Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LM 3886

djleeon603 30 Cze 2006 14:01 15971 115
  • LM 3886
    Witam. Dziś chcę zaprezentować wam moją (dość typową) konstrukcje, którą jest wzmacniacz budowany na podstawie kitu AVT LM 3886 Stereo 2x68W 4Ohm.
    Wzmacniacz budowałem na elementach powszechnie dostępnych. Nie inwestowałem głupio w precyzyjne elementy, bo mi to nie potrzebne.

Koszt:
    Kostki LM - 14zł/sztuka zakupione na allegro
    Trafo 2x25V/200VA - 48zł + przesyłka / zamówione u kolegi z Krakowa
    Kondensatory filtrujące ELWA 10 000uF/40V - 3zł/sztuka zakupione na allegro
    Mostek - 3zł
    Reszta zasilacza = ok.5zł
    Gniazdo zasilania + kabel - zdobyczne
    Radiatory od starej, DIORY, ale już zamówiłem 2szt na allegro 6x8x4 + Wentylatory za 10zł/sztuka
    Elementy zewnętrzne końcówki to 6zł :D
    Kable (ekran jeszcze niepodłączony) - 1,50/m
    Laminat 5zł
    Gniazda chinch - 3zł/szt
    Gniazda głośnikowe ok. 5zł
    Układy zamontowane na taśmie od kompa. (w celu lepszego umieszczenia radiatora w obudowie.
    Chyba cennika tyle a jak sobie coś przypomnę to dopiszę.
    Jak już wcześniej wspomniałem nie jest to AUDIOFILSKA konstrukcja za kilkaset złotych tylko ok. 140 z kosztami przesyłek.
    Obudowy jeszcze nie mam, ale już mam na oku od skatowanego wzmacniacza.
    Zamieszczam kilka fotek. Za jakiś czas będą fotki z obudową i nowymi radiatorami. Rozważam wykonania przedwzmacniacz cyfrowego tda8425 z AVT.
    Na razie mam głośniki od wierzy JVC. 60W 6ohm .
    Co sądzicie o tym wzmaku? Jest on jeszcze nieskończony, ale jakiś słowa otuchy by się przydały:D

LM 3886
    LM 3886
    LM 3886
    LM 3886
    LM 3886

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    djleeon603
    Poziom 20  
    djleeon603 napisał 472 postów o ocenie 11, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • HelukabelHelukabel
    ALTON
    Poziom 38  
    Niebawem ktoś podłączy żarówke pod baterie i będzie w DIY...
    djleeon603
    Poziom 20  
    ALTON napisał:
    Niebawem ktoś podłączy żarówke pod baterie i będzie w DIY...

Wiez tobie to pewnie tak łatwo powiedziec bo pewnie jestes niewiadomo po jakich szkołach i masz kasy w brud. Wiec sobie możesz nabijać sie z innych tak???:!: Ja mam 14 lat elektronika interesuje sie od niecałego roku i tego wzmaka złożyłem z nedznego kieszonkowego wiec to dla mnie jest osiągniecie. A ty jak chcesz sobie dawac taie głupie komentarze to daruj sobie.:cry:
  • HelukabelHelukabel
    Mati 87
    Poziom 15  
    Chłopie, po co Ci te LM-y na tej taśmie. Weź ją wywal i wlutuj normalnie na płytkę. Co ci po tym, że sobie ładnie radiarorki w obudowie ułożysz jak taśma moc Ci skutecznie ograniczy.
    Ma po prostu za cienkie żyły.
    djleeon603
    Poziom 20  
    Ale troszki płytka innaczej wyszła i nie pasują wogóle układy ;/ jedyne co to moge skrucic tasmy do 5cm.bo teraz maja ze 20cm.
    albo kupic grubsze
    Halki
    Poziom 11  
    ALTON z takimi komentarzami to do przedszkola . Wg mnie konstrukcja jak najbardziej ok biorąc też pod uwage to że wykonał ją 14-letni chłopak z zamiłowania. Sam myśle nad taką konstrukcją. Czeka cię jeszcze trochę pracy nad wyglądem. A tak na boku te 60W to całkiem dużo jak dla takich kolumienek :D
    djleeon603
    Poziom 20  
    na 50% głosu i juz nie dają rady :D
    Mati 87
    Poziom 15  
    To zrób nową płytkę, albo kup.
    Wydaje mi się, że w ogóle nie przemyślałeś tego, co chcesz zrobić i takie są efekty.
    Polutowałeś, wrzuciłeś wszystko do czegoś, co przypomina pudełko po butach i wystawiasz na forum. Więc wychodzę z założenia, że się prosisz o takie komentarze. Jak mój i kolegi Altona.
    djleeon603
    Poziom 20  
    Do pudełka po butach wzucilem bo po miom pokoju grasuje sistryzczka która juz mi raz stroboskop za 70zł puściła z dymem ale to tak tymczasowo
    m_wojcik
    Poziom 25  
    ALTON, żarówkę pod baterię też trzeba umieć podłaczyć...
    djleon: Popieram pomysł wywalenia tych taśm, tak się nie robi!
    Przeglądnij forum DYI i podglądnij konstrukcje kolegów. Układy scalone muszą być umieszczone w płytce drukowanej.
    Jesli zrobiłeś płytki i układy do nich nie pasują (?) to najlepiej będzie zainwestować w gotowe płytki do kitu AVT i umieścić całość jak należy.
    Moim zdaniem nie powinieneś się martwić krytycznymi uwagami tylko zakasać rękawy i zamieścić kolejne zdjęcia, jak już wszystko poprawisz.
    Mój wzmak zrobiony w wieku 14 lat to też był kit, tylko że na GMLach o zawrotnej mocy 2x13W - ale działa do dziś dnia. I bardzo fajnie się spisywał - więc nie martw się tylko do roboty! Tak trzymać.
    djleeon603
    Poziom 20  
    m_wojcik napisał:
    ALTON, żarówkę pod baterię też trzeba umieć podłaczyć...

Dobrze powiedziane.....
    Cytat:

djleon: Popieram pomysł wywalenia tych taśm, tak się nie robi!
    (...) Układy scalone muszą być umieszczone w płytce drukowanej.
    Jesli zrobiłeś płytki i układy do nich nie pasują (?) to najlepiej będzie zainwestować w gotowe płytki do kitu AVT i umieścić całość jak należy.

Witaj. Nowej płytki chyba nie zrobie ale wywierce dziórki wpłytce równolegle do żle wykonanych miejsc na lm'a i zepne je za pomocą dobrych jakościowo kabelków (te kableki beda słuzyc jako brakujące kawałki ściezek) moze tak być?
    Mody
    Poziom 25  
    Zgrozo te układy na taśmach :] , pudełko bez przesady. Ja wiem, że masz 14 lat ale mógłbyś to zrobić porządnie. Zrobiona dokładnie konstrukcja wytrzyma nawet atak "grasującej" siostry.

Pozdrawiam
    m_wojcik
    Poziom 25  
    Zrób zdjęcie tej płytki i wtedy zobaczymy.
    Boję się, że po takich przeróbkach wzmak będzie podatny na uszkodzenia - weź pod uwagę jakie tam prądy płyną i jaką ma wydajność zasilacz. Chwila nieuwagi i leci scalak w powietrze. Dobrze Ci radzę, dopracować konstrukcję, i zainwestować w ładną (docelową) obudowę. Prowizorki to zły zwyczaj, elektronika nie znosi partactwa i nie ma opcji "cofnij" albo "odzyskaj spalone elementy z kosza" :D
    Halki
    Poziom 11  
    Może tak być tylko użyj dosyć grubych kabli, i nie słuchaj tych nadętych bufonów co się nabijają z pudełka na buty bo pewnie pierwsze w życiu kolumienki zrobili właśnie z takich pudełek (każdy tak ma w czasie rozpoczynania przygody z elektroniką)
    Mody
    Poziom 25  
    Moje początki z elektroniką były też trudne ale wolałem poczekać miesiąc albo dwa i wsadzić swoją konstrukcje w porządną obudowę.
    lambers
    Poziom 12  
    Przede wszystkim przemyśleć konstrukcję, to podstawa. Chociażby 10 minut z ołówkiem w ręku, zanim złapiesz za lutownicę... Chyba, że- tak jak mi ostatnio- brakuje ci czasu ;) Zgadzam się ze wszystkimi, którzy powyżej wypowiadają się o tych taśmach. Płytka musi być zrobiona jeszcze raz, chyba, że lubisz pająki (tylko, że one potrafią być kapryśne ;) ) Ale ogólnie szacunek za eksperymentowanie w ogóle. Przynajmniej jakiś młody człowiek nie wspomógł złotówkami koncernów alkoholowych ;)
    Pozdrawiam.
    Halki
    Poziom 11  
    Wiadomo że to też zależy od warunków które się posiada.
    Jednen ma ojca tokarza, a drugi ma ojca właściciela sklepu z narzędziami a jeszcze inny ma warsztat.
    djleeon603
    Poziom 20  
    wiez płytke bym nowa i zrobił ale chodzi o to że jak zacznę po kilka razy elementy lutować to mogę je przegrzać.
    Foto płytki dla kolegi wyżej. m_wojcik
    LM 3886
    m_wojcik
    Poziom 25  
    Hmm, na zdjęciu to wygląda normalnie, nie wiem czemu Ci scalak nie pasuje do płytki? Za bardzo w środku jest i nie mozna go przykręcić, czy co? Musisz chybadać zdjęcie pokazujące, w jaki sposób to nie pasuje.
    A płytka jakościowo jest zupełnie w porządku, koledzy prześmiewcy. Czy pamiętacie jak wyglądały wasze? Bo ja tak, i nie śmiałbym jej opublikowac ;)
    djleeon603
    Poziom 20  
    Wiez ciezka zrobic tak ta fotke ale chodzi o to że płytka jest zrobiona w chyba 10% pomniejszeniu przez przypadek i scalak jest szerszy po prostu od dziórek. ale chyba posłucham waszej radi i zrobie tak: kupie częsci na kncówke za 6 zł walne te scalki do niej i bedzie spoko.
    m_wojcik
    Poziom 25  
    No cóż, wiem że szkoda dokładać sobie roboty, ale sam widzisz - nie ma rady, trzeba poprawić i tyle. Zmień to koniecznie, ułóż całość w fajnej obudowie i wtedy się pochwal. Dostałeś wystarczająco dużo słów otuchy.
    djleeon603
    Poziom 20  
    ok. dziękuję. :D

Dodano po 24 [minuty]:

a gdzybym umieścił ten scalak na kruciutkiej (max 5cm) i grubej tasmien zyla 1mm to moglo by byc? prosze bardzo:cry: bo uswiadomiłem sobie że mialbym duzo bardzo roboty bo xero niemam na miejscu a metoda zelazkową to wszystko robie. proszę mnie zrozumiec.
    ALTON
    Poziom 38  
    Zjechaliście mnie do samej ziemi :D ... Pisząc ten post nie miałem na myśli urazić autora tematu. Po prostu... jeżeli już dajesz konstrukcję w DIY to daj ją SKOŃCZONĄ a nie w kartonie po butach...

Przyznam ci się że jak miałem 14 lat też robiłem podobne konstrukcje i byłem z tego dumny. Pierwsza poważniejsza konstrukcja to był TDA7294 w obudowie po WS304D - do dzisiaj go miło wspominam. Dlatego wiedz że nie chodzi mi o samą koncepcje na wzmacniacz ale o to że nawet go nie skończyłeś.
    djleeon603
    Poziom 20  
    spoko a moze ty znasz odpowiedz namoje ostatnie pytanko?
    m_wojcik
    Poziom 25  
    Nie ma się co targować - brak taśmy to nie 5 cm. Spróbuj grubymi izolowanymi drutami dosztukować nóżki (max 1 cm) i tak go wpuścić w płytkę. To jest najlepsze wyjście.
    foxiu
    Poziom 15  
    pierwszy kit zajrałem zwarciem, bo całość stała na biurku bez obudowy... od tego momentu staram się wszystko pakować w obudowę

a tak na poważnie to zainwestuj kilka zł w płytkę z AVT, albo wytraw sobie jeszcze raz porządną, bo lm3886 demonem jakości to nie jest, ale raczej nie powinno sie dodatkowo obniżać jego parametrów taśmami, imo patent z sztukowaniem nóżek drutem też jest dobry
    regrom
    Poziom 16  
    Elo ladnie ladnie, tez jestem w trakcie robienia wzmaka na tych scalakach :] identyko :] beda to tylko monobloki, jak cos sie zjara to najwyzej jeden kanal :)

Masz tam jakies zabezpieczenia?
    Po co te rezystory w zasilaczu ?
    Masz moze namiary na tego twojego kolege?Tanie trafo ;) skusilbym sie na sztuke :)
    djleeon603
    Poziom 20  
    Wyslij mi na PW twoj nr gg to pogadamy o kolesiu od trafa :D a zabezpieczenia mam [tj. bezpieczniki na wejsciu trafa i na wyjsciu zasilacza wiec jak cos to pojda bezpieczniki.] a co do sztukowania to moge to zesztukowac krutkimi pozadnymi kabelkami? bo druciki to nie jest moja mocna strona. Mam lutownice toya i ona ma jakis dziwny niewygodny grot.
    Mati 87
    Poziom 15  
    Tutaj kolego masz ładną płytkę, dla dwóch LM 3886 czyli wersja stereo. A dodatkowo na jednej płytce masz cały zasilacz do tej końcówki. http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=AL37&sid=660c3265
    Radzę się w nią zaopatrzyć, cena nie jest wygórowana i wszystko jest na jednej płytce, wystarczy tylko trafo i hula. :-D
    djleeon603
    Poziom 20  
    dzieki ale rozwarzam sztukownia elbo nowa płytka w skali 100% [tez wzór avt]