Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nanoszenie emulsji UV - wielki problem.

Innos 03 Jul 2006 19:46 1845 8
Altium Designer Computer Controls
    Innos
    Level 11  
    Witam, mam pewien problem z którym męcze się od dawna. Manianowicie, nie potrafię równomiernie nałożyć emulsji z speru. Za kazdym razem są mniejsca gdzie sprey jest i gdzie ledwo co, do teo są "cićki" na płytce. Bardzo mi na tej metodzie zalezy, ponieważ opanowałem protela, marzy mi się zbudowanie aparatury modelarskiej ( mam już sporo materiałów na ten temat i prawie gotową koncepcję ). Prosze o pomoc.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Altium Designer Computer Controls
    MirekCz
    Level 35  
    w tme możesz kupić gotowe płytki już pokryte... jeszcze ich nie próbowałem, ale problemy z positivem mam podobne, dlatego przy kolejnym zamówieniu od nich napewno kilka płytek kupie.
    W Poznaniu jest jeden sklep gdzie można też kupić takie płytki, niestety tylko jednostronnie pokryte emulsją (w tme są dwustronne).

Kilka rad...

1.Wymagana jest duża czystość w pomieszczeniu, w którym nakładasz positiva.. najlepiej też zamknąć płytkę potem w pudełku, żeby kurz nie latał.

2.Nakładaj positiva wg. opisu, pamiętaj tylko dobrze wyczyścić płytkę przed nałożeniem.

3.Positiv przy krawędziach płytki zbiera się w grubszą warstwę.. przytnij płytkę większą tak żeby 5-10mm przy krawędziach było nieużywane... płytkę dotniesz do końcowych kształtów po wytrawieniu.
  • Altium Designer Computer Controls
    Innos
    Level 11  
    dzieki za odpowiedz. Robie tak jak napisałes i nic mi z tego nie wychodzi. Fajnie by było jak by dostało by sie kupic paste UV. Z równomiernym nałozeniem środka sa tesz problemy, mimo ze płytka jest dobrze wyczyszczona i otłuszczona.
    senso
    Level 20  
    Miałem podobnie,na początku wyglądało to nieciekawie ale teraz jest już git,faktycznie zbiera się na krawędziach.Odłuść płytkę i delikatnie zmatów ją papierem 1500, potem z odległości ok 15-25cm pryskaj małymi strzałami,żeby mała mgiełka była.Nie przejmuj się zbytnio bo nawet jak go nie widać to z reguły jest choć mogą być wyjątki.
    elektrochemik
    Level 13  
    Płytkę trzeba oczyszczać tylko mechanicznie (papier ścierny lub specjalna gąbka), nie odtłuszczać rozpuszczalnikami, bo na pewno powstaną potem plamy. W trakcie czyszczenia uważać żeby nie dotknąć palcami płytki. Natryskiwać jednym ciągłym ruchem (nie przerywać strumienia). Warstwa musi być cienka (nie ma prawa kapać po przechyleniu płytki). Najlepiej zostawić do wyschnięcia aż do następnego dnia, oczywiście w ciemności.
    MirekCz
    Level 35  
    A nie najlepiej to doskonale wysycha przez ok. 30min w piekarniku... =)
    Czyszcze spirytusem i nie mam z tym problemów.
    KaW
    Level 34  
    LAKIER potrzymac w lodowce -jesli chlodny to troche wolniej odparowuje
    ja wogole go przechowuje w lodowce.
    Innos
    Level 11  
    Dziekuje za rady, z pewnością sprawdze każdą z nich. Jeśli ktos ma swoja metode, która nie została jeszcze wymieniona to prosze ja przedstawić.
    Tomysz1
    Level 11  
    Witam!
    Bardzo dobrą metodą nanoszenia positiv-u jest nanoszenie go z użyciem wentylatora lub innego szybko obracającego sie narzędzia. Zapinamy naszą płytkę do takiego wentylatora (np, za pomocą przyssawki, kleju lub taśmy dwustronnej) następnie włączamy wentylator i pryskamy naszym sprayem w środek płytki. Emulsja rozprowadza się "sama" idealnie równomiernie. Powstaje cienka jednolita warstwa. Według mnie jedyną wada jest pryskanie emulsji na boki. :) Ale i z tym można sobie poradzić np. wkładając wentylator no wiadra :)
    Pozdrawiam i życzę udanych prób z positivem! :)