Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką użyć elektronikę do wykrywacza metali

04 Lip 2006 21:40 6040 8
  • Poziom 22  
    Witam mam pewien wykrywacz metali kompletny ze stelażem sondom i elektroniką Jaką użyć elektronikę do wykrywacza metali schemat zbliżony do tego: www.elektroda.pl/rtvforum/file/detektor_metali_pi_-_pdf_883.zip
    I mam pytanie jaką nowszą elektronikę mogę tu włożyć żeby mi to działało. Bo obecnie wykrywa mi przedmioty duże metalowe w odległości max 30cm. Chyba że ktoś wie jak ten układ wyregulować żeby poprawnie działał. Dodam że na płytce pisze typ: ARTKELE 530 ale w sieci znalazłem niewiele na ten temat.
    Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 16  
    Witam!!!
    Moim zdaniem, po przeczytaniu tej instrukcji którą załączyłeś układ jest bardzo dobry i nie ma potrzeby go przerabiać :) Prawidłowo funkcjonujące urządzenie wykrywa metale do ok. 2m
    Proponowałbym go sprawdzić czy nie ma uszkodzeń... Miernik i oscyloskop i do roboty:)
    Pozdr.
  • Poziom 22  
    Elektronika jest robiona na ukł MAA501 obok niego są dwa potencjometry montażowe. Wiesz może jak wyregulować ten układ za pomocą miernika, bo oscyloskopu nie posiadam :|. Właściciel tego wykrywacza uparł się że chce mieć cyfrową elektronike więc niewiem co mam mu powiedzieć czy dana sonda by się nadawała do np. elektroniki z kitu Jabel http://jabel.com.pl/?,ww,178,,
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    nie ma sensu wymieniać elektroniki tylko ją naprawić, gdyż jest to wykrywacz typu Pulse Induction - konstrukcja z Praktycznego Elektronika (chyba już nie istnieje). Cewka jest banalnie prosta więc należy skupić się na elektronice. Jest to zmodyfikowana konstrukcja Gerber. Poszukaj trochę w necie.
  • Poziom 22  
    Tak zgadza się. Mam cały schemat opis i nawet płytkę drukowaną wszystko z praktycznego elektronika. Rozmieszczenie elementów na płytce identyczne jak na schemacie. Problem tylko w tym że nie mam oscyloskopu. :-( A bez tego ani rusz, wnioskując po instrukcji uruchomienia tego układu. Co ciekawe cały detektor pochodzi z Niemiec ma nazwę firmy która go składała a schemacik dzięki elektrodzie mam z praktycznego elektronika 8/2000.
  • Poziom 13  
    no gdzieś błąd. Ja właśnie jestem w trakcje składania narazie piszczy (piiiiiii) ale to tylko kwestia czasu,(albo icl, albo należy dobrać rezystory przed potencjometrem)
    pozdro
  • Poziom 22  
    U mnie usterka objawia się tym że wykrywacz reaguje na metal ale dopiero gdy jest bezpośrednio w obrębie cewki. Przypuszczam że układ został rozregulowany potencjometrem p2 i teraz mam problem go ustawić, a bez oscyloskopu się nie da. Może ktoś ma inny pomysł.
  • Poziom 13  
    da rade bez oscylosopu na słuch.
  • Poziom 22  
    Po przeczytaniu instrukcji do końca faktem jest że można to odpalić za pomocą "słuchu" ale oscyloskop był by najpewniejszy. Dzięki wielkie wszystkim za zainteresowanie dam znać jak mi poszło. POZDRAWIAM