Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX GDN-27-150-4-SS - budżetowa konstrukcja subwoofera do samochodu

29 Cze 2006 18:38 10195 18
  • Poziom 11  
    Witam. Chcialem zrobic sobie subwoofer do mojej astry. Powiem szczeze nei znam sie na tym choc juz troche poczytalem. Ma to byc konstrukcja niskobudzetowa (wiem ze tu sa maniacy car audio ale bardzo prosze o konstruktywna krytyke np. zamienniki w podobnej cenie a nie proponowanie sprzetu 2 razy drozszego) . Mam nadzieje ze szanowni koledzy pomoga mi w calym procesie budowy tego ustrojstwa (bardzo na to licze).

Jako glosnik wybralem:
    STX GDN-27-150-4-SS - http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=54&vItemDB=itemdb

I pierwsze pytanie odnosnie wzmacniacza. Myslalem o czyms takim: http://www.allegro.pl/item112365595_sklep_soling_sl_109_do_tuby_130w_rms_zwrotnica_.html
    czy ten wzmacniacz jest warty tych pieniedzy i co wazniejsze czy spasuje do tego glosnika.

Nastepne kwestie to wykonanie skrzyni. Chce wykonac skrzynie bass-reflex. Z tego co sie zorientowalem to jej pojemnosc (do tego glosnika) powinna oscylowac w granicach 45l (jesli by ktos to policzyl to bylbym wdzieczny). Natomiast zupelni enie weim jaki powinien byc tunel b-r. Moze ktos cos poradzi.
    I jeszcze kwestia ksztaltu skrzyni. Chcialbym zeby jedna scianka byla letko pochylona (pasowala do siedzen) i w tym wypadku czy lepiej umiescic glosnik na sciance przeciwleglej do tej pochylonej czy na bocznej. Jeszcze jedno ostatnie (w tym momencie) pytanie to gdzei umiwscic otwor b-r.

Wiem ze duzo wymagam ale naprawde bede wdzieczny za pomoz.
    Pozdrawiam i licze na odpowiedzi.
    ps. Kolejne pytania w trakcie budowy.
    ps2. analogiczny temat zalozylem na autokaciku ale tammi troche zamacili.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    otwór najlepiej na tej ściance co głośnik,
    wzmacniacz nie mam pojęcia czy wart tych pieniędzy ale myśle że da radę z tym stx'em
  • Poziom 17  
    jesli chodzi o wzmacniacz to poszukaj uzywanej dwukanałówki powinienes znalezc cos mocniejszego i lepszego od solinga
  • Poziom 29  
    Miałem tego solinga i ma prawdziwe 130w rms napędzał infinity 12' 200 rms i bynajmniej po zmianie na carpower 225 rms ( tak wzm. pracował) rużnica niebyła duża, może dlatego że głośnik zasłaby.
  • Poziom 11  
    Polecam wzmac. Blaupunkt GTA2 ok. 220zł a sprawdzony, markowy i sprawuje sie rewelacyjnie.
  • Poziom 42  
    powiem tak mam wzmaka solinga i nie narzekam na niego jestem zadowolony mozesz tez kupic monacora hbp602 za 208 zloty wzmak rewelka jak za ta kase
  • Poziom 11  
    No wiec kwestie wzmacniacza zostawiam sobie jeszcze do zastanowienia.
    Dzis wziolem sie do robienia skrzyni. Powycinalem juz scianki (z braku odpowiedniego narzedzia troszke nierownosci jest).

Sub bedzie mniejwiecej wygladal tak:

Chcialem sie dowiedziec czy umiejscowienie glosnika ma jakies znaczenie (scianka boczna przeciwlegla do skosnej lub na przyleglej do skosnej). Wydaje mi sie ze lepiej pod wzgledem wizualnym bedzie wygladal umiejscowiony ponizej pytajnika (patrz rys ;)) razem z otworem BR.
    Cos tam obilo mi sie o uszy o falach stojacych i wlasnie dlatego o to pytam.

Drugie pytanie to czego uzyc do uszczelnienia skrzyni bo ze wzgledu na niedokladne dociecie w niekturych miejscach sa male szparki.

A i wie ktos moze jak wielki otwor mam wyciac na tego STX bo glosnika niestety jeszce nie dostalem a chcialbym jak najszybciej skonczyc skrzynie.
  • Poziom 10  
    na stronie masz wymiary otworu( włacz wymiary głosnika):PP
  • Poziom 11  
    szpachlówka i vikol :p silicon jest zbedny
  • Poziom 11  
    no wiec odgrzewam temat bo mam kilka pytan. prace posowaja sie powoli ale jednak do przodu. Juz prawie wykonalem skrzynie, mam wyzej wymieniony glosnik (link w 1 poscie), bas reflex (8cm) i terminal.

1. Pierwsze pytanie to jaki gruby kabel zastosowac do glosnika wewnatrz skrzyni i czy lutowac czy zamocowac na jakichs wsowkach.

2. W przypadku wyboru wzmacniacza Soling (link w 1 poscie) czy potrzebuje jeszczed jakijs zwrotnicy w tej skrzyni (w aukcji pisza ze wzmacniacz ma wbudowana) i wogule czy montowac zwrotnice do suba bez wzgledu na wszystko.

3. Jaki gruby kabel do zasilania tego wzmacniacza, z radia do wzmacniacza i od wzmacniacza do skrzyni oraz jaki bezpiecznikj powinienem zastosowac przy akumulatorze.

4. Napotkalem jeszcze jeden problem natury technicznej tzn. jak zamontowac glosnik zeby byla mozliwosc jego wyjecia (przypuszczam ze wkrety w plycie wiorowej po paru odkreceniach nie beda juz trzymaly). Macie na to jakis patent?

Wiem ze to sporo pytan i moga wydawac dla neiktorych banalne ale ja sie dopiero ucze i licze na wasza pomoc ;)
    licze na odpowiedzi i z gory dzieki :)
  • Poziom 11  
    nie no nie wierze ze nie znajdzie sie nikt kto odpowie na te pytania.
    niech ktos pomoze bede wdzieczny.

mam prosbe do moda aby przeniosl temat do akustyki bo tam jest chyba wiecej odwiedzajacych ;)
  • Poziom 11  
    efekt moich prac:

Przy okazji mam pytanie. Skrzynie wytlumilem cienka gąbką i czy dobrze zrobilem. Tzn czy wytlumienie moze pogorszyc parametry suba czy jak to gdzies przeczytalem moze tylko pomoc.
  • Poziom 42  
    apropo bardzo fajny subik no oczywiscie ze wygluszenie poprawia efekt akustyczny wiec sie niczym nie przejmuj moze opiszesz jak gra??
  • Poziom 30  
    to zalezy. Moze i pomóc ale też może i pogorszyc. tu nie ma reguły wytłumienie daje się na słuch i wybiera się opytymalną wersje. Tzn to co zaakceptuje twoje ucho :)
  • Poziom 11  
    co do kwesti jak gra to nie mialem jeszcze okazji na dluzsze testy (nie mam tez zabardzo porownania poza zestawem komputerowym creative 6.1) ale przez te chwile gdy podloczylem byle jak przewodami moge powiedziec ze mam mieszane uczucia. Napoczatku zeczywiscie mozna zaowazyc znacznie wieksza dawke basu niz bez suba. Na poczatku wydawalo mi sie ze za bardzo dudni wiec wygluszylem gabka. Teaz natomiast mam wrazenie ze nie ma takiego dynamicznego udezenia basu. Moze poradzicie co zrobic zeby to poprawic? Wydaje mi sie ze subik wydaje z siebie łagodny niski bas (ale wlasnie bez tego udezenia). W spokojnej muzyce brzmi ladnie natomiast tam gdzei trzeba dynamike i udezenie (hh, techno) czegos mi brakuje.
    Aha wydaje mi sie ze bass jest jakis taki przeciagly.

ps. to moj pierwszy sub a i wrazenia sluchowe mi ciezko opisywac bo jestem laikiem w tym temacie.
  • Poziom 10  
    Masz mieszane uczucia pewnie dlatego ze sprawdzałes jak narazie gra pod creativami, a to zadne granie ... spróboj załatwic sobie jakis wzmacniacz, pozyczyc i przetestuj sobie na spokojnie, a bedzie pewnie zadowolony...

Pozdrawiam !
  • Poziom 10  
    naprawde fajnie wyglada daj jeszcze fotke jak wkomponujesz go do samochodu jak wtedy bedzie wygladac:)
  • Poziom 10  
    Cześć niezłe wykonanie piątka jak już będziesz miał wzmachol spróbuj odsłuchu bez wygłuszenia pnieważ masz otwór
  • Poziom 18  
    krzywy105 napisał:
    co do kwesti jak gra to nie mialem jeszcze okazji na dluzsze testy (nie mam tez zabardzo porownania poza zestawem komputerowym creative 6.1) ale przez te chwile gdy podloczylem byle jak przewodami moge powiedziec ze mam mieszane uczucia. Napoczatku zeczywiscie mozna zaowazyc znacznie wieksza dawke basu niz bez suba. Na poczatku wydawalo mi sie ze za bardzo dudni wiec wygluszylem gabka. Teaz natomiast mam wrazenie ze nie ma takiego dynamicznego udezenia basu. Moze poradzicie co zrobic zeby to poprawic? Wydaje mi sie ze subik wydaje z siebie łagodny niski bas (ale wlasnie bez tego udezenia). W spokojnej muzyce brzmi ladnie natomiast tam gdzei trzeba dynamike i udezenie (hh, techno) czegos mi brakuje.
    Aha wydaje mi sie ze bas jest jakis taki przeciagly.

ps. to moj pierwszy sub a i wrazenia sluchowe mi ciezko opisywac bo jestem laikiem w tym temacie.

testowales go juz pod wzmacniaczem ? jesli tak to opisz wrazenia