Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z serwonapędem - drgania

Telex 30 Jun 2006 00:17 1696 3
 • #1
  Telex
  Level 28  
  Witam,
  Mam problem z serwosilnikiem GE-Fanuc'a -przy hamowaniu i trzymaniu w hamulcu strasznie buczy. Osobiście doszedłem do wniosku, że jest coś nie tak z łożyskami (mają trochę luzu). Wygląda to tak, że maszyna jest napędzana w osi X i Y przez zdwojony napęd (falownik) razem z osią Y. I na osi Y występuje buczenie i czasami wchodzenie falownika w stan alarmu na osi Y. Napęd z osi serwosilnika jest przekazywany za pomocą paska zębatego na śrubę napędową osi Y. Problem się pojawia gdy się włączy maksymalną prędkośc na tej osi (100%), przy zwalnianiu oraz trzymaniu w położeniu - po prostu silnik (a raczej jego oś) przenosi wibrację na resztę maszyny. Przy delikatnym ruszaniu ośką serwosilnika (nie koniecznie kręceniu) - tylko dzwięk się zmienia, czasami się nasila, bądź słabnie. Czasami przy wystąpieniu tych wibracji potrafi napęd wejść w stan awaryjny.

  I teraz pytanie : Czy mam się czepiać dalej łożysk czy enkodera. Sam silnik jest suchutki i bez zwarć (rezystancja uzwojeń > 300MOhm) Wymieniłem jedno łożysko po stronie zębatki napędowej 6205Z, jest ciut lepiej. Nie miałem natomiast łożyska od strony enkodera 6204Z pod ręką - i zostało stare.
 • #2
  grigor1
  Level 15  
  Witam,
  sprawdź luzy na enkoderze i przekładni (koła zębate) możliwe że napęd odczytuje luzy jako niewłaściwą pozycje i zaczyna szaleć żeby się dobrze ustawić.
  [/url]
 • #3
  Andrzej Ino
  Level 13  
  Witam !!
  O ile temat jeszcze aktualny to proponuje sprawdzenie przewodów.
  Z własnego doświadczenia wiem że najłatwiejszym sposobem jest ich poruszanie.W chwili natknięcia się na najdrobniejsza przerwę silnik zaczyna reagować.Najczęstszym miejscem narażonym na takie usterki są wszelkie zgięcia i elemęty ruchome.
  Powodzenia.
 • #4
  Telex
  Level 28  
  Problem został rozwiązany.

  Okazało się, że problem tkwi w parametrach silnika dla danej osi Y. A więc nie zgadzał się człon całkujący i proporcjonalny w pętli sprzęzenia zwrotnego. Człon całkujacy odpowiadał za drgania a człon proporcjonalny za wyłączanie się serwa. Do każdego silnika są inne parametry więc przytaczać tu ich chyba nie będę. Ale jakby co to proszę na PW.