Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolorki kabli wiązki telefonicznej

zibi11 30 Cze 2006 17:52 19379 9
  • #1 30 Cze 2006 17:52
    zibi11
    Poziom 19  

Witajcie mam może lamerskie pytanie ale
    mam starą wiązkę ołowianke papierow izolacja kabli
    jak ją rozbroiłem to widze po 4 przewody oplecone nitką
    dwie różowe i dwie niebieskie jedne mają same paski inne jeden dwa
    jaka jest logika takich kabli para to niebieski i różowe czy inaczej
    jaka jest logika kolejności takich kabli liczba paseczków?????

a drugie pytanie to o nowe kable telefoniczne jaka jest logika ich układania ńiebiesk pomarańczowy zielony brązowy szary????
    jaknie pogubić się we wiązce 100 par w skrzynce krone????

Pozdrawiam

1 9
  • Pomocny post
    #2 30 Cze 2006 22:29
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Odpowiedź na drugie pytanie jest prosta, to jest typowe liczenie kalbli stacyjnych, czyli:
    biały-niebieski
    biały-pomarańcz
    biały-zielony
    biały-brązowy
    biały-szary
    czerwony-niebieski
    czerwony...
    czarny-niebieski
    czarny...
    żółty-niebieski
    żółty...
    biało-niebieski (w niebieskie paski)-niebieski
    biało-niebieski...

Są też kable tzw. czwórkowe, przeważnie ziemne i tam kolory sa zupełnie inaczej.
    Przykład kabla 10-cio parowego:
    1 Czwórka: biało-czerwona , zielono-szara
    2 Czwórka: biało-niebieska , zielono-szara
    3 Czwórka: biało-żółta , zielono-szara
    4 Czwórka: biało-brązowa , zielono-szara
    5 Czwórka: biało-fioletowa , zielono-szara

-1
  • #3 30 Cze 2006 22:48
    zibi11
    Poziom 19  

ok dzięki a te stare papierowe???

0
  • #4 30 Cze 2006 22:52
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Te kable ołowiane znają kablarze, ja nim nie byłem. Poczekaj może ktoś tu podpowie, albo ja (nie wiem kiedy) zapytam starych kolegów z branży.:D

-1
  • #5 02 Lip 2006 17:43
    Jack14
    Poziom 37  

A stare papierowe jeśli jest to kabel czwórkowy to jest to tak że dwie czwórki mają oplot z kolorowych nitek innego koloru niż pozostałe najczęściej niebieską i czerwoną jedna wyznacza pierwszą czwórkę a druga drugą i kolejność w którą należy liczyć kolejne czwórki. Szkoły były różne niebieska tzw. licznikowa a czerwona kierunkowa albo odwrotnie.
    Paski na papierku oznaczają żyły w kablu z jednym tzw żyła A z dwoma żyła B z trzema i tak dalej do D. Czyli z jednym paskiem i z dwoma pierwsza para z trzema i czterema druga lub z jednym niebieskim i z dwoma niebieskimi żyła A i B z czerwonymi paskami C i D i tak dalej.

0
  • #6 03 Lip 2006 14:48
    ttoip
    Poziom 15  

dokładniej w oznaczeniach kolorki mają inne nazwy
    czerwony - karmin oznaczenie k
    zielony - trawa oznaczenie t
    brązowy - orzech oznaczenie o

czyli np : biały niebieski to - bn
    biały zielony ( biały trawa ) - bt
    biały brązowy ( biały orzech) bo

itd !!!
    PZDR

1
  • #7 05 Lut 2008 09:02
    pipen
    Poziom 11  

witam! potrzebuje informacji dotyczacej rozszycia kabla ziemnego 20p. , 30p , 50p. , 70p. , 100p.

pozdrawiam

pipen

3
  • #8 05 Lut 2008 17:04
    Kapek
    Poziom 10  

Na stronie www.technokabel.pl jest w dziale do pobrania ciekawy informator techniczny. Tam znajdziesz kolorystykę żył w kablach.

2
  • #9 05 Lut 2008 17:07
    irekr
    Moderator

W zależności od rodzaju kabla:pęczkowego czy czwórkowy warstwowy będzie inaczej. No i czy to jest kabel o izolacji poliwinitowej czy papierowo-powietrznej.

Odsyłam do katalogu sww1128 "Kable Telekomunikacyjne" Wydawnictwo WEMA 1989

0
  • #10 08 Lut 2008 22:20
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Witam! Akurat ja pracuję 25 lat jako mistrz kablowy , tak się składa ze mogę pomóc. Po pierwsze kable igielitowe te czarne zarówno tawotowane jaki nie - liczymy rozpoznając kolor podstawowy każdej czwórki . bo w każdej czwórce jest jedna para parzysta i jedna nieparzysta zawierająca na pierwszej żyle "a" kolor podstawowy . Czyli 1- czerwony , 2 zielono szara od czerwonej , 3para niebiesko biała 4zielono szara od niebieskiej itd. żółta -5 ,6 następnie brązowa - czyli 7,8 i biało przezrocysta(w starych kablach) lub fioletowo biała w nowszych jako 9,10. Niekiedy stosuje się w starych kablach szycie pęczków po 5 czwórek (10 par) za pomocą kolorowej folii , w nowszych kablach w drugim ,czwartym i każdym nastepnym parzystym pęczku zamiast szarego koloru pary parzystej mamy żyłę koloru pomarańczowego - dla odróżnienia pęczków .Co się tyczy kabli ołowianych , to rozróżniamy w nich warstwy zwane dralami (z niemieckiego "drall" warstwa) Każda warstwa ma dwie czwórki czerwoną - licznikową i niebieską kierunkową oznaczająca stronę w którą liczymy czwórki . Jednak aby Tobie pomoc musze wiedzieć jakiej firmy to kabel . W polsce byly stosowane kable niemieckie polskie jugosłowiańskie i rosyjskie , więc nie ma jednej recepty na ich szycie . Każdy inaczej . Napisz co to za firma lub pokaz mi to na zdjęciu to Ci pomogę . Pozdrawiam !

1