Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbieracze złomu RULES! ;)

lambers 29 Cze 2006 18:15 11497 30
  • Zbieracze złomu RULES! ;)
    Witam serdecznie. Chciałbym zaprezentowć swoje dziecko, mam nadzieję, że nie będzie to ujmą dla wszystkich innych, którzy w tym dziale prezentowali niejednokrotnie arcydzieła elektroniki, mechniki i innych ;)
    Pomysł narodził się przedwczoraj. Razem z moją narzeczoną wkrótce zaczynamy pracę sezonową, aby ją sobie umilić, postanowiliśmy słuchać w trakcie jakieś muzyczki. No i dostałem starego kasprzaka, żeby "coś z nim zrobić" bo nie działa... i nie działą nadal. Nie było sensu ruszać nic, cały zdezelowany zębem czasu i rączkami jej braciszka. O 21:00 złapałem za wyrzynrkę i ze sklejki zaczęła powstawać obudowa. Ciąć mogłem tylko do 22:00, bo mieszkam w bloku i nie chciałem wojny z sąsiadami. Owego wieczora zdążyłem zrobić jedynie część skrzynki. Za robotę wziąłem się wczoraj. Skończyłem skrzynkę i postanowiłem okleić ją korkiem z prospektów reklamowych (wzornik). Równolegle konstruowałem wzmacniacz. Pierwotnie miał chodzić na starym polskim scalaku UL1405L... Płytkę zrobiłem, zmontowałem, podłączyłem... trup. Siup do domku, grzebu, grzebu, mam! TDA2030... Trochę "za duży", ale nic ;) Głośnik pięciowatowy ze starego radioodbiornika... Stary poczciwy Tonsil ;). No więc wytrawiłem kolejną płytkę, polutowałem i... trup ;) Musiałem troszeczkę pozmieniać wartości elementów, bo z tymi zamieszczonymi w schemacie aplikacyjnym, był...trup ;) Troszeczkę mi zeszło, bo nie mam jeszcze żadnego sprzętu pomiarowego, musiałem robić wszystko na oko, ucho i inne zmysły, ale się udało. Sprzęcik będziemy używać do wzmacniania sygnału z wyjścia liniowego odtwarzacza CD/MP3... Poniżej Foteczki...
    Mam nadzieję, że móje dzieło będzie inspiracją do tworzenia "czegoś z niczego" (mnie wyniosło ono 1.50 zł na wodę mineralną, bo podczas pracy chciało mi się pić ;) ), a także przedmiotem drwin ;) z chęcią przyjmę jednak rónież pochlebne opinie. Pozdrawiam ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 29 Cze 2006 18:32
    marcin13
    Poziom 14  

Mi się podoba. Trochę przerost treści nad formą. Ale jest ok. Oklej to tylko czymś normalnym bo wygląda to okropnie.

• #3 29 Cze 2006 18:35
    lambers
    Poziom 12  

Tylko to miałem pod ręką... a że czasu i funduszy mało, to... siup. ;) Poza tym nabrało wyglądu "vintage"... Chyba ;)

• #4 29 Cze 2006 18:46
    krollew
    Poziom 20  

Heh, korek zajefajny. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zdezelowanym, zardzewiały i zaśniedziały metal.
    A jak spełnie założone wymaganie, to czego chcieć jeszcze?

• #5 29 Cze 2006 20:28
    Matizz
    Poziom 18  

całkiem niezłe coś z niczego :)

PS.
    jak gra ten układ TDA2030 bo cam chciałem sobie zrobic taki mały wzmacniacz na tym układzie :?:
    wymaga on zasilania symetrycznego :?:

• #6 29 Cze 2006 21:03
    Qbuś
    Poziom 38  

Gratulacje!!! Za pomysł,cierpliwość,oryginalność,wykonanie.Takiego "grajka" nikt nie posiada :D :D :D

• #7 29 Cze 2006 21:33
    PZ IX
    Poziom 32  

Pomysł ok, ciekawe użycie starych podzespołów no i w końcu jakaś odmiana na forum :) .
    Kolega Matizz pyta o TDA2030. Ja akurat mam wersję TDA2030A. Bardzo sympatyczne brzmienie. Wady to: niezbyt zadowalające pasmo i zbyt mała moc :confused: . A co do zasilania to w zależności od schematu: pojedyncze lub symetryczne. Znakomity dla początkujących.

• #8 29 Cze 2006 22:30
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam! mi sie tam podoba, pomysł fajny mam tylko pytanie czym to jest zasilane? z sieci czy akumulatorkiem?
    pozdrawiam!

• #9 29 Cze 2006 22:36
    lambers
    Poziom 12  

Dzięki serdeczne za pochlebne opinie :)
    Jeśli chodzi o sam układ, to schemat zaczerpnąłem z katalogu ELFA, był tam schemat aplikacyjny, który musiałem nieco zmodyfikować. Według not katalogowych "gra" z mocą 14W na 4 ohm, przy zasilaniu 18V... Ja z racji użytego głośnika, zastosowałem zasilanie o napięciu 9V, a i tak jest jeszcze troszkę za dużo ;) Ale i z tym można sobie poradzić... Jeszcze raz dziękuję i zachęcam do wykorzystywania "złomu". Za czasów PRLu panowała szlachetna moda na oszczędzanie, warto byłoby do tego wrócić.
    A zasilane jest z sieci, ale na akumulatorku też poleci - oczywiście czas będzie uzależniony od głośności i pojemności akumulatora.

• #10 30 Cze 2006 00:02
    kuras147
    Poziom 19  

mi sie to bardzo podoba no i + za orginalnosc bo jeszcze takiego czego nie widzialem :D ale w przyszlosci moglbys to troche odnowic tz pozadny glosnik ale wszystko w tej obudowie :D

• #11 30 Cze 2006 00:20
    kokodin
    Poziom 21  

bardzo ładne :D musze powiedzieć że jakiś rok temu zrobiłem podobny wynalazek tylko brzydszy :D

na układzie ul 1482 z 1,5w głośniiem 10 cm w kształcie sześcianu tulko ostatnio jak to odkopałem to nie chce działać nie wiem dlaczego

musze dodać tylko że jestem kompletnie zielony i nawet płytki nie robiłem sam tylko wykroiłem kawałek z płyty radja :D

ogólnie popieram wykorzystywanie starego sprzętu do konstruowania nowego to fajna zabawa a i efekty czasem zaskakują

pozdrawiam

• #12 30 Cze 2006 08:09
    kt838a
    Poziom 23  

ja kilka miesięcy temu też zrobiłem coś podobnego tylko, że na układzie UL1497. grał tez bardzo ładnie, ale niestety zrobiłem zwarcie i sie spalił

• #13 30 Cze 2006 11:13
    KaW
    Poziom 34  

Trzeba korzystac z TDA 2030 -jest to jedyny symetryczny wzmacniacz
    operacyjny duzej mocy .
    Symetryczny to taki co nie jest juz ulepszonym/"""/- jakims tda 2003.
    A i pasmo ma dobre -przy zasilaniu symetrycznym jakas dobra jakosc
    powinna wyjsc sama .
    Oczywiscie malomocowe rzeczy wymagaja dokladnego projektowania .
    Sa przeciez mini sluchawki w ktorych jest cale pasmo bez deka znieksztalcen -sa drogie- i sa sluchawki mini -takie tluczki do kartofli-ledwie co slychac i harmonicznych daja pelno-za darmo -bo tanie ...
    Jest jeszcze jeden scalony Dawny -ul1481 -TBA 810 -TEZ DOBRY -
    w wersji ulepszonego schematu gra b. ladnie -ma b. male znieksztalcenia .
    TDA2030 spotykalem ostatnio w sprzecie komp. -sub +2 kol. male

• #14 30 Cze 2006 15:09
    Hefajstos
    Poziom 35  

Wygląda jak ser pleśniowy.

--
    Hefi

• #15 30 Cze 2006 15:19
    lambers
    Poziom 12  

Bo to jest ser pleśniowy ;)
    Tylko pokaż mi kogoś, kto potrafi zrobić GRAJĄCY ser pleśniowy :P
    Pozdrawiam :)

• #17 30 Cze 2006 20:50
    kokodin
    Poziom 21  

hehe jakoś nie uważam żeby kradzież takiego sprzętu była opłacalna ale tego discmana który przy nim będzie hałasować to już bardziej przydało by sie go jakoś schować do środka pudła do jakiejś szufladki czy coś i zasilacz od discmana również można by tam schować :D

ale teraz poważnie jak zrobiłeś w tym wzmonsterze kanały audio lewy i prawy czy działa tylko jeden czy jakoś połączyłeś je do kupy a jeśli tak to czy sie nic nie popsuje od tego w odtwarzaczu :?:

• #18 30 Cze 2006 21:09
    lambers
    Poziom 12  

Witam...
    Wzmacniacz jest mono... Z braku czasu i środków (miałem tylko jeden układ scalony). Uzyskałem to poprzez połączenie sygnałów z lewego i prawego kanału we wtyczce Jack 3,5mm; taki najprostszy mieszacz ;)
    Nie wiem czy to dobre rozwiązanie, ale na razie musi wystarczyć :P Nie sądze żeby coś od tego walnęło w odtwarzaczu, chociaż galwanicznie odseparowany nie jest...
    Jeśli chodzi o chowanie discmana, to będzie to chyba zbędne... Mam go cały czas na oku ;)
    Tak przy okazji... przyszedł mi do głowy pomysł, zrealizuje go po sezonie... Wrzucę w jedną obudowę napęd CD od komputera (z wyjściem audio), wzmacniacz i głośnik szerokopasmowy, ewentualnie nisko-średniotonowy + wysokotonowy. Wyjdzie z tego takie małe COMBO, szkoda tylko, że bez możliwości sterowania odtwarzaniem i MONO, ale w plener idealne, np. na piknik, budowę ;)
    Moze ktoś już coś takiego zmontował?
    Pozdrawiam

• #19 30 Cze 2006 21:22
    Qbuś
    Poziom 38  

Kiedyś zrobiłem podobne użądzonko chłopakom na budowę:zasilacz AT+cd-rom+obudowa mini AT+ wzm z kitu jabel+dwa głośniczki GD ileś tam po bokach obudowy.W Y M I A T A ł O !!!!!

Tylko nieraz przerywało jak dostawało za dużych wibracji :D :D :D

• #20 01 Lip 2006 20:04
    lambers
    Poziom 12  

Bardzo mi miło, że oddawane są głosy na mój projekt, ale przeczytałem w regulaminie konkursu, że nagrodąjest zwrot kosztów budowy... Ja przy budowie nie poniosłem żadnych kosztów, dlatego proszę oddawać głosy na inne projekty, jest wiele ambitnych realizacji, których autorzy stracili grube pieniądze, dlatego uważam, ze im taka nagroda przyda się bardziej i zmobilizuje ich do tworzenia jeszcze lepszych rozwiązań z których i my będziemy korzystać :)
    pozdrawiam

• #21 04 Lip 2006 12:25
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

Witam,
    dla mnie DIY to w sumie budowanie czegoś z niczego. Jaka to frajda kupić ( wycięte ) płyty wiórowe, głośniki, wzmacniacz i tylko co najwyżej zrobić kolumny i okleić? A Ty ... zrobiłeś grający ser pleśniowy za 1.50 zł* :D
    Dla mnie to Tobie się bardziej należą punkty niż komuś, kto tylko złoży kolumny i wrzuci gotowe zwrotnice.

* - Ale to i tak nei związane z kosztami budowy :o

Pozdrawiam.

• #22 05 Lip 2006 00:39
    kiepol
    Poziom 16  

Stary..., jesteś geniuszem. :P To się nazywa wyobraźnia :D W dzieciństwie musiałeś dużo kreskówek chyba oglądać :D (podobno to wlasnie one rozwijają wyobraźnię :P) Pozdrawiam

• #23 06 Lip 2006 13:23
    Hefajstos
    Poziom 35  

Naszła mnie taka myśl - ta 5 watowa gorgonzolla gra pewnie lepiej niż nie jednego Głośniki Multimedialne, przynajmniej takie do "160W".

Aż mi się przypomniał mój sprzęt "przenośny", który keidyś zrobił furorę w pociągu - Tannoy M2, TDA 8563Q, akku żel 17Ah + discman:)

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #24 06 Lip 2006 14:23
    adammc

Poziom 26  

Za bardzo mu slodzicie , fakt jest taki , że konstrukcje z niczego sa tez fajne , ale tutaj wylądu nie zmieni zadna inna okleina , bo i tak to cacko bedzie wyglądac jak kościelny głośnik z lat 50 . To nie były slowa szydercze tylko po raz kolejny chciałem upomniec niektórych , że obok są konstrukcje praktyczne , chocby jakis tam robot co mi sie spodobał, ale az tak go nikt nie słodzi jak tego pieca.
    U mnie w domu jeszcze jest na ścianie takie gniazdko co kiedyś wiele lat temu jak prezydent Gomulka przemawiał do ludu to kazdy do tego gniazdka podłączał sobie taki właśnie głośnik , podobny do tego , To był taki swoisty miejski radiowęzeł nadawany ze stolicy i rozsyłany za pomoca jednego radioodbiornika znajdującego sie na poczcie do kilku setek domów , by ludzie słuchali podczas pracy !!.
    :D może powróca te czasy z radiem Maryja w roli głównej :D :D

• #25 06 Lip 2006 14:27
    El_liero
    Poziom 24  

hehehehe... max projekt...

lambers jesteś max zakręcony ... pozytywnie oczywiście ;)

takiej rzeczy jeszcze nie widziałem :D ...

mile widziane więcej takich spraw... "coś z niczego"

pozdro ;)

• #26 07 Lip 2006 08:08
    KaW
    Poziom 34  

Przeciez to sie niewiele rozni od tego co mozna kupic w sklepie -w sensie materialu-typ dykta klej i woda -ale tu jest dusza czlowieka ,ktory zechcial to zrobic -to raz -pokazal -to dwa- i zbiera jakies opinie krwiozercze to-trzy ,,,,

Powtorzcie ten wyrob 20 000 razy a z CHIN juz nie przyjedzie
    jakis tandetny -ale pomyslowy wyrob. Praca pojawi sie tutaj .
    Pieniadze zostana tutaj .....w tym sedno sprawy...

• #27 13 Lip 2006 13:01
    lambers
    Poziom 12  

Dzieki wszystkim za opinie... te surowe i te (jak ktoś wcześniej okreslił) "słodkie"... Z kilkoma się nie zgadzam, ale fakt jest taki, że nie spodziewałem się aż tylu komentarzy... Jeszcze raz wielki edzięki... Na razie nie będę pisał, są wakacje, a dla mnie oznaczają one pracę... W tym roku akurat 16h na dobe, więc czasu mam mało na forum... Pozdrawiam jeszcze raz wszystkich którzy obejrzeli i skomentowali mój projekt.

• #29 06 Sie 2006 16:33
    kwierzyk
    Poziom 15  

Bardzo oryginalne :D po prostu bomba, w piwnicy mam jakies tam głosniki z radi tonsilowskich jedne jakis jugosłąwianski, zrobie do tego prostu wzmancaiczy 2W i moze będzie hulać :D świetny projekt a pomysł jeszcze lepsz, a urządzonko nieduże i praktyczne pewnei tez :)

• #30 27 Sie 2006 15:33
    MichałKob
    Poziom 20  

:arrow: KaW

Napisałeś, że UL1481 gra bardzo ładnie w wersji ze zmodyfikowanym schematem.
    Robię sobie wzmacniacz do 5.1 - lewy i prawy na tda2030, centralny i oba tylne na ul1481, sub na mostku 2xTDA2030. Jak powinienem zmodyfikować schemat aplikacyjny UL`a aby grał bardzo ładnie?
    (wystarczy tak mała moc bo mam pokoik 12mkw... :) )