Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

stk4048 II lub 4050V-rownolegle,mostek-pytanie

timon125 29 Jun 2006 17:06 1458 10
    timon125
    Level 24  
    poterzebuje końcówki mocy 500W2Ω.zacząłem kombinować z łączeniem stk4048II rownolegle ale rezultaty marne. po chwili pali bezpieczniki przy obydwu scalakach. po wymianie bezpieczników i rozłączeniu scalaków jest wszystko ok.zdarzyło mi się tez kilkakrotnie że kondziory te po 100µF na zasilaniu wybuchały! nawet bez bezpieczników! dostawały 52V a były na 63V.mogłbym uznać że kupiłem uszkodzoną serię ale w pojedynke były wmontowane do układu i grały parę m-cy bez zarzutu aż do próby łączenia.niech mi któś wytłumaczy te zjawiska bo normalnie zgłupiałem.

i druga sprawa: poszukuje schematu końcówy o mocy tak ze 1-3kw w 2Ω.najważniejszy jest schemat i prostota wykonania.może jakieś gotowe układy i połączyć je w mostek?albo coś na 2a5200,2sc1943-najmilej widziane.mogę mieć zamówienia na zrobienie takiego sprzętu ale najpierw muszę go zrobić sam i oczywiście kupic części dlatego chodzi mi o prostotę,niezawodność i cenę.kolumny do tego i cała reszta będę omawiał w póżniejszym czasie jak rozwiąże problem końcówki mocy.na początek posiadam transformatory o mocy 3kw i 10kw(można go rozłożyć na 2 po 5kw lub jeszcze inaczej) do przezwojenia.ważne aby moc na kanał wynosiła ok.1000W4ohm na kanał.

wszystkie konkretne pomysły mile widziane oraz podpowiedzi i adresy z tanimi częściami. z góry dzięki
    na pewno od razu go nie zrobię bo nie będzie mnie stać ale postanowiłem się za to ostro zabrać.
    mogę długo nie odpisywać bo nie mam neta w chacie dlatego w miarę mozliwości proszę o obszerne rozwiązania problemu.
    Quarz
    Level 43  
    timon125 wrote:
    poterzebuje końcówki mocy 500W2Ω.zacząłem kombinować z łączeniem stk4048II rownolegle ale rezultaty marne. po chwili pali bezpieczniki przy obydwu scalakach. po wymianie bezpieczników i rozłączeniu scalaków jest wszystko ok.

i słusznie, nawet koń, kiedy mu za ciężko potrafi położyć się w zaprzęgu.
    Ten typ wzmacniacza przewidziany jest do obciążenia 8Ω, a nie 2Ω.
    Temat wielokrotnie na Elektrodzie wałkowany, choćby tam:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=779207

Na resztę Twoich zapytań, nie odpowiadam, ponieważ są one z zakresu pobożnego "chciejstwa"

Pozdrwiam
    Greg
    ige
    Level 35  
    hmm jesli to ma byc na estrade to zapomnij chlopie o stk,to nie sa uklady przystosowaner do takich obcizen,co do budowy wzmacniacza o mocy 1kw to juz niejest takie proste i niema prostych ukladow.Pzry takiej mocy musisz juz miec caly szereg zabezpieczen.Zeby osiagnac 1kw mozna polaczyc w mostek np. 2holtony i zasilic je odpowiednim napieciem zalezynym od obciazenia,pozatym poszukaj na elektrodzie jest cala masa schematow nawet ostanio w dziele diy kolega prezentoweal wzmacniacz 1700w i zamiescil schemat oprty o 2sa1943/2sc5200 ale tak jak juz mowielm zeby budowac wzmacniacz takiej mocy trzeba miec juz troche doswiadczenia
  • Helpful post
    ALTON
    Level 38  
    Teoretycznie łączenie STK równolegle jest możliwe tylko przez wykożystanie tranzystorów końcowych zawartych w hybrydy - jest to zabawa zupełnie nie opłacalna gdyż koszt oryginalnego STK to 80-90zł a ten sam efekt można uzyskać na 4 parach tranzystorów np 2SA1943 i 2SC5200 + niewielki układ który nimi będzie sterował.
    timon125
    Level 24  
    do gregba: pisze że łącze je równolegle więc każdy z nich czuje obciążenie 4Ω a tyle chyba wytrzymią.chodziło mi o prostotę i tanie części z możliwego zakresu a nie o wzmaka za 2 piwa.kasę mieć będe ale niechce przepłacić i zgubić sie w jakichś nadmiernie rozbudowanych schematach.

do ige: i o takie cos własnie chodzi -z tranzystorami to pomyłka,chodziło mi o te same które podałeś.może wygląda to na lenistwo ale gdybym miał możliwość to posiedział bym nad tym tydzień i znalazł sam a tak niemam gdzie szukać i w ty mwłaśnie potrzebuje pomocy.

do alton: to jak to własnie połączyć?może to i nie opłacalne ale mi się przyda.

do wszystkich: nie jestem lewy w tych sprawach i wszystkiego też nie wiem.uszkodzenia podczas pracy są mało wazne bylem nie musiał sprzedawać ostatniej koszuli.nie chodzi mi o samo zrobienie wzmaka czy jeszcze gorzej kupienie,ale aby zrobic go dla wprawy.

dzięki za odpowiedzi i czekam na kolejną pomoc.AVE.
    timon125
    Level 24  
    streszczę trochę temat żeby było łatwiej odpowiedzieć jeżeli takowy człowiek się znajdzie.
    jak połączyć stk równolegle,w mostku?
    byłbym wdzięczny za podrzucenie schematu końcówki mocy na 2sa1943 i 2sc5200.
    z góry dzięki za odpowiedż.
    timon125
    Level 24  
    wielkie dzieki ige.teraz mam troche wyobrażenia jaka z tym kupa roboty ale to nie problem.jak myślisz czy wzmaki z elementami końcowymi jako tranzystory a sterujacymi w postaci scalaków też są godne zainteresowania?
    ige
    Level 35  
    timon125 wrote:
    wielkie dzieki ige.teraz mam troche wyobrażenia jaka z tym kupa roboty ale to nie problem.jak myślisz czy wzmaki z elementami końcowymi jako tranzystory a sterujacymi w postaci scalaków też są godne zainteresowania?

hmm wszystko zalezy jakie to ukaldy i jakie same scalaki
    timon125
    Level 24  
    układy to myśle że lm3886 lub tda7294 na sterowanie.znalazłem kiedyś kilka takich w necie ale niestety niemam ich teraz.jest jezcze na 2xtda2030 jako sterowanie ale wygląda mało obiecujaco.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Jakoś mam wrażenie ze kolega porywa sie z motyką na słońce ale to nie moja sprawa.

Może kolega spóbuje zbudować wzmacniacz "gigant 2000"

Na elektrodzie gdzieś jest schemat ale nie moge go w tej chwili znaleźć.

Odpuść sobie budowe wzmacniaczy estradoych na ukąłdach scalonych

Pozdrawiam