Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr antyaliasingowy. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Śledziu 29 Cze 2006 21:08 2855 5
 • #1 29 Cze 2006 21:08
  Śledziu
  Poziom 12  

  Witam

  chce "zbudowac" w.w filtr , będzie sie znajdował przed wejściem do A/C w ATmega8
  - czestotliwosci odcęcia okolo 50-70Hz
  - sygnał jest wolnno zmienny
  - prubkowanie sygnału co 0,1ms
  - mile widziana szybka charakterystyka opadania

  waham sie przed takimi opcjami:
  - lepiej zbudowac taki flitr samemu na jednym wzmaczniaczu operacyjnym?
  - czy np. zaimplementować filtr elektroniczny w C
  - lub kupić gotowy filtr, (jesli tak to jaki polecacie) - ta opcja najbardziej mi sie podoba, (jestem zielony w tym temacie)
  bede wdzieczny za podpowiedz
  pozdrawiam

  0 5
 • #2 30 Cze 2006 11:44
  Zaquadnik
  Poziom 27  

  Cóż. Filtr pasywny jest stosunkowo prosto zaprojektować. Jedyny problem to duża ilość obliczeń. Właściwie jakiego opadania charakterystyki oczekujesz. czy wystarczy Ci 60 dB na dekadę (18 dB/oktawę), czy coś więcej, bo od tego zależy rząd filtru. Potem masz tak zwaną standardową transmitancję, do której wstawiasz częstotliwość odcięcia, wartości pojemności dobierasz na przykład z szeregu, a wartości rezystancji wyznaczasz sobie. Ogólnie lepiej jest zbudować filtr RC, bez dławików, gdyż mają one większe straty niż kondensatory. Częstotliwość próbkowania jest nieistotna, bo to jest filtr analogowy. Ale jeśli zależy Ci na czasie to może rzeczywiście lepiej coś kupić.
  Pozdrawiam

  0
 • #5 30 Cze 2006 17:17
  shg
  Specjalista techniki cyfrowej

  Z gotowów to Maxim, robią filtry z przełączanymi pojemnościami. na przykład MAX297 - eliptyczny filtr ósmego rzędu (tłumienie w pasmie zaporowym 80dB). Wbudowany wzmacniacz operacyjny (wejscie + na masie, wiec w grę wchodzi tylko konfiguracja odwracajaca), z zewnetrznych elementow potrzebny jest tylko jeden kondensator do ustalenia czestotliwosci.

  Sam filtr cyfrowy to za mało, zawsze jakiś analogowy musisz dać (no chyba że masz pewność, że nie będzie na wejściu częstotliwości większych od fS/2)
  Dobre rozwiązanie, zwłaszcza, że masz sygnały o tak małej częstotliwości to połączenie filtru analogowego niższego rzędu i próbkowanie z o wiele większą częstotliwością a dalej filtr cyfrowy.
  W takim układzie filtr analogowy już dość dobrze wytłumi składowe o f>fS/2, a niższe częstotliwości załatwi filtr cyfrowy.

  Ten z FilterPro też niezły, ale to chyba za bardzo będzie komplikowało układ.

  0
 • #6 30 Cze 2006 23:40
  Holy
  Poziom 14  

  Tak w skrócie napiszę, bo trochę w tym siedzę. :) Częstotliwość próbkowania teoretycznie powinna być co najmniej 2 razy większa od częstotliwości granicznej sygnału. Problem polega na tym, że ta teoria sprawdza się przy odtwarzaniu sygnału za pomocą złożenia funkcji sin(x)/x (f. sampling), a nie zwykłego przetwornika C/A. Dla zwykłego C/A potrzebujesz częstotliwość próbkowania (fd przynajmniej 5-10 razy większą od częstotliwości granicznej. Jeśli chcesz próbkować z okresem 100ms (fd = 10Hz), to filtr powinieneś mieć ustawiony na co najmniej 5Hz, aczkolwiek 1Hz jest mile widziany. Wtedy masz 10 próbek na okres. Filtr na takie częstotliwości jest dość prosto zaprojektować na sekcjach Sellena-Key'a (znajdziesz to chociażby w Sztuce Elektroniki), każdy wzmacniacz daje Ci 20dB/dekadę (czyli 2 rzędy). :) Jest też w necie dużo programów (typu FilterLab), które zaprojektują Ci sam filtr i wyliczą pojemności oraz rezystancje w sekcjach.

  Powodzenia. :)

  0