Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz na kostce TDA1552Q i poprawa jakosci dzwieku

brian100 01 Lip 2006 12:55 1334 6
  • #1 01 Lip 2006 12:55
    brian100
    Poziom 9  

Witam i chcialbym sie dowiedziec czy istnieje poprawy dzwieku tego wzmacniacza. Umiescilem ten temat tutaj poniewaz jest to wzmacniacz samochodowy natomiast ja osobiscie mam go w domu w starych glosnikach komputerowych firmy Genius SP-718.

Ztego co mi wiadomo jest to wzmacniacz o mocy 2*22W (zasilam ten uklad zasilaczem niestabilizowanym na wyjsciu 12V/2A/24VA

Jestem laikiem w tych sprawach wiec nie wiem nawet od czego mam zaczac :D Z tego co wyczytalem na forum aby poprawic jakosc basu trzeba wymienic filtr dolnoprzepustowy obok kostki TDA1552Q znajduje sie kondensator o pojemnosci 2500 uF 25V czy jest mozliwosc wymiany go na wiekszy czy poprawilo by to jakosc dzwieku ?

Co do znieksztalcen harmonicznych istnieje mozliwosc ich zredukowania ? wiem ze ten wzmacniacz ma dosc wysokie rzedu 10 % ..

Wszystkie pomysly/ sugestie prosze przedstawicz w swoich odpowiedziach na ten temat

Prosze o Pomoc !

0 6
  • #2 01 Lip 2006 18:00
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam! zredukować zniekształceń nieliniowych raczej nie możesz jedyne co bym zrobił to zwiększył kondensator do 4700µF i zwiększył wydajność prądową zasilacza tak do 6A z byle głupiej kalkulacji: mówisz że kostka ma 2*22Wto daje razem 44W+straty ok 16W (niewiem dokładnie ile można sprawdzić w nocie katalogowej) wychodzi 60W ze wzoru na moc P=U*I twój zasilacz daje 2A*12V=ok 24W przy tak małym zasilaczu nie wiem czy z kostki wyciśniesz moc 2*10W przy zastosowaniu zasilacza o prądzie 6A moc zasilacza będzie miała 6A*12V=72W czyli akurat z zapasem

0
  • #3 06 Lip 2006 01:27
    Nawigator
    Poziom 33  

Co do zniekształcen to podaja parametr 10% ale przy mocy maks. normalnie jest duuuużo mniej, poczytaj note katalogową.
    Jka wyciśniesz więcej to popraw prądowe ścieżki żeby się nie spaliły.
    Pozdr. N.

0
  • #4 06 Lip 2006 17:37
    brian100
    Poziom 9  

wlasnie udalo mi sie kupic kondensator 10000uF/40V i zastosowalem go zamiast 2500 uF/25 V

byl on uzywany i zle podpisany ... troche zagrzal sie (chyba) kondensator r6 az poszdl dymek - ze wzgledu na zle podlaczenie kondensatora 10000uF. Pozniej podlaczylem juz poprawnie i jest git tylko czy taki kondensator (chodzi o pojemnosc) moze byc w tym ukladzie ?? jeszcze mam na oku trafo 100VA (12V)lub 150VA(12V) w zaleznosci od ceny :)

0
  • #5 08 Lip 2006 10:20
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Spokojnie możesz zostawić ten kondensator nic sie nie stanie pod warunkiem że zastosowałeś mostek prostowniczy o odpowiednio dużym prądzie maks. proponował bym tutaj mostek 10A tak żeby został jeszcze zapas (mostki nie są drogie do 10zł możesz kupić chyba 25A) a co do trafa to proponuje 100VA chyba że chciałbyś w pszyszłości dołączyć drugiego scalaka i zrobić 4*22W ale do 2*22W spokojnie z zapasem starczy 100VA

0
  • #6 06 Sie 2006 12:38
    brian100
    Poziom 9  

hmm a wiec dokupilem trafo 100va 12,5 V na sec. 8A

takze nie jestem pewien czy moge zastosowac ten zasilacz tak poprostu tj podlaczyc do pradu i do wzmacniacza nie jestem taki zaawansowany w tych sprawach a jesli mialbym zastosowac mostek to jak i gdzie :)

0
  • #7 09 Sie 2006 12:22
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Więc tak zwyczajny mostek prostowniczy ma cztery wyprowadzenia: "~" "~" "+" "-" do złącz "~" "~" podłączasz wyjście transformatora "12V" do złącz "+" "-" podłączasz kondensator (ten 10000µF) plus do plusa minus do minusa i masz gotowy zasilacz dodatkowo możesz podłączyć do zacisków kondensator 100nF ale wydaje mi sie że jest on jusz na płytce wzmacniacza przed podłączeniem zasilacza do wzmacniacza zmierz napięcie jakie daje zasilacz zapewne będzie one bliskie 17V ale nie przejmuj sie tym bo wg. noty katalogowej kostka w stanie spoczynku ma wytrzymać 30V a 18V podczas wysterowania

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo