Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciemny ekran, nie włącza sie monitor. Bios padł!?

04 Lip 2006 14:23 2662 12
  • Poziom 16  
    Witam!

Problem polega na tym, że komputer się uruchamia (zasilacz, wiatraczki na karcie graficznej i procesorze, diody na hdd, nagrywarce i cd-romie się zaświecają) ale monitor się nie włącza, pozostaje czarny. Wymieniłem karte graficzną ale nadal jest ten sam efekt. Kolega miał podobny problem okazało się, że w biosie był wirus i trzeba było wymienić na nowy.
    Jak można to naprawić? Nie mam żadnej dokumentacji od płyty głównej, jak można sprawdzić jaki to model?

Wielki dzięki
  • Poziom 17  
    Podłącz ten monitor do innego kompa. Przekonasz się czy to wina komputera czy monitora. Podejrzewam, że raczej padł monitor. :D
  • Poziom 16  
    Monitor jest napewno sprawny, inaczej bym nie napisał tego postu :wink:
  • Spec od komputerów
    Odłącz wszystko od płyty,paski napędów i HDD też,na płycie zostaw procesor i 1 kość pamięci i podłączony głośniczek.I tak uruchom komputer.Zmierz miernikiem napięcia z zasilacza.Podaj co się dzieje.
  • Poziom 16  
    Mam 3 kości pamięci, czyli mam pozostawić jedną na dimm 1

Dodano po 9 [minuty]:

Komputer się uruchamia, głośniczek nie daje żadnych dzwięków. Napięcie na żółtym 12,25V, na czerwonym 5V. Te na płycie też mam spawdzić?
  • Poziom 11  
    Proponuje zrobić reset biosu (gdzieś w okolicach jego będzie zworka)

potem bym sprawdził procka i dla pewności zamienił pamieć (tą jedną wyjmij co masz wsadzoną i wsadz inną z tych 3 masz)
  • Poziom 16  
    Wyciągłem zworke [CCMOS1], również baterie na ok. 30sek. Zamieniłęm pamięć. Oczywiście karte graficzną i muzyczna mam wyjetą, odpięte są również wszystkie taśmy. Głoniczek nie daje również żadnych dzwieków. Nie da się go wyłączyć przyciskiem power musze na zasilaczu przełączyć. Wiatraczek od procesora głośno działa, ale to chyba nie ma dużego znaczenia!?
  • Spec od komputerów
    Zostało ci sprawdzic procesor na innej płycie.
  • Poziom 16  
    Czyli płyta głowna jest dobra? Można w jakiś inny sposób sprawdzić procesor?
  • Spec od komputerów
    Jak procesor bedzie bez problemu działał na innej płycie to znaczy że masz problem ze swoją.Nie ma innego sposobu na sprawdzenie procesora w domowych warunkach.Możesz też zamiennie sprawdzić inny procesor na twojej płycie.
  • Poziom 27  
    nikt nie zapomnial o karcie? , nie zauwazylem , moze karta graficzna walnieta - a mimo to komputer startuje i nie wydaje dzwiekow. Cos z samym wyjsciem karty uszkodzone w ten sposob ze nie zauwazane przez autodiagnostyke ?
    aha karta tez byla odpieta i startowal a mimo to nie piszczal.. ale dobrze by bylo mimo wszystko sprawdzic sama karte
  • Poziom 12  
    Jakiś rok temu moja znajoma też miała podobny problem, wszystko chodziło (wentylatorki, twardy, cd-rom itd itd), głośniczek systemowy nie wydawał żadnych dźwięków,a monitor milczał. Winowajcą okazał się niestety procesor. Jeśli nie masz możliwości sprawdzenia procka zanieś go do jakiegoś sklepu komputerowego, tam ci go sprawdzą.

A tak przy okazji sprawdź kondensatorki na płycie głównej czy nie wybrzuszone.....
  • Poziom 16  
    Udało się rozwiązać problem. Zauważyłem, że kabelek od głośniczka się urwał, dobrze był schowany :|. Przylutowałem kabelek, włączyłem komputer i głośniczek dał 1 długi i 3 krótkie "piknięcia". Następnie włożyłem karte graficzną i muzyczną. Na monitorze pojawił się obraz :D . Musiałem jeszcze zmienić pare ustawieć w biosie, bo wcześniej wyjąłem bateryjke i sie skasowały.

Dzięki za pomoc i zainteresowanie tematem.
    Pozdr.