Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na zwrotnicę 4drożną

02 Lip 2006 22:53 1430 15
  • Poziom 13  
    Witam.
    Wpadłem ostatnio na pomysł zwrotnicy 4drożnej, którą w przyszłości chciałbym wykorzystać do budowy kolumn.
    Otóż potrzebne są zwrotnica 3drożna 4ohmowa oraz filtr dolnoprzepustowy 4ohmowy (później się zastanowię jakie). Łączymy ze sobą szeregowo zwrotnicę z filtrem i mamy gotową zwrotnicę 4drożną 8ohmową. Następnie podłączamy wszędzie głośniki 4ohmowe i mamy gotową kolumnę 8ohmową 4drożną.
    Jeżeli się gdzieś mylę to proszę o tym napisać, gdyż mam zamiar niebawem wdrożyć ten pomysł w życie.

Dodano po 25 [minuty]:

Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć ??
  • Poziom 26  
    Jak dla mnie to bezsensu.

Jak sama nazwa wskazuje zwrotnica TROJDROZNA czyli:
    -wysokotonowy
    -sredniotonowy
    -nisktonowy

Wiec skoro mamy juz ciecie na niskotonowy to po co nam osobny filtr dolnoprzepustowy? Jak dla mnie wtedy kolumna nie bedzie 4drozny tylko 3drozna z wbudowanym subwooferem.
  • Poziom 43  
    Jeszcze inaczej bedzie Wszyskto jest w miarę jasnę. Kolega chce dobudowac dodatkowy filtr dolnoprzepustowy do kolumny, ale trzeba wiedziec w takim momencie, że jeśli wprowadzasz dodatkowy filtr to trzeba dodać jeszcze jeden filtr który obetnie od dołu obecnego niskotonowca (własciwie jemu trzeba na wstepie zrobić osobna komore zamknietą silnie wyłumić) po za tym ten filtr od dołu będzie musiałbyć bardzo dobrze zaprojektowany biorący pod uwage rozsunięcie charakterystyk, przesuniecia fazowe.

W sumie jesli nie robiłeś zwrotnicy samemu to taki składak z kilku nie wiadomo jak dobieranych przez producenta elementów wogule może być ostatnim obciążeniem jakie wepniesz do wzmacniacza bo opór możę ci spaść nawet poniżej połowy nominalnego.

Zwrotnica 4 drożna dto dwa filtry środkowoprzepustowe jeden dolno- i jeden górnoprzepustowy

Elementy tnące około <150Hz trzeba zaprojektować samemu i dobrze zamontować żeby ze soba nie oddziaływały.

==========
    A teraz jak to praktycznie wygląda:

bas powiedzmy by szedł do 130Hz to znaczy, ze raczej te zabawki z biernych allegrowskich zwrotnic do subwoofera odpadaja bo pewnie ich Cięcie wynosi 600Hz [mimo iz piszą mniej]

bo na takie [ 130Hz i niżej ] Cięcia elementy wychodza ogromne kondensatory powyżej 200uF i cewki najczęściej rdzeniowe chyba, ze stac Cię na tasmowa lub powietrzną za 300 zlotych/sztuka.

Dlatego lepiej jak chcesz miec zwrotnice czterodrozną zrób coś takiego jak superwysokotonowiec: 2 głosnik wysokotonowy grający powiedzmy od 15kHz wtedy elementy wychodza malutkie i byle kto to zmontuje.

A jak chcesz dodatkowy subwoofer to zastanów ise nad głośnikami aktywnymi wpiętym do kolumn 3 drożnych jako dopalające subwoofery wbudowane.

marketing nie na darmo wymyslił układy aktywne po to, żeby zaoszczędzić na problematyce przesunieć fazowych, duzych elementów, drogich elementów, cięzkich elementów |(transport) po to zeby ceny sprzętu poszły w dół i bardziej się opłacało to sprzedawać.

weź pod uwagę że zrobisz cewkę 2,5 mH będzie miała 4 omy czyli 33% energii będzie szło na ciepło w cewcę.
  • Poziom 13  
    Czyli proponujesz dać filtr dolnoprzepustowy aktywny zamiast pasywnego??
  • Poziom 15  
    @Tremolo
    "weź pod uwagę że zrobisz cewkę 2,5 mH będzie miała 4 omy czyli 33% energii będzie szło na ciepło w cewcę"

Bez przesady, taka cewka powietrzna ma dokładnie 0,8 - 0,9 oma przy drucie 1 mm, a 0,650 oma pzy drucie 1,2 mm.
    Na rdzeniu szpulowym przy drucie 1,2 mm opór cewki to 0,21 oma.
    To dane cewek nawijanych fabrycznie. Cena takiej cewki rdzeniowej to ok. 10 - 20 zł.
  • Poziom 13  
    W pierwotnej wersji chciałem polączyć filtr dolnoprzepustowy 1D-12 STXa ze zwrotnicą 3D-12 też STXa.
  • Poziom 15  
    To byłby błąd, bowiem filtr gł. niskotonowego w zwrotnicy trójdrożnej jest również f. dolnoprzepustowym. Pisał o tym jeden z kolegów .
  • Poziom 13  
    Okej.
    No to zmieniamy trochę temat.
    No więc chciałbym zbudować kolumnę 3drożną z wbudowanym subem i czy mój pomysł by się do tego nadawał??
  • Poziom 26  
    Pomysl na taka kolumne ok. Co do zwrotnicy ja bym zrobil jak Tremolo mowil, 3way swoja droga a do suba filt dp aktywny i chyba sub by mial swoje zasilanie?
  • Poziom 43  
    Subwoofer mozesz ustawić nawet w rogu pokoju, gdzieś za biurkiem. bas i tak działa bezkierunkowo.

Pomysł na zwrotnicę 4drożną

Można tak jak powyżej: można też komorę wysokotonowca i śrredniotonowca usunąc jesli zajdzie taka potrzeba.

Zamiast wzmacniacza stereofonicznego do subwoofera możęsz uzyc monofonicznego a dwa subwoofery wpiąć równolegle bądź szeregowo. Mogą być w zasadzie na kazdej ściance.

I tym sposobem możesz zrobić 4 drożną kolumne bardzo prosto.
  • Poziom 13  
    Pomysł fajny, tyle że nie mam kasy na dodatkowe wzmacniacze do subów dlatego szukam sposobu aby wszystko zasilić jednym. Mam Sharpa 8800, który ma tylko dwa wyjścia na kolumny frontowe.
  • Poziom 43  
    Od razu mówie kup lepiej drugi wzmacniacz.
  • Poziom 23  
    Hm... jeżeli nie masz kasy to po co się napalasz na bardzo drogie kolumny czterodrożne. Nie lepiej zrobić dwu-drożne na pożądnej klasy przetwornikach?? Zapłacisz tyle co za byle jakie do kolumny czterodrożnej, a dźwięk będzie dużo ładniejszy. Może się nawet okazać, że te dwudrożne będą grać lepiej od tych czterodrożnych "byków" i wcale niekoniecznie ciszej. Jaki masz pokój??
  • Poziom 13  
    Około 16m². Efekt wizualny kolumn też jest dla mnie ważny (chociaż nie bardziej niż jakość dźwięku).
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Pakowanie się w zestaw czterodrożny przyzwoitej jakości to są ogromne koszty i trochę mija się z celem. Głośniki to nie wszystko. Potrzebe są jeszcze zwrotnice, które będą poprawnie pracować w takim układzie.
    Jedno z wyjść z sytuacji jest takie jak proponował Tremolo.
    Inne (moim zdaniem mniej kosztowne), to zrobienie mniejszych kolumn dwudrożnych i do tego jakiś subik. Dlaczego tak proponouję? Bo pokój masz w sume nie taki duży. Będą sobie stały dwie kolumienki stereo (jakościowo dobre, bo dzięki temu, że będą dwudrożne, odpadają koszty średniotonowca i koszt zwrotnicy jest o połowę mniejszy, to możesz zastosować jakościowo lepsze głośniki) i gdzieś w kącie jakiś subik aktywny i to powinno być najlepszym rozwiązaniem. Ale to tylko moje zdanie, z którym nie trzeba się zgadzać.
  • Poziom 13  
    Okej. Dzięki.
    Założę nowy temat o kolumy 2drożne.