Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat wzmacniacza na lampie

15 Cze 2003 22:39 11124 11
 • Poziom 30  
  Witam, czy ma ktoś schemat zrobienia jakiegoś wzmacniacza na lampie GU40 (nie pamiętam czy ona się tak nazywa ale to taka duza lampa z raczka u gory) ???
 • Poziom 13  
  Jak znam życie to chodzi Ci pewnie o lampę GU-50. Jest to pentoda, której dane potrzebne do policzenie wzmacniacza są bardzo niekompletne. Jest natomiast trochę gotowych schematów, które można znaleźć poprzez Google wpisując symbol lampy. Musisz się jednak liczyć z problemem związanym z pozyskaniem transformatora wyjściowego. To właśnie się wiąże z brakiem dostępnych charakterystyk lampy (są jedynie podane parametry robocze). Na dedykowanym lampom forum
  http://www.trioda.com/php/forum/index.php biorę udział w inicjatywie polegającej na zmierzeniu charakterystyk lampy (będą to robić trzy osoby niezależnie) i udostępnieniu ich tak aby skończyły się niejednoznaczności choćby związane z opornością wewnętrzną dla trybu pracy lampy jako pentody i jako triody.
 • Poziom 30  
  Witaj, sorki ale kompletnie nie znam sie na lampach i czy mógl bys mówi troche mniej skomplikowanym jezykiem ?? :) Na poczatek chcialbym sprawdzic czy ta lampa jest sprawna, jak to zrobic ??
 • Poziom 13  
  W zasadzie bez miernika lamp trudno jest stwierdzić, czy lampa jest sprawna. Można dokonać jednak choćby sprawdzenia omomierzem czy lampa nie ma przerwy w obwodzie żarzenia katody i czy nie ma zwarć pomiędzy pozostałymi elementami (siatki-katoda-anoda). Oczywiście o ile sprawdzenie ciągłości włókna żarzenia w ten sposób jest wiarygodne, to sprawdzenie czy nie ma zwarć nie oznacza, że przy podłączeniu wysokich napięć wystąpią zwarcia, których nie stwierdzisz omomierzem. Poza tym może sprawdzić organoleptycznie, czy lampa nie jest "zjechana": czy nie ma niepokojących nalotów, czy getter czyli srebrzysta powłoka wewnątrz bańki jest w porządku, czyli czy jest rzeczywiście srebrzysty i nie ma np. czarnych placków i nie pojawiają się na obrzeżach tęczowe zabarwienia, które świadczą, że lampa była używana. Te "kolorki" nie oznaczają oczywiście, że lampa jest zła, ale gdy ich nie ma to prawdopodobieństwo, że lampa jest sprawna jest większe. Możesz sprawdziś parametry podstawowe lampy za pomocą woltomierza wysokonapięciowego, ale stąd już nie daleko do testera lamp.
  Chciałbym dodać, że jeśii nie masz doświadczenia w konstruowaniu układów lampowych to rozpoczynanie budowy wzmacniacza audio od tej właśnie lampy jest niezbyt dobrym pomysłem (te lampy zwykle są stosowane w konstrukcjach krótkofalarskich). Polecałbym Ci raczej coś na EL84 na początek. Mniejsze moce, mniejsze napięcia no i sporo sprawdzonych układów.
 • Poziom 14  
  gu-50 nadaje się do wzmacniacza ........ ale w.cz na 28Mhz
 • Poziom 32  
  Widziałem gdzies projekt (antyczny:) ) wzmacniacza na 3 lub 4 lampkach GU na pasmo KF, moc rzedu 750W.
 • Poziom 17  
  GU50 były używane w latach 70-tych we wzmacniaczach radiowęzłowych (tak, tak, istniało kiedyś coś takiego w większych zakładach pracy i służyło do rozpowszechniania komunikatów dyrekcji). Budowane na moce wyjściowe od 100 do 400W, budowa z reguły panelowa.
  Jak z tego wynika nadaje się nie tylko na PA KF :) :!:
 • Poziom 29  
  U mnie w domu też coś takiego istnieje i służy do rozpowszechniania muzyki i moich komunikatów, ale też odbioru z tunera :-) a moc ma (końcówka na dwóch KD502) około 100W. Budowa panelowa (końcówka mocy- szafka z 3 panelami) i pulpitowa (w przeważającej części lampowy stół mikserski).
 • Poziom 11  
  Wzmacniacz audio na lampie GU 50 będzie porażką.
  Jest to lampa generacyjna i dobrze nadaje się do pracy w nadajnikach wcz.Do zastosowań audio polecam:
  GM70 trioda 125W jedna z najlepszych na świecie do audio
  6c33B trioda militarna 60W
  6c41 trioda militarna 45W
  300B trioda militarna 40W drugie miejsce

  Terody strumieniowe i pentody mocy
  kt88
  kt66
  6p3
  6L6
  6V6
  EL34
  Te lampy grają pięknym dzwiękiem a GU 50....
  Pozdrawiam,
  Andrzej Kt88
 • Poziom 15  
  uhm, zwroc uwage kiedy te posty byly pisane :)