Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer - Jaki Głosnik?

Kristof_DIY 04 Jul 2006 17:36 1476 19
    Kristof_DIY
    Level 11  
    Witam.

Jakiś czas temu zbudowąłem obudowe o wymiarach 30 X 30 X 38 netto 23l dla mojego głosnika noname. Ale jestem nie zadowolony z jego brzmienia ( co sie dziwic to noname).

I dlatego chciałbym skozystac ze starej budy i wzucic tam jakiś lepszy głosnik. Może jakis głosnik z lepszej firmy nadawał by sie do obudowy na 23l. Prosze o propozycje.
    AVG
    Level 30  
    ile chcesz kasy przeznaczyc na głosnik :?:
    Gilotyn@
    Level 30  
    i napisz do czego ma służyć ten sub czy ma być aktywny czy pasywny ??
    Kristof_DIY
    Level 11  
    AVG wrote:
    ile chcesz kasy przeznaczyc na głosnik :?:

Licze się z tym że musze dać około 150 zł i dlatego chciałbym taki najwyzszy pułap utrzymac. Czyli jednym słowem głosnik do 150 zł.

Gilotyn@ wrote:
    i napisz do czego ma służyć ten sub czy ma być aktywny czy pasywny ??

Na dzien dzisiejszy sam niewiem czy aktywny czy pasywny chociaz jednak zostane chyba przy pasywnym.
    AVG
    Level 30  
    może STX 22-120-x-xx albo jakis tonsilek
    oto co znalazłem na elce :D

Glośnik STX GDN 18-120-6sw
    Bas Reflex
    8-18L, strojony odpowiednio 60-50Hz

Głośnik STX GDN 22-120
    Bas Reflex
    20-25L strojony 38-40Hz

GDN 20/40 -
    Zamknięta 14-20 litrów ( ~Vas/2)

stx 22-120-4 SC
    bassreflex
    27l około 35Hz

Tonsil GDN 20/40
    obudowa zamknięta 30-35 Litrów

może cos pominełem jesli tak to sam poszukaj
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic465146.html
    Armosus
    Level 26  
    Chyba z tych bardziej popularnych glosniko to najlepszy na suba bedzie GDN-22-120. Obudowa ok tylko dodaj tunel i git.

Jesli na glosnik masz 150zl to moznaby poszukac czegos lepszego moze Visaton W 170 S lub W 200 S tylko ze on chyba potrzebuje cos kolo 35L, wiec nie bardzo.
    Kristof_DIY
    Level 11  
    Mam jeszcze jedno zasadnicze pytanie: Czy tak wogóle opłaca się wywalac pieniadze na ten głosnik ( STX 22 - 120 - 8 ) do tej obudowy czy lepiej dołozyc troche więcej kasy kupic inny głosnik ( np: o średnicy 30cm ) i zrobic do tego nowa obudowe. Prosze o odpowiedz.
    Gilotyn@
    Level 30  
    to wszystko zalezy czego oczekuje od suba możliwe że te 22 wystarczy ci w zupełnosci i bedziesz zachwycony, ale tez może tak się stac że nie za bardzo podejdzie ci jego dzwiek. Może powiem tak jesli możesz dołożyc do głośnika 30cm i zrobić do niego konkretną budę i dobrze go zasilić to lepiej jes tak zrobić. Basu bedzie co nie miara :)

pozdro
    Kristof_DIY
    Level 11  
    Jak dla mnie to ten sub powinien :

1. Miec miły dla ucha bas.

2. Byc w miare głośny. ( Bo ten na którym teraz jade jest cichy. I ma strasznie " szorstki bas" )

3. Powinien nagłasniać pokój -> 12m2

Wykozystywac go będe głownie do Ogladania Filmów na Kompie, Słuchania Muzy oraz Podczas Gier
    Gilotyn@
    Level 30  
    to teraz tak zaraz coś wykombinujemy :) . Czy ten sub ma być pasywny czy aktywny ??
    Kristof_DIY
    Level 11  
    Jednk skusze sie na pasywnego. Bo niemam na tyle doswiadczenia żeby zrobic aktywnego.
    Gilotyn@
    Level 30  
    ok to teraz czym byś zasilał swój przyszły sub jakim wzmakiem ??
    Kristof_DIY
    Level 11  
    Na dzień dzisiejszy napędzam mojego starego suba " Radmorem 5412 " - z tego co sie oriętuje to 2 x 45w Ale mam zamiar zbudowac nowego wamka specialnie pod suba myslałem o jakims na tranzystorach N-MOSFET.
    Gilotyn@
    Level 30  
    hmmm to jak narazie suba pod tego radmora możesz złożyc na tym 22-120-4-sc 12mkw to nie dużo więc powinien sobie poradzić dobrze w takim pomieszczeniu. Głosnik powinien pasować do tej obudowy tylko daj jeszcze BR wylicz w programi winisd jaki powinien być i powino być dobrze.
    Kristof_DIY
    Level 11  
    Obliczałem już w Winisd i z tego co zauwazyłem strojenie na 35 Hz dawało bardziej liniową prace głosnika niż strojenie na 40 Hz. Ale z tego co słyszłem to Winisd ma nie zadobre symulacje. I co na to powiesz?
    Gilotyn@
    Level 30  
    hmmm trochę w tym prawdy jest że że winisd tak stroi ale słuchaj zrób strojeni BR na 35 i 40hz z taką taka samą średnica BR tylko długosci inne odpowiednio dla 35 i 40 potem jak już złożysz suba to sam ocenisz na ucho co lepiej gra 35 cz 40 i tylko albo przedłuzysz BR albo skrócisz :) ja tak to bym rozwiazał.
    Kristof_DIY
    Level 11  
    Niepowiem masz racje. Tak zrobie. Dzięki wszystkim za pomoc. Do zobaczenia. :)
    Armosus
    Level 26  
    Gilotyn@ dobrze mowi. Tylko ze jak dasz strojeni 35Hz to nizej zejdzie ale pogorszy sie impuls, jesli dasz 40Hz to impuls bedzie lepszy a zejscie tez nie bedzie najgorsze, rzadko w muzyce pojawiaja sie czestotliwosci w okolicy 35Hz.
    Gilotyn@
    Level 30  
    Armosus też się z toba zgodze, ale myślę że to kwestię wyboru (35hz trochę wiekszy impul lub 40hz i krótszy impul ale nizsze zejście.) pozostawimy autorowi. Niech sam zdecyduje co mu się podoba :) W końcu każdy ma inne ucho i co innego lubi.

pozdro