Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie ogniwem peltiera

pedrosov 29 Jun 2006 21:33 3252 1
    pedrosov
    Level 2  
    witam wszystkich

ostatnio kupilem modul peltiera aby schlodzic troche procesor. Mam peltiera 267W chlodzenie wodne sam robilem jest generalnie dosc wydajne wiec chlodzenie peltiera jak i procesora jest zapewnione. Jako ze peltier bardzo lakomy na prad jest zasilany bedzie z osobnego zasilacza do kompa itp. Problem pojawil sie aby odpowiednio sterowac peltierem. Wyszukalem na forum ze samym potencjometrem to nie jest najlepszy pomysl. Ktos radzil aby sterowac PWM. Niestety moja znajomosc elektroniki konczy sie na podstawowych podstawach. Na allegro znalazlem oferte ktos sprzedaje uklad ktory wydaje mi sie bylby dobry do peltiera. Po prostu chcialbym sie poradzic czy dobrze mi sie wydaje.

Na forum czesto widzialem teksty o tym ze na allegro ludzie sprzedaja uklady ktorych koszt wykonania wynosi kilka zl a sprzedawane sa za kilkadziesiat. Problem polega tylko na wykonaniu tego ;) Jak by ktos chcial zrobic to taniej to nie bede mial nic przeciwko. Ja po prostu nie umiem tego zrobic (bardziej interesuja mnie sprawy zwiazane z programowaniem i obsluga serwerow linuksowych ;) ) dlatego wole kupic gotowy zlozony uklad.

//
    teraz juz w ogole jestem zakrecony. W dwoch roznych miejscach pisza calkiem wykluczajace sie informacje. Tutaj aby wykorzystac PWM natomiast tutaj zeby nie korzystac z PWM. Bardzo prosze o pomoc w tej sprawie
    bucowski
    Level 21  
    No tak LM317 służy do liniowej stabilizacji napięcia.
    Powiem ci, że nie widzę najmniejszego sensu zasilać go ze stabilizatora liniowego.
    Stabilizator taki ucina nadwyżkę wymaganego napięcia i odkłada ją na sobie, zamieniając ją w ciepło.

Skoro masz Peltiera na ponad 200W, to pomyśl ze zasilacz taki bedzie się grzał jak żarówka 50W.

Przy takiej mocy, jak najbardziej powinieneś zastosować stabilizator impulsowy.
    Jeśli jego wyjściowe napięcie przefiltrujesz, to na peltiera bedzie szło sliczne, stabilne napięcie, mimo że te układy pracują na PWMie.
    Do filtrowania takiego napięcia wystarczy ci większy kondensator i cewka - nic więcej.

Z drugiej strony, to dlaczego zakładasz, że musisz kupić takie urządzenie, a nie zrobić?

Wszedłeś już na elektrode, a tutaj wszyscy sobie pomagają jak mogą. Ile bede miał czasu, też ci pomogę. Poczytaj troche na ten temat. Dowiesz się sporo, a my rozwiejemy twoje wątpliwości :D.

Pozatym, powiedz jak chcesz sterować tym Peltierem - potencjometr jakiś, który wyznacza moc , czy może jakiś czujnik temperatury ? Jakby bardziej zakombinować, to dałoby się tym sterować przez kompa :P

Ja u siebie w kompie mam banalnie prosty układ, który wyłącza mi wiatrak na procku, jeśli temperatura na radiatorze spadnie poniżej 40 stopni. Czujnik temperatury można zrobić na zwykłej diodzie, ja wykożystałem tranzystor (złącze BE), bo ma obudowę, którą można solidnie przykręcić do radiatora.

p z d r