Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy z magnetowidu

staszekk7 02 Lip 2006 19:54 11340 22
  • #1 02 Lip 2006 19:54
    staszekk7
    Poziom 18  

Witam
    Wymontowałem dwa zasilacze jeden z magnetowidu a drugi z drukarki HP oba zasilacze są impulsowe i tutaj moje pytanie chciałem zasilać którymś z nich Laptopa który potrzebuje 15,5- 17V i 4,5A zasilacz z magnetowidu daje napięcie między innymi 16V i chcialem go wykorzystać ale po podłączeniu do laptopa migają diody w laptopie i nieda się go uruchomic z kolei zasilacz z drukarki podłączony do żarówki samochodowej 24V 21W daje napięcie 40V zarówka bardzo jasno świeci na granicy przepalenia czy jest możliwość zmniejszenia tego napięcia do 17V i dlaczego laptop nieda się uruchomić na zasilaczu od magnetowidu chodz jest on sprawny
    Pozdrawiam i proszę o pomoc

0 22
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Lip 2006 20:23
    Quarz
    Poziom 43  

staszekk7 napisał:
    Witam
    Wymontowałem dwa zasilacze jeden z magnetowidu a drugi z drukarki HP oba zasilacze są impulsowe i tutaj moje pytanie chciałem zasilać którymś z nich Laptopa który potrzebuje 15,5- 17V i 4,5A zasilacz z magnetowidu daje napięcie między innymi 16V i chcialem go wykorzystać ale po podłączeniu do laptopa migają diody w laptopie i nieda się go uruchomic z kolei zasilacz z drukarki podłączony do żarówki samochodowej 24V 21W daje napięcie 40V zarówka bardzo jasno świeci na granicy przepalenia czy jest możliwość zmniejszenia tego napięcia do 17V i dlaczego laptop nieda się uruchomić na zasilaczu od magnetowidu chodz jest on sprawny
    Pozdrawiam i proszę o pomoc

- możliwe,
    - niemożliwe,
    - wykluczone.
    Każda z powyższych odpowiedzi może być prawdziwą.
    Ja, jak na razie, zdolności widzenia na odległość nie posiadłem i nie wiem czy kogoś tu takiego znajdziesz :D
    Ten pierwszy, co czytam "pomiędzy wierszami" chyba ma zbyt mają wydajność prądowa, skoro napięcie mniej więcej pasuje, a lapek sygnalizuje, co jak zrozumiałem, błąd zasilania.

Odnośnie tego drugiego to nie wiem, nie znam typu, czy modelu, nie widzę, nie mogę założyć mego "Szkiełka Mędrca", by sprawdzić, czy jest możliwa przeróbka i dopasowanie napięcia wyjściowego.
    Poza tym, to znakomita większość przetwornic DC-DC "nie lubi" pracy bez obciążenia, o czym powinieneś pamiętać, dlatego też pomiary napięcia na zaciskach wyjściowych bez obciążenia moga być niemiarodajne.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #3 02 Lip 2006 21:06
    staszekk7
    Poziom 18  

obydwa zasilacze sprawdzałem pod obciążeniem zarówką 24V 21W a tu zrobilem zdjęcie tego zasilacza z drukarki i przyznam że bardziej by mi zależało na zaadoptowaniu jego do laptopa bo jest on niewielki w przeciwienstwie do tego z magnetowidu, o ile oczywiście będzie możliwe obniżenie napięcia wyjściowego z 40V do 17V

Dodano po 2 [minuty]:

Zdjęcie zasilacza z drukarki

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 02 Lip 2006 21:15
    J_ros
    Poziom 20  

Zawsze istanieje mozliwosc obnizenia napiecia.
    Klopot w tym, zeby nie podowalo zbyt duzych strat mocy...

0
  • #5 02 Lip 2006 21:21
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

staszekk7 napisał:
    obydwa zasilacze sprawdzałem pod obciążeniem zarówką 24V 21W a tu zrobilem zdjęcie tego zasilacza z drukarki i przyznam że bardziej by mi zależało na zaadoptowaniu jego do laptopa bo jest on niewielki w przeciwienstwie do tego z magnetowidu, o ile oczywiście będzie możliwe obniżenie napięcia wyjściowego z 40V do 17V

to już lepiej, ponieważ po obejrzeniu fotki, mam pogląd jak ten zasilacz jest zbudowany.
    Być może da się obniżyć napięcie wyjściowe do wartości właściwej dla lapka.
    Proszę odpisać i podać tu dane z układu scalonego na radiatorze, oraz obu z PCB (obwodu drukowanego).

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #6 02 Lip 2006 21:40
    staszekk7
    Poziom 18  

a wiec ten na radiatorze to jest K 1601
    następnie IC L 4962E
    PC-1 nec 2561 W 533
    PC-2 TLP747 JF

0
  • #7 02 Lip 2006 22:34
    Quarz
    Poziom 43  

staszekk7 napisał:
    a wiec ten na radiatorze to jest K 1601
    następnie IC L 4962E
    PC-1 nec 2561 W 533
    PC-2 TLP747 JF

Jest dobrze, ten L 4962E, to regulator impulsowej przetwornicy podwyższającej.
    Wobec tego, proszę zmierzyć wartość napięcia na wejściu tego IC, a więc na wyprowadzeniach 1 (+) i 4 (-), patrząc od przodu, lub na wyprowdzeniach kondesatora elektrolitycznego, który musi być do tych wyprowadzeń dołączony równolegle. Tylko proszę mniej obciążyć wyjście.
    Np. rezystorem rzędu 20 - 30 Ohm, ponieważ przy zbyt dużym obciążeniu wynik może być zafałszowany.
    Poza tym, to proszę odczytać wartości rezystancji rezystorów dzielnika sprzężenia zwrotnego, który dołączony jest do wyprowadzenia 2.
    A więc jeden ryzystor prowadzi do wyjściowego plusa, a drugi do wyjściowego minusa.

Pozdrawiam
    Greg

1
  • #8 02 Lip 2006 23:35
    staszekk7
    Poziom 18  

Więc tak wstawiłem 2 rezystory równolegle po47ohm po 10W ale się mocno grzeją napięcie między 1 a 4 noga układu wynosi 5,03V rezystory te to 14,8 k i drugi 4,2k

0
  • #9 02 Lip 2006 23:58
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

staszekk7 napisał:
    Więc tak wstawiłem 2 rezystory równolegle po 47ohm po 10W ale się mocno grzeją napięcie między 1 a 4 noga układu wynosi 5,03V rezystory te to 14,8 k i drugi 4,2k

dziękuję za informacje, do rezystora 14.8kΩ, proszę dołączyć równolegle rezystor o wartości 25.7kΩ. Napięcie wyjściowe powinno być wtedy ok. 16.5V.
    Ale te 14,8kΩ (i 4.2kΩ), to była odczytana, czy zmierzona wartość? W przypadku zmierzonej, to napięcie wyjściowe, może nie być właściwe.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #10 03 Lip 2006 01:01
    staszekk7
    Poziom 18  

Ta wartość rezystęcji była zmierzona ale jeśli trzeba to rano odczytam to przy świetle dziennym bo rezystory małe i paski mało widoczne a oczy juz nie za dobre, na razie serdecznie dziękuje z pomoc rano poszukam rezystora i podstawie, a może wlutować pr-ka i ustawic prawidłowe napięcie wyjściowe a potem go zmierzyć i zastapic rezystorem stałym?
    Pozdrawiam

1
  • #11 03 Lip 2006 01:21
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

staszekk7 napisał:
    Ta wartość rezystęcji była zmierzona ale jeśli trzeba to rano odczytam to przy świetle dziennym bo rezystory małe i paski mało widoczne a oczy juz nie za dobre, na razie serdecznie dziękuje z pomoc

tak też spodziewałem się, ponieważ nie pasował mi ten dzielnik do 40V :D
    Cała przyjemność po mojej stronie.

staszekk7 napisał:
    rano poszukam rezystora i podstawie, a może wlutować pr-ka i ustawic prawidłowe napięcie wyjściowe a potem go zmierzyć i zastapic rezystorem stałym?

Można i tak, czyli Metodą Macanowa, rząd wielkości jest znany, tylko proszę w szereg z rezystorem nastawnym włączyć stały o wartości ok. 10kΩ, będzie łatwiej i bezpieczniej.
    Sprawdzę w ciemno, ten rezystor dołączony równolegle powinien mieć wartość ok. 17kΩ :D

Pozdrawiam
    Greg

Pozdrawiam

0
  • #12 03 Lip 2006 14:18
    staszekk7
    Poziom 18  

Witam
    Dokładalem rezystor 17k i o różnych wartościach lecz napięcie na wyjściu obciążone tymi rezystorami nic się nie zmienia cały czas jest 40V bez względu na rezystor jaki podepne może robie coś żle?

1
  • #13 03 Lip 2006 14:56
    Quarz
    Poziom 43  

staszekk7 napisał:
    Witam
    Dokładalem rezystor 17k i o różnych wartościach lecz napięcie na wyjściu obciążone tymi rezystorami nic się nie zmienia cały czas jest 40V bez względu na rezystor jaki podepne może robie coś żle?

najwyraźniej, tu jest linka do Datasheet tego L4962E:
    http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/22495/STMICROELECTRONICS/L4962E.html
    Proszę "rozgryźć" schemat z PCB i porównać z aplikacją z Datasheet.
    Być może, iż jest tak, że za pomocą tych małych IC (transoptor i stabilizator) pętla sprzężenia zwrotnego i stabilizacja napięcia wyjściowego obejmuje również wejściową przetwornicę na K1601, a wtedy bez kompletnego schematu "a Vista" raczej nie "pogram".
    Wobec powyższego, albo kompletny schemat, albo Corpus Delicti pod "Szkiełko Mędrca" :D

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #14 03 Lip 2006 17:38
    staszekk7
    Poziom 18  

Przeglądnołem specyfikacjie tego układu i porównałem z tym moim zasilaczem i to jest tutaj na mojej płytce trochę innaczej to zrobione więc niewiem jak się za to zabrać szukalem również schematu tej drukarki ale niestety nie umiem znależć to jest drukarka Epson Stylus Color 2 a model to P880A i w Panu cała moja nadzieja na pomyślne rozwiązanie tego problemu, a może zrobie jakieś dokładniejsze zdjęcie tej płytki??
    Pozdrawiam

0
  • #15 03 Lip 2006 18:05
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

staszekk7 napisał:
    Przeglądnołem specyfikacjie tego układu i porównałem z tym moim zasilaczem i to jest tutaj na mojej płytce trochę innaczej to zrobione więc niewiem jak się za to zabrać szukalem również schematu tej drukarki ale niestety nie umiem znależć to jest drukarka Epson Stylus Color 2 a model to P880A i w Panu cała moja nadzieja na pomyślne rozwiązanie tego problemu, a może zrobie jakieś dokładniejsze zdjęcie tej płytki??

niestety, znalezienie schematu do takich urządzeń to często graniczy z cudem. Zdjęcie to za mało, tak jak już wcześniej pisałem, albo dokładny schemat (z wartościami elementów), albo Corpus Delicti przed "Szkiełko Mędrca", ja innego rozwiązania nie widzę.
    Może jest ktoś w zasięgu ręki, kto by to zrobił (zdjął schemat).

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #17 03 Lip 2006 20:06
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    jest schemat i wszystko się wydało, ten regulator na L4962E daje napięcie +5.1V, natomiast te 40V, to wychodzi na innych zaciskach i nie ma z tamtym tyle wspólnego, że go zasila.
    Należy przeciąć ścieżki jak narysowałem i wstawić dwa rezystory o wartościach: 5.1kΩ i 11.4kΩ, lub proporcjonalnie (ten mniejszy może mieć max. do 10kΩ), by napięcie wyjściowe tam, jak narysowałem było 16.5V.
    Poza tym to to proszę rozpoznać i podać mi tu opis elementu zakreślonego w zielonym kołku, ponieważ będzie wymagał zmiany na inny.
    Przed jego zmianą, a po wykonaniu wyżej rzeczonego dzielnika napięcia, prawidłowego działania całej przetwornicy można nie spodziewać się.

Zasilacz impulsowy z magnetowidu

Pozdrawiam
    Greg

1
  • #18 03 Lip 2006 20:31
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Muszę kolegów rozczarować :cry:.

Moc tej przetwornicy jest około 25W i inna wartość napięcia wyjściowego tego nie zmieni. Dodatkowo L 4962 ma ograniczenie prądu do 1,5A , a laptop potrzebuje trochę więcej " :| Laptopa który potrzebuje 15,5- 17V i 4,5A :|"

Pzdr.

0
  • #20 03 Lip 2006 21:59
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Mariusz Ch. napisał:
    Witam.

Muszę kolegów rozczarować :cry:.

Moc tej przetwornicy jest około 25W i inna wartość napięcia wyjściowego tego nie zmieni. Dodatkowo L 4962 ma ograniczenie prądu do 1,5A , a laptop potrzebuje trochę więcej " :| Laptopa który potrzebuje 15,5- 17V i 4,5A :|"

Pzdr.

jeśli to prawda, iż tylko 25W daje ta przetwornica, to faktycznie trochę mało, ale niech żywi nie tracą nadziei.
    Maksymalny pobór (oddawanie) prądu na zasilaczach do lapków podawany na okoliczność startu takiego lapka i to bez sprawnej baterii, a na dodatek z koniecznością zasilania owej.
    Jest tajemnicą poliszynela, iż z kiepskim akumulatorem, to lepiej lapka nie włączać, lecz baterię włożyć do wnęki dopiero po załączeniu do sieci, albo też ładować nie używając jednocześnie.
    Faktyczny pobór prądu, przy umiarkowanym świeceniu matrycy, może być mniejszy od 50% maksymalnego.

Moim zdaniem, należy organoleptycznie zbadać ile da się "wyjąć" z tej przetwornicy na napięciu +40V i to będzie podstawa do dalszych dywagacji.
    Proszę więc na początek (jeszcze bez przeróbek) obciążyć wyjście +40V rezystorem o wartości 47Ω, ale ponieważ ma on moc tylko 10W, to trzeba zwiększyć jego możliwości (albo połączyć cztery sztuki szeregowo - równolegle) przez zanurzenie tego rezystora do naczynia z wodą (sic), ale destylowaną ! ! ! Wtedy spokojnie można sprawdzić, czy ta przetwornica jest w stanie przez przez długi czas takiej mocy dostarczyć.
    Proszę zauważyć, iż będzie to pobór mocy ok. 34W, więc należy przede wszystkim kontrolować temperaturę tranzystora na radiatorze - K1601. Dobrze byłoby mierzyć temperaturę śrubki (nie wolno w czasie pracy dotykać metalowej płytki obudowy TO-220 ! ! ! ) za pomocą miernika z termoparą typu K.
    Ta temperatura nie powinna być większa od 80 st. C.

Poza tym, to L4962, można zastąpić identycznym co do funkcji i wyprowadzeń układem L4960, których kilka sztuk przede mną leży (fizycznie nowych) i oczywiście mogę taki odstąpić.
    Jest oczywiste, iź ten L4960 należy zaopatrzyć w dobry radiator (L4962 jak widać, jest bez tadiatora), by nie ograniczać wartości prądu przez temperaturę struktury i pełne SOAP.
    Pozostaje kwestia diody zapiętej pomiędzy pin - 7 (wyjście na dławik) i pin - 4 (wspólny minus ), tu też prosiłbym o odcyfrowanie jej oznaczeń. Jeszcze sprawa dławika, ponieważ na bank ten dla L4960 będzie nieodpowiednim, ma on indukcyjność 470µH, a więc za dużo, ale tu nie ma problemu, ponieważ razem z L4960 przysyłam również odpowiedni dławik.
    Wstępna stabilizacja napięcia (+40V) wejściowego znakomicie ułatwia wybór właściwej wartości dławika przetwornicy.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #21 04 Lip 2006 12:49
    staszekk7
    Poziom 18  

Witam
    Po podpięciu 4 rezystorów 47ohm 10W zasilacz pracowal przez godzine stabilnie jego napięcie wyjściowe utrzymywało się 40,3V a tranzystor nie grzał się za bardzo jego temperatura mniej wiecej była na poziomie 50-60 stopni nie mam dobrego miernika do pomiaru temperatury więc podaje w przyblizeniu a jesli chodzi o te diode między pin 7 a 4 to jest D 11EQS06
    Pozdrawiam

0
  • #22 04 Lip 2006 13:38
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

staszekk7 napisał:
    Witam
    Po podpięciu 4 rezystorów 47ohm 10W zasilacz pracowal przez godzine stabilnie jego napięcie wyjściowe utrzymywało się 40,3V a tranzystor nie grzał się za bardzo jego temperatura mniej wiecej była na poziomie 50-60 stopni nie mam dobrego miernika do pomiaru temperatury więc podaje w przyblizeniu a jesli chodzi o te diode między pin 7 a 4 to jest D 11EQS06
    Pozdrawiam

po takich informacjach skłaniam się do przystosowania tego zasilacza do napięcia wyjściowego +16.5V. W tym celu należy zmienić:
    - układ L 4962 na L4960 + radiator,
    - diodę D55 (?) 11EQS06 (60V/1.57A) na podobną, ale o IFSM≥3A i Schottky'ego, a nie Fast (mniejsze napięcie przewodzenia).
    - diodę Zenera ZD53 HZS9A1 na inną o większym napięciu referencyjnym
    - dławik przetwornicy (teraz 470µH) na inny, o mniejszej indukcyjności i większym prądzie.
    - oczywiście, oraz już wcześniej wspomniane rezystory dzielnika sprzężenia zwrotnego.

Proszę dać mi na to czas do późniego wieczora, ponieważ w tej chwili mam inne zajęcia, bym mógł się zaraz tym zająć.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #23 14 Lut 2007 23:46
    staszekk7
    Poziom 18  

Witam
    Problem rozwiązalem kupując na allegro uszkodzony zasilacz do laptopa i naprawiając go, bo przeróbka moich zasilaczy okazala się nie oplacalna zamykam temat

0