarmów samochodowych koszt niewielki. Będzie trzeba pokombinować z przesłoną by działał na mniejsza odległość. Do czego to ma być ?

0
  • #6 16 Sty 2017 09:38
    misiek1111
    Poziom 21  

Nie chcę mikrofali - za bardzo sieje.
    Zbliżenie ręki do czujnika uruchomi siłownik otwierający szufladę. Czujnik umiejscowiony będzie za plastikową osłoną. Front osłony jest jednolity - nie może mieć otworów, ani widocznych innych elementów.

0
  • #7 16 Sty 2017 09:47
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Ta osłona plastikowa przepuszcza światło ? Może dało by się zastosować odbiciowy czujnik podczerwieni. Jeśli nie to pozostaje pojemnościowy czujnik lecz obawiam się że sama ścianka tej osłony wpłynie na czułość czujnika wtrącając dodatkową pojemność. Może taki http://eczujniki.pl/czujnik-pojemnosciowy-kc3035-kp2.html ale obawiam się że nie obejdzie się bez otworu gdyż jak pisałem wyżej obudową wtrąci swoją pojemność. Natomiast zbudowanie takiego czujnika nie jest rzeczą prostą co innego indukcyjne gdyż działają na znaczna odległość poprzez plastikowe obudowy.

0
  • #8 16 Sty 2017 10:37
    misiek1111
    Poziom 21  

Nie można zastosować fotokomórki (to byłoby najprostsze rozwiązanie).
    Wiem, że można kupić sobie czujnik pojemnościowy, jednak ja potrzebowałbym schemat do wykonania takiego czujnika.
    Osłona - za którą byłby czujnik - jest cienka (2mm). Robiłem już próby z normalnym cz. poj. i działa powiedzmy prawidłowo.
    Do elektroniki czujnika chciałbym dołączyć elektrody, tak aby powierzchnia detekcji była rozciągnięta na ok. 20-30cm. Zwykły czujnik wykrywa jedynie punktowo.

0
  • #9 16 Sty 2017 11:31
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Czyli problemem jest zbudowanie samego czujnika. Nie jest to rzeczą prostą o takich rozmiarach a nikt niestety nie poda na tacy gotowego rozwiązania bo tu trzeba prób i błędów by niwelować wpływ środowiska w którym ma pracować. Chociażby wszędobylskich telefonów komórkowych. Jedyne rozwiązanie podałem w poście #5. i wcale nie sieje aż tak jak koledze się wydaje gdyż zasięg mikrofal jest dość mocno ograniczony a można go ukierunkować kształtując anteny. Co innego gdyby osłona z plastiku była dymiona lub barwiona tzw pól przezroczysta to można by było zastosować odbiciowe czujniki IR.

0