Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik od pralki - jak podłączyć?

slim_i 30 Cze 2006 18:45 8228 7
  • #1 30 Cze 2006 18:45
    slim_i
    Poziom 2  

Witam
    Mam silnik od pralki prod radzieckiej i zalezy mi zeby chodzil w prawo-lewo i prosze o rade ,wychodza z niego trzy kable
    czerwony ,czarny,niebieski,z tabliczki udalo sie odczytac
    220v 1350\min 180w
    S3 60% ΓOST 183-66
    50Hz BPAщ ΠPABOE

Cp 4mkΦ 600v

Silnik od pralki - jak podłączyć?

Wielkie dzieki z gory!!

1 7
  • #2 30 Cze 2006 20:41
    Mariopi
    Poziom 34  

Witam,
    cóż z danych, które podałeś i tabliczki znamionowej wynika, iż jest to silnik klatkowy z kondensatorową fazą rozruchową i fabrycznie (konstrukcyjnie) obroty wirnika ma w prawo ("wraszczenie prawoje").
    Silniki od pralek mające możliwość zmiany kierunku obrotów mają osobno wyprowadzone końcówki uzwojenia roboczego i fazy rozruchowej.
    Więc aby zmienić kierunek obrotów w tym silniku należy go rozebrać i rozłączyć punkt wspólny uzwojenia roboczego i fazy rozruchowej w stojanie - i wyprowadzić je jako 4 przewód.
    Zmianę kierunku obrotów uzyskuje się poprzez zmianę fazy napięcia na uzwojeniu rozruchowym względem uzwojenia roboczego (odwrócenie końcówek fazy rozruchowej).

Edit:
    Aha zapomniałem powiedzieć jeszcze jedną rzecz, że w tego typu silnikach zmiana kierunku obrotów nie może nastąpić bezpośrednio na obrotach - przerewersowanie obrotów jest możliwe po uprzednim zatrzymaniu się wirnika (np. w pralkach automatycznych jest zastosowany albo tachometr albo układ czasowy).

0
  • #3 30 Cze 2006 20:57
    slim_i
    Poziom 2  

Hej
    Dzieki za wskazowke jak zrobie to dam znac o efektach

0
  • #4 07 Sie 2006 13:11
    Majey
    Poziom 10  

Heja, mam podobny problem, mam silnik od pralki ale jest 6 wyprowadzen. Uzwojenia sa polaczone tak ze rezystancje pomiedzy poszczegolnymi wyprowadzeniami sa rozne. Jedno jest 75 ohm drugie 25 trzecie 9. Jak rozpoznac ktore stanowi cewke rozruchowa, i jak podpiac kondensator ktory wymontowalem z pralki.

1
  • #6 08 Sie 2006 18:02
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

warbipower napisał:
    Witam
    Majey - podobny problem był poruszany tu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=528527&highlight=

Kol. Majey ma silnik od pralki automatycznej,gdzie są dwie prędkości obrotowe(wirowanie-większe obroty i pranie-mniejsze obroty+zmiana kierunku),tylko jeszcze jakby podał typ silnika i pralki.

0
  • #7 14 Lis 2006 13:03
    KACZOREK
    Poziom 20  

czarny- sieć
    niebieski-sieć
    niebieski czerwony-kondensator
    DUŻE OBROTY
    biały-sieć
    żółtylub zilony-sieć - zmiana kierunku obrotów
    zielony żółty kondensator
    MAŁE OBROTY

2
  • #8 09 Lip 2009 17:13
    miki145214
    Poziom 10  

prosty schemat podłączenia silnika Silnik od pralki - jak podłączyć?

0