Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na tonsilach TVM i STX [32-300-4SC]

darkone 29 Cze 2006 19:03 6663 16
  • Kolumny na tonsilach TVM i STX [32-300-4SC]
    chialbym wam wreszcie przedstawic moje kolumienki o ktorych mowie juz od jakiegos czasu na forum:

Przetworniki
    STX GDN 32-300-4SC
    Tonsil GDN 20/40 4R
    TVM ARV 104-04/4

zwrotnica najtansza z stxa :D planuje ja wymienic tylko chcialem jak narazie poexperymentowac z nią no i tez powodem byly ograniczenia finansowe. Glosniki wybieralem tak aby mogly ladnie odtwarac dolne pasmo, niekoniecznie zejscie sie liczylo ale i tak bardzo dobre jest przy zachowaniu impulsu, teraz pewnie pytanie skad sie wzial u mnie na srednim pasmie tonsil niskotonowy 20/40, alez to bardzo proste, on ma ladniejsze srednie pasmo od dolnego i jeszcze w zabudowie 5L spokojnie ciągnie do 5khz, na dodatek wytrzyma jakies 80W z takim pasmem w takiej obudowie... zeby uprzedzic pytania czy mi srednicy nie brakuje odpowiadam: jest jej az nadto, ten glosnik wbrew pozorom jest bardzo glosny. A Arv wybralem dlatego ze za 30zl nie ma nic lepszego, ma bardzo rowne pasmo i spl 91dB.

Konstrukcja
    musze przyznac ze troche sie meczylem z wykonaniem obudow, dorwalem plyty wiorowe ze starych mebli ale na moje szczescie ladnie schodzil z nich fornir? okleina? nie wiem co to bylo ale w kazdym razie po obrobce wygladaly jak normalne plyty wiorowe, przycinalem je piłą, heblowalem heblem na prąd [nie wiem jak to urządzenie sie nazywa]. konstrukcja ma wymiary: 80x34x37 wys x gł x szer, postanowilem okleic je bo nie umialem znalesc takich szerokich platow forniru, pozatym nie chcialem łączyc bo moglo by mi to nie wyjsc a na domiar zlego nie umiem fornirowac wiec moglbym calkowicie spaprac robote :) Niskotonowy dostal 65L [ze odjeciem wszystkiego] i zostal zestrojony na 36hz, sredniak dostal 6litrow, mocno wytlumiony. wszystko łączone kablami 2x3,5mm czasami byl problem z lutowaniem bo to dosc grube kable a i w zwrotnicach musialem wyciąc nowe dziury bo w tamte nie mialy szans wejsc kable. obudowa zostala sklejona: wikolem, klejem do szyb samochodowych :D - bo mialem sporo a i trzyma nieprownywalenie mocniej od wikolu :D, srodek byl uszczelniany klejem na gorąco i silokonem na 380stopni celsjusza - zwyklego nie mialem ale ten jest lepszy tyle ze czerwony. Staralem sie zeby obudowy wyszly jak najwęzsze ale maximum udalo mi sie zrobic 37cm szerokosci, miedzy wszystkim jest odstep 2cm:
    miedzy niskim a srednim, miedzy srednim a wysokim, miedzy niskim a br, miedzy niskim a koncami przedniego panelu, miedzy wysokim a gora kolumny. No i zapomnialbym o prezycji. obudowa wykonana z precyzją +/-1,5mm, glosniki zostaly rozmieszczone z precyzją +/-1mm, wkrety +/-2mm a mozliwa roznica w poziomie lub pionie to +/-0,01mm

Odsluch
    Na początku sluchalem kolumienek w garazu kiedy jeszcze nie byly skonczone bo wiadomo ze jesli cos bedzie nie tak to zanim wszystko sie skonczy trzeba naprawic... no i nie obylo sie bez niespodzianki, w jednej kolumnie wysoki nie gral, obejrzalem wszystko dokladnie i wszystko bylo ok poza niepewnym kondensatorem, oczywiscie wymienilem go na 3,2uF na 400V i teraz gra jak nalezy. wytlumilem tylko tylnią scianke bo wiecej nie bylo trzeba, w koncu to i tak obudowa BR. potem po dokladnym sklejeniu, wytlumieniu, uszczelnieniu, wyszpachlowaniu i okejeniu sa w domu, narazie napedzam je wzmakiem 2x45W (smiech na sali :D) ale chociaz pracuje w klasie A, teraz bede robil mosfeta 2x 100W wiec cos lepiej zagrają. Musze przyznac ze kolumny graja bardzo ladnie, zadne pasmo innego nie zaglusza, bas jest miekki, miesisty, ladnie schodzi a i impuls ma niesamowity, srednie sa prezcyzyjne szybkie, detaliczne a wysoki jest Baaaaardzo precyzyjny naprawde polecam tego arva... robilem tez odsluch na tym mosfecie... znacznie lepiej gra niz na tej 45W :)

Wydatki
    2x GDN 32-300 ~ 240zl
    2x zwrotnica ~ 60zl
    2x 20/40 ~ 100zl
    2x ARV ~ 60zl
    okleina - 40zl
    4x BR 12zl
    wkręty - 7zl
    2x terminal - 10zl
    5m kabla 2x3,5mm miedzianego - 9zl - tanio nie :D ?
    Rurka PCV - free
    kleje - free
    silikon - free
    plyty wiorowe - free
    razem 538zl

narzedzia mialem wiec zrobienie obudow to nie byl dla mnie problem. przepraszam za jakosc zdjec ale robilem je przed chwila i dlatego takiej dupiatej jakosci są pozatym tylko telefonem bo nie mam aparatu. Mam je w pokoju 25m2 i jak dla mnie to one wystarczają na styk. Jak dla mnie kolumny sie oplacaly bo juz mialem dosc braku basu i cichego brzmienia z kolumienek 20 letnich... Zapraszam do komentowania

Fajne!
  • #2 29 Cze 2006 20:38
    pan_membran
    Poziom 13  

mnie sie podoba, czym je napedzasz, bo nie doczytałem??

• #3 29 Cze 2006 20:42
    Dj Snake
    Poziom 22  

Wyglądają jak firmówki :) Ciekawe tylko czy nie lepiej grają od firmówek :) Konstrukcja udana a na zdjęciach nie widać za bardzo śladów lączenia okleiny... Ogólna ocena to wg. mnie 5+. Brawo!! Oby tak dalej

• #4 29 Cze 2006 21:15
    darkone
    Poziom 23  

narazie napedzam je wzmacniaczem 2x45W A klasy ale juz mam jeden modul holtona 100W i plytke do drugiego teraz czekam na przyplyw gotowki zeby zakupic elementy do drugiego i wtedy bede je napedzal 2x100W na hexfetach a nie widac sladow laczenia okleiny bo ich defacto nie ma jak sie uzywa noza do tapet- samego nozyka bez rączki lub zyletki :)

• #5 29 Cze 2006 23:13
    ro_beri
    Poziom 23  

Bardzo ładna konstrukcja i solidne wykonanie... A ten "czerwony kolorek" napewno żuca sie w oczy :D

No i to wykorzystanie GDNa jako sredniotonowca. Zyłka eksperymentu to to co cenie u ludzi...:D

• #6 29 Cze 2006 23:27
    Armosus
    Poziom 26  

No ladnie, nawet bardzo ladnie 6/6.

Tylko szkoda ze ten tonsil nie jest czarny tylko taki szary. Jakos nie pasuje mi te kolor okleiny, ale to kwestia gustu - polozenie super.

A myslales moze przy budowie o B-R jak np w Tonsil Ton? Mogloby ciekawie wygladac, ale tak tez jest ok.

Tak sie zastanawiam, bo propozycja na kolumne dobra, tylko na sredniego dawac ARP to tak nijak z proporcjami, ktos dal ARN-188 co wy na to?

• #7 29 Cze 2006 23:46
    darkone
    Poziom 23  

no to est troche problem ze on jest jasniejszy od innych glosnikow ale tego az tak bardzo nie widac, tylko na zdjęciach tak wyszlo, a kolor okleiny to ciemny machon... on jest taki czarno brązowo-bordowy... na zywo wyglada swietnie.
    Pozatym wiedzialem zeby wykozystac GDNa jako sredniaka bo jak dla mnie to on w takiej roli jest lepszy niz niskosredniotonowy, wystarczy zobaczyc charakterysytke jak ladnie ciągnie srednie pasmo.
    okleina jest ciemniejsza w rzeczywistosci ale lekko polyskowa wiec dlatego tak wyszla na zdjeciach

• #8 30 Cze 2006 00:03
    qscgu
    Poziom 34  

no i nareszcie je wystawiles... co tu duzo mowic wzorowa konstrukcja.. chyba poszles tokiem myslenia stx -dobry bas, tonsil - swietna srednica, tvm- idealna gorka... bo jakby nie patrzec to charakterystyki tych glosnikow pokazują nam jak liniowe pasmo mają te glosniki... za wybor glosnikow 6/6 tonsila wybrales ze tak powiem "z glową" bo i proporcje kolumn zachowane i ladnie brzmi na nim gitarka i mowa. co do koloru okleiny to mnie sie podoba bo lubie machonie. wykonanie tez bardzo dobre, male odstepy pomiedzy glosnikami, kolumna calkiem waska i nie wzorowana na altusach lub altonach- nie lubie takiego ulozenia, dla mnie 6/6

• #9 30 Cze 2006 15:03
    zlotnik
    Poziom 16  

wszystko ok bardzo dobrze dobre głośniki . ale wydaje mi się że są za niskie, na podłogowe sie nienadają trzeba do nich robić jakieś podstawki, wiem żę nie pisałeś nigdzie ze mają być podłogowe ale jak się robi kolumny na takim dużym bas to moim zdaniem powinny już to być kolumny podłogowe

pozdro

• #10 30 Cze 2006 18:26
    darkone
    Poziom 23  

no czy ja wiem? a altusy sa podlogowe? nie i tez potrzebują podstawek, pozatym im wieksze kolumny tym wiekszy ciezar, narazie jedna wazy 27 kilo to juz i tak stanowczo za duzo... oczywiscie podstaweczki dla nich mam zamiar zrobic

• #11 03 Lip 2006 21:43
    mr_nuke
    Poziom 17  

Witam

No spoczko te kolumienki, na niezłych głośnikach, w ładnej obudowie i za przystępną cenę.
    Jak dla mnie 8/10.

Pozdrawiam

• #12 05 Lip 2006 00:35
    kiepol
    Poziom 16  

Eh... :( Kolumny ładne, ale kurcze wszędzie to samo. Ja rozumiem, że każdy chce mieć stx'y w prostopadłościennej obudowie, no ale ludzie, może odrobinkę wyobraźni i finezji ? Jak dla mnie klasyka. Pozdrawiam

• #13 05 Lip 2006 23:11
    crazy_88
    Poziom 42  

projekt udany moja ocenka koncowa to 5:D

• #14 07 Sie 2006 21:46
    homie_krk
    Poziom 10  

czekam na odp. na wiadomość jaką Ci wysłałem :D

• #15 31 Sie 2006 20:16
    gucio.
    Poziom 22  

bardzo ładne kolumny tylko droche zamały odstęb bassowca od bra ale pozatym super

• #16 16 Sty 2007 23:20
    Radeon88
    Poziom 13  

Witam planuje tez kolumne na tym stx tylko ze srednik to arp150/00 a gora visaton sc 10n mam pytanie do autora czy nadal uzywa zwrotnicy stx i czy tłumił któryś z głośników i miło by było jakby jakiś znawca powiedział czy taki dobór głośników jest dobry jeśli nie mam nadzieje że napisze co by wymienił (w tym samym przedziale cenowym). Za odpowiedz z góry dziękuje

• #17 17 Sty 2007 19:40
    tabaluszek
    Poziom 23  

Tonsil GDN 20/40 4R jak sama nazwa swiadczy nie jest typowym glosnikiem sredniotonowym jest to glosnik niskotonowy ktory przenosi dobrze srednie pasmo, ale nie o to tu chodzi trzeba było zastosowac sredniaka o identycznym spl jak gdn-stx ;) co do wykonania to kwestia gustu ale nie jest zle> jedyna zecz jaka nie podoba mi sie w tym stx to jak dla mnie za duza kopułka przeciwpyłowa no ale kto wie moze innym sie podoba ale mi nie. Pozdrawiam i miłego słychania

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME