Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kamery zastosować do monitoring do firmy?

02 Lip 2006 19:53 3964 11
  • Poziom 12  
    Jakie kamery zastosowac do monitoringu firmy.Moze ktos z was ma w tej dziedzinie doswiadczenie.Powierzchnia do monitoringu to ok. 1000m2 i jeszcze parking ok1000m2.
    Nie wiem czy stosowac w srodku kamery czarno-biale czy tez kolorowe oraz to czy zastosowac kamery na podczerwien do nagrywania w nocy bez swiatla.Prosze o porade.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 24  
    Jsli chodzi o instalacje wewnatrz budynku to instalacja kolorowa wychwytuje wiecej szczegolow niz czarnobiala natomist czarnobiala przydaje sie w nocy. Jesli chodzi o parking to jesli jest on dostatecznie oswietlony to mozna wykozystac kamery dzien/noc ktore przełaczaja sie w tryb nocny i wtedy dzialaja w trybie czarnobialym gdzie widac wszystko bez problemu. Wszystko zalezne jest od tego czy nagrywanie ma byc w biuze w dzien a w nocy nie jak wyglada ten parking itd itd. Jak masz jakies pytania chetnie pomoge. Wyslij wiadomosc na priv.
  • Poziom 23  
    Na początku zastanów się, co chcesz widzieć i do czego ma służyć nagranie z kamer. Inne wymagania są do obserwacji dla dozorcy, inne dla identyfikacji człowieka, jeszcze inne gdy chcesz później wykorzystać nagranie jako np. dowód w sprawie.
    Co do kamer - kamery cz-b są przy takiej samej jakości zdecydowanie tańsze od kolorowych dlatego można pokusić się o zastosowanie kamer cz-b o wyższej rozdzielczości do obserwacji zewnętrznych. Kamery kolorowe na zewnątrz albo są na pokaz albo ..... muszą być drogie gdyż muszą zawierać w sobie przełączniki dzień/noc i to najlepiej jeżeli są to przełączniki mechaniczne (takie filterek przed matrycą, który odchyla się, jak jest ciemno) bo przełączniki kamery wyposażone w przełączniki elektroniczne są gorszej jakości.
    Co do promienników IR - promienniki stosuje się tam, gdzie nie chcesz lub nie możesz pokazać osobom postronnym, że są obserwowane (np parking osiedlowy przy bloku nie możesz założyć halogenów 500W bo mieszkańcy cię zjedzą, że świecisz im po oczach). Jednak jeżeli można lepiej zastosować światło widzialne bo daje ono również możliwość obserwacji przez dozorców czy służby interwencyjne.
    I ostatnia sprawa - to rejestratory. Tu od magnetowidów, przez karty do komputerów skończywszy na specjalizowanych urządzeniach można wybierać w zależności od zasobności portfela i potrzeb. Oczywiście dochodzi jeszcze sprawa połączeń czyli kabel albo radio oraz przekaz na odległość (czyli internet). Sprawa jest bardzo szeroka i ciężko tak w paru zdaniach nie znając założeń cośkonkretnego doradzić.
  • Poziom 16  
    Kolega trafnie zauważył, że w nocy najlepiej sprawdza się oświetlenie z lamp ulicznych. Promienniki podczerwieni są drogie ( odpowiedniej mocy ). Kamery cz-b w nocy i kolor w dzień.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 12  
    Niestety powtarzajace sie kradzierze zmuszaja mnie do monitorowanie wszystkiego co sie dzieje w firmie , nawet w czasie mojej obecnosci.
    chce to poprostu nagrywac na twardy dysk i mozliwie prosto identyfikowac osoby mnie interesujace.Jeszcze jedno pytanko , czy tego typu nagranie moze byc dowodem w sprawie gdy osoba na nagraniu bedzie rozpoznana przezmnie lub mojego pracownika
  • Poziom 16  
    Jeśli osoba będzie rozpoznawalna to będzie to dowodem. Ja robiłem zrzuty dla policji po kradzieży i były dowodem.
  • Poziom 24  
    Co do dowodow to podam moze najnowszy przyklad. Na parkingu u mnie pod blokiem kradziono radia z samochodow itd. no i oczywiscie policja byla bezradna. Wzialem sprawy w swoje rece. Wywiesilem kamere i rejestrowalem na komputer wszystko co sie dzieje. Na efekty dlugo nie czekalem. Po tygodniu mialem juz wszystko jak na widelcu a panowie ktorym bardzo sie podobaly radyjka z samochodow siedza za kratkami. A materialy dowodowe z nagran kamery zarzymaly dalsze kradzieze w calej okolicy. A policja bardzo chcetnie z nich skozystala. Do takiego stopnia ze nawet jeden z policjantow sie smial ze jakby byly jakies wykroczenia drogowe zeby ich informowac :)
  • Poziom 23  
    Problem z dowodami jest trochu bardziej skomplikowany, niż się z pozoru wydaje. Nagrania z kamer przemysłowych rejestrowane na nośnikach innych niż taśma magnetowidowa żeby mogły być użyte w sądzie muszą być wyposażone w tzw. znak wodny.
    Druga sprawa, to wielkość postaci na ekranie i jakość nagrania. Nie wdając się dokładnie w szczeguły - policja faktycznie czasem korzysta z nagrań z kamer żeby zidentyfikować przestępcę, żeby niejako zmusić go do przyznania się do zarzucanego mu czynu. Jeżeli gość się nie przyzna to nic nie mogą mu zrobić bo przepisy na to nie pozwalają. Nie chcę pisać dokłądnie jakie są minimalne procentowo wymiary gościa w stosunku do reszty obrazu, bo nie wiadomo, kto to czyta ;).
    Z mojego podwórka bardzo często zdarza się, że ktoś kradnie kartę do bankomatu i podejmuje gotówkę.
    Ja miałem inny przypadek. Syn rąbnął matce kartę do bankomatu i podjął sporą gotówkę a matka zgłosiła sprawę o nieuczciwość BANKU! Dopiero nagranie z kamery bankomatowej zakończyło definitywnie sprawę i to dzięki odpowiednim wymiarom.
  • Poziom 9  
    Witam
    Właśnie musze założyć komplet kamer na dosyć dużym obszaże no a nie jestem jescze biegły w tych sprawach. CHodzi konkretnie o kamery zewnętrzne.Rozeznałem się mniej więej co ile kozstuje no i teraz mam problem co wybrać. Jeśli chodiz o jakość to muszą być rozponawalne twarze i numery rejestracji samochodowych na odległości 40m w dzień a jedna kamera nocna widocznośc dobra na 20 metrów(to na wjazd do bramy).Prosiłbym o rade jakie parametry kamer dobrać do dakich potrzeb, no i może jaką firme kamerek żeby nie było problemów.
    Drugim problemem jest sprawa przesyłu danych, odległość kamer od centralki to około 100m no i pytanie czy radiowo czy kabel??
    No i jeszcze jedno pytanko jak z zapisem. Będe montował karte do PC i powiedzmy, że zapisuje obraz z czterech kamer przy full rozdzielczośći 25kl/s na jedną kamere, ile przez jedną dobe zajamie mi to miejsca na dysku twardym ?
    Z góry dziękuje i czekam na pomoc :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    To chyba bużo zależy od Policji ja miałem przypadek że że goście zwinęli kamerę ,nagrane jak demontują wielkość gościa przed kamerą była bardzo dobra ,nagranie zrzucone na nośnik CD i sprawa się zakończyła na niekorzyść mojego klijenta.
  • Poziom 38  
    Obraz z 8 kamer kol. 25 kl/s każda, w dobrej jakości (mała kompresja), leży na dysku 220 GB około 2,5 tygodnia zanim zostanie nadpisany na nowo. Detekcja ruchu może ten czas wydłużyć (kamera nie zapisuje przy braku ruchu w danym obszarze). Rozpoznawanie twarzy i Nr rejestracyjnych z takiej odległości w dzień i w nocy wymaga kamer o najwyższej rozdzielczości i czułości dużo poniżej 1 lx z automatyką, możliwe że cyfrowych z obróbka sygnału (np. wyostrzanie) i z dobrymi obiektywami (automatyczna przysłona zoom itd.), ewentualnie podczerwień. W przypadku jak opisany przez Ciebie całą instalację zlecił bym specjalistom. Doradzą i wybiorą odpowiedni sprzęt. Do tego będziesz miał gwarancję że nie wydasz kasy na sprzęt, który się nie sprawdzi. Eksperymenty kosztują więcej niż zlecenie w firmie :P. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach, wszystko zależy od indywidualnych cech monitorowanego obszaru. Gotowej recepty nikt na forum Ci nie da, nie znając szczegółów i niuansów obszaru. Również nieodpowiednie usytuowanie kamer może spowodować spadek czytelności obrazu. Problem jest więc bardziej złożony, niż się z pozoru wydaje.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    A ja mam prostrzą sytuację :)
    Monitoring w małej prywatnej firemce:
    Mam zamiar urzyć 4 kamer:
    2 wewnętrzne do monitorowania wystawionego towaru (powinna być możliwość stałego podglądu obrazu jednej z nich przez pracownika) + 2 zewnętrzne do obserwacji frontu budynku.

Obraz przechwytywany z kamer przez komputer w firmie, mam zamiar zapisywać na serwerze (na kompie w domu lub na specjalnie wykupionym koncie u dostawcy internetu 8) ). :arrow: ...dlatego też zastanawiam się trochę czy nie lepiej byłoby zastosować kamerki IP pracujące w sieci Erthnet.

A teraz przedstawię co planowałem kupić:
    SDVR-408LX - 4 kanałowa karta video ze sterownikami pod Linux'a (no bo taki system mam na kompach w firmie :) );
    CS-400 - 2 kamerki zewnętrzne z diodami IR do pracy w nocy (tak się składa, że po drugiej stronie ulicy są latarnie uliczne i raczej nie jest całkiem ciemno, ale co tam :? );
    CS-300A - kamerka do wąskiego i długiego pomieszczenia (to z niej obraz powinien iśc także na podgląd);
    DP-918 - kamerka do dużego pomieszczenia - około $$60\mbox{m}^2$$, ale jej zadaniem będzie przede wszystkim pilnowanie witryn.

A teraz zapytania:
    Czym się różnią kamerki CMOS od normalnych (czy to tylko kwestia matrycy) :?:
    Czy z kamerki można jednocześnie przekazywać obraz do kompa i na monitor (np jakoś rozdzielając sygnał - chodzi o podpięcie dwuch urządzeń do jednego kabla przy urzyciu zwykłego trójnika) :?:
    Do czego jest Display Card :?:

Dołanczam jeszcze cennik jaki dostałem z chin od firmy produkującej te cacka :)
    Załączniki: