Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig ST670TOP chassis CUC5511

04 Lip 2006 22:23 3516 13
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie,
    problem polega na tym, ze po wlaczeniu TV wchodzi w tryb standby i jakakolwiek proba wlaczenia konczy sie natychmiastowym wylaczeniem. Slychac wysokie, po uplywie doslownie 1 sekundy przechodzi z powrotem do standby. Na poczatku sugerowalem sie samym procesorem SDA20561-A008, wyjalem go i ku mojemu zaskoczeniu, TV normalnie odpalal, tor fonii w porzadku, obraz jest, co prawda widac linie powrotu i obraz jest lekko fioletowy ale sprawdzilem wszystkie dziala wyrzutni zwierajac do masy przez R 50ohm i sa ok. Wywnioskowalem ze zapewne parametry sie rozjezdzaja poniewaz nie ma procesora i kupilem nowy. Niestety po wymienie ukladu problem sie powtorzyl. Wyjmowalem takze pamiec i rowniez bez zmian. Wymienilem zatem BU508A i 2 elki wokol niego (C574, C527, C551) + wszystkie w obwodzie zasilania i niestety bez pozadanego rezultatu. W schemacie ktory pobralem z elektrody podano przebiegi, niestety nie mam oscyloskopu i dysponuje tylko zwyklym miernikiem, zatem prosze o pomoc, co ewentualnie moge przetestowac i w jaki sposob. Wszystko wskazuje na to ze to jakies zabezpieczenia w procku bo bez niego sie zalacza.
    Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Ja na twoim miejscu wymieniłbym kondensatory w zasilaniu procesora;po wtórnej stronie trafo przetwornicy.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie,
    wymienilem elki wedlug wskazan ale nic sie nie zmienilo. Czy uP sprawdza poziom napiec wejsciowych z obwodu zasilacza? Czy na czynniki wplywajace na wylaczanie przez procesor zasilania moga sie skladac takie rzeczy jak np. zbyt duzy pobor pradu przez wzmacniacz m.cz? Tam rowniez jest sporo elektrolitow, moze rowniez je wymienic?
    Prosze o sugestie,
    z gory dziekuje i pozdrawiam.
    .........................................................
    Witam serdecznie,
    przepraszam z gory za zalozenie tematu po raz drugi ale widze ze w "poczatkujacy serwisanci" nie znajde odpowiedzi, mozliwe iz wiaze sie to z tym ze nikt z profesjonalistow tam nie zaglada...
    Problem polega na tym, ze po wlaczeniu TV wchodzi w tryb standby i jakakolwiek proba wlaczenia konczy sie natychmiastowym wylaczeniem. Slychac wysokie, po uplywie doslownie 1 sekundy przechodzi z powrotem do standby. Na poczatku sugerowalem sie samym procesorem SDA20561-A008, wyjalem go i ku mojemu zaskoczeniu, TV normalnie odpalal, tor fonii w porzadku, obraz jest, co prawda widac linie powrotu i obraz jest lekko fioletowy ale sprawdzilem wszystkie dziala wyrzutni zwierajac do masy przez R 50ohm i sa ok. Wywnioskowalem ze zapewne parametry sie rozjezdzaja poniewaz nie ma procesora i kupilem nowy. Niestety po wymienie ukladu problem sie powtorzyl. Wyjmowalem takze pamiec i rowniez bez zmian. Wymienilem zatem BU508A i 2 elki wokol niego (C574, C527, C551) + wszystkie w obwodzie zasilania i niestety bez pozadanego rezultatu. W schemacie ktory pobralem z elektrody podano przebiegi, niestety nie mam oscyloskopu i dysponuje tylko zwyklym miernikiem, zatem prosze o pomoc, co ewentualnie moge przetestowac i w jaki sposob. Wszystko wskazuje na to ze to jakies zabezpieczenia w procku bo bez niego sie zalacza.
    * Wymienilem unipolara BUZ90 i wszystkie elki po wtornej stronie przetwornicy oraz przy procesorze.
    Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

Moderowany przez Jaś Kula:

Przeczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php szczególnie punkt 10.1 Scaliłem dwa tematy.

• Poziom 11  
    Kolejne nowosci, pomierzyłem napięcia przy katodzie według schematu, w miejscu gdzie ma być +200V mam 210V w trybie stand-by i przy próbie włączenia 205V. Przy +12V jest 2V w stand-by i 12V przy próbie włączenia. Teraz najlepsze, robiłem pomiary napięcia zasilania procesora, wynosiło 5.05V w stand-by, odpalam z pilota i widze że jest stabilne - wynosi tyle samo, ale ku mojemu zaskoczeniu TV odpalił! Niesamowite, miernik ma dużą R wewnętrzną, zatem jak to możliwe żeby miało to jakikolwiek wpływ? Rozpocząłem testy, wszystko działa ale przy AV widac linie powrotu i ekran jest białawy. Co trzeba w takim razie wyregulowac?
  • Poziom 27  
    Witam !

Ja myślę, że wszystkie Pana działania były na pewno poprawne i poprawnie przeprowadzone, ale nie zawsze dotyczyły istoty problemu. Co prawda wymiana kondensatorów elektrolitycznych na nowe układom nigdy nie zaszkodzi, jednak to co Pan opisuje w ostatnim swoim poście według mnie sugeruje, że "rozjeżdża się" bleeder lub coś w gałęzi powielającej w trafopowielaczu. Jeśli nie kręcił Pan dolnym pokrętłem na trafopowielaczu, to właśnie objaw powrotów i zbyt jasnego tła w trybie AV sugeruje zbyt wysokie napięcie siatki drugiej (a może i WN ?). Jeśli ten "efekt" powstał samoczynnie ( a nie Pana ręką) to zapewne i mogła wzrosnąć wartość WN - co skutkowało wcześniej wyłączaniem TV podczas przełącznia z trybu St-by - zadziałał układ protekcji. Myślę, że można z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać trafopowielacz, który raz działa poprawnie, a raz nie.
    Na początek jednak proszę sprawdzić stabilność napięcia zasilającego stopień końcowy linii. Jego wartość w efekcie końcowym ma zasadniczy wpływ na wartość wysokiego napięcia. Najlepiej to zrobić obciążając tę gałąź zasilacza żarówką 40-60 W o obserwując czy nie ma rozbłysków lub nagłych przygaśnięć i jednocześnie mierząc napięcie. Wyeliminuje to część podejrzeń.
    Proszę jeszcze sprawdzić elementy "zamykające" uzwojenie części powielającej trafopowielacza i układy kontroli z tym związane. Dodatkowo proszę dokładnie sprawdzić jakość lutów zarówno w przetwornicy jak i w odchylaniu - to też częsta przyczyna podobnych usterek.

Proszę opisać efekty prac

Powodzenia !

Pozdrawiam !
  • Poziom 11  
    Witam,
    dziękuję za odpowiedź! Sprawdziłem wszystko według zaleceń, napięcia stabilne, wszystkie elementy zasilacza i przetwornicy sprawdzone. Przyjrzałem się układowi TDA8170 (odchylanie), jest bardzo przegrzany, wydaje mi się że uszkodzony. Mogę wymienić w poniedziałek. Załącza sie jakaś protekcja, nie bardzo jednak wiem od czego...
  • Poziom 27  
    Witam !

Jeśli - z tego co Pan napisał wcześniej "przy AV widac linie powrotu i ekran jest białawy" świeci cały ekran - wówczas nie ma co dobierać się do sacalaka odchylania pionowego - bo on działa. Działa też odchylanie poziome - bo jest WN i świeci kineskop.
    Proszę napisać czy ten TV działa w trybie TV - czyli czy cokolwiek ( nawet mrówki- szum ) widać w tym trybie pracy. Czy daje się przełączyć w ten tryb pracy ?Czy reaguje na polecenia z pilota - przełączanie programów , regulacje nastaw itd ?
    Teraz naprawdę jest zbyt mało informacji o jakości pracy tego TV by móc pójść dalej.
    KIEDY ZAŁĄCZA SIĘ PROTEKCJA ?

Proszę o dokładny opis aktualnego stanu pracy tego TV. Wymiana po omacku elementów, nic oprócz niepoptrzebnych wydatków nie da !

Powodzenia !

Pozdrawiam !
  • Poziom 11  
    Witam ponownie i dziękuję za zainteresowanie tematem,
    opiszę dokładnie jak wygląda aktualny stan TV. Mianowicie po włączeniu odbiornika, uruchamia sie na doslownie na sekundę, słychać WN wszystko jakby normalnie ale procesor wyłącza go z powrotem do trybu standby. Natomiast jeśli wyjmę ten układ, TV odpala z białawym ekranem i liniami powrotu. Udało mi się przez chwile uruchomić go w ten sposób, że mierząc napięcie procesora, włączałem telewizor pilotem. Podejrzewam, że zwarłem mu (uP) zasilanie i nie zadziałała protekcja. Kolory były, obraz również, można było przełączać kanały, zmieniać ustawienia itp. jedyne co zauważyłem to poziome przesuwające się paski w kolorze szarym, z odstępem ok 3cm. W zasadzie wygląda jakby wiekszość była sprawna, ale co z tego jeśli nie mogę go uruchomić nie "grzebiąc" nic przy procesorze.
    Pozdrawiam serdecznie!
  • Poziom 27  
    Witam !

Z aktualnego Pana opisu można wnioskować, że tak naprawdę ten TV "tylko" unieruchamia protekcja. Dzieje się tak dlatego, że procesor otrzymuje sygnał do awaryjnego wyłączenia - i czyni to.
    Sygnał ten oznaczony jako SCHUTZ - przychodzi na pin 24 procesora. Jest on wytwarzany w układzie z tranzystorem T551 ( BC548 ), który :
    - zbiera informacje z wyjścia odchylania pionowego ( zamknięcie cewek odchylania do masy) - 5 pin modułu O/W BAUSTEIN - dalej R438 i D 436,
    - kontroluje napięcie +D = 25V przez R552, D553, D552,
    - oraz ( to co już pisałem wcześniej ) kontroluje część powielającą trafopowielacza - SYGNAŁ SB - przez R566, D566,D567.
    Jeśli któryś z tych sygnałów odbiega od mormy, natychmiast jest wystawiany dla procesora sygnał SCHUTZ i procesor wyłącza TV.
    W tej sytuacji pozostaje sprawdzić wszystkie wspomniane wyżej gałęzie kontrolowane przez układ z T 551 i wyeliminować przyczynę. (Może to być nawet uszkodzenie nie tyle w kontrolowanych obszarach a samych elementów wymienionych powyżej, które w ten sposób mogą dawać mylne informacje jakoby był uszkodzonym blok, z którego "czerpią" sygnał do kontroli) - proszę to też wziąć pod uwagę.

Eksperymentowanie z wyjmowaniem procesora głównego zdecydowanie odradzam, choćby ze względu na to, że bez niego wszystkie układy w tym TV komunikujące się przy pomocy szyny I²C - "zgłupieją", gdyż właśnie procesor jest ich nadzorcą ( Masterem). Za to warto obejrzeć oscylogramy lub choćby nawet zmierzyć napięcia na szynie.

Powodzenia !

Pozdrawiam !
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie,
    sprawdziłem wszystkie elementy związane z protekcją - są w pełni sprawne (oznaczyłem na czerwono). Dodatkowo w tych okolicach wymieniłem elektrolity. Protekcja nadal się załącza. Sprawdziłem całą płytkę, na której znajduje się układ OST/WEST, znajdujące się tam elementy również są sprawne. Zmartwił mnie natomiast fakt, że w punkcie oznaczonym na zielono, w momencie załączenia, napięcie wynosi 30V a nie 24V jak być powinno. W dokumentacji technicznej układu OST/WEST (TDA 8145) jest napisane, że napięcie zasilania to właśnie 24V, graniczne natomiast 30V. Czy zatem to jest przyczyna załączania protekcji? Dlaczego w tym punkcie napięcie jest za wysokie?
    Dziękuję i pozdrawiam!

Grundig ST670TOP chassis CUC5511
  • Poziom 27  
    Witam !

Napięcie +D jest wytwarzane w zasilaczu z diodą D411 - 1N4936. Ta dioda otrzymuje do wyprostowania przebieg zmienny z trafopowielacza ( B' ) . Są to ujemne szpilki o amplitudzie 230V pobierane z pinu B trafopowielacza przez rezystor R 525 - 1Ω/0,75W. Jeśli to napięcie jest za duże - to może wskazywać jednak jakieś uszkodzenie w stopniu końcowym odchylania poziomego - skąd pobierany jest przebieg zmienny. Proszę jeszcze raz zmierzyć napięcie zasilające stopień końcowy linii - to też może być przyczyną. A może jest coś nie tak z samym sterowaniem tranzystora mocy stopnia końcowego linii ? Najlepiej by było to obejrzeć oscyloskopem.

Powodzenia !

Pozdrawiam !
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie,
    sprawdziłem wszystkie elementy w przetwornicy, co się okazało - uszkodzony ukłąd TDA4605. Co prawda nie całkowicie, lecz jakieś dziwne stany pojawiały się na jego wyprowadzeniach. Po wlutowaniu nowego, nadal załączała się protekcja. Nie traciłem jednak nadzieji, pomierzyłem wszystkie napięcia i ku mojemu zaskoczeniu +A wynosiło aż 180V! Obniżyłem je zatem potencjometrem R654 do 163V, więcej nie mogłem, ponieważ ustawiłem go już w skrajnej pozycji. TV odpalił! Podłączyłem antenę - obraz OK poza tymi paskami które defacto widoczne były najbardziej w trybie AV. Skręciłem zatem napięcie UG2 i paski zniknęły. Pozostają jeszcze dwa problemy. Mianowicie przy uruchamianiu na samej górze jest biały pasek grubości 1cm, który troszke zanika po 5 sekundach. Widoczne są jednak trzy kolorowe paseczki. Druga kwestia - podczas przełączanie programów czasem poziom głośności zwiększy się do maksimum oraz kontrast i kolory. Albo uszkodzona jest pamięć, albo może to naięcie +A jest jeszcze za wysokie. Wymieniłem ten potencjometr (R654 - 1,2kΩ ) na 4kΩ ale nadal napięcie mogę zmniejszyć tylko do 163V. Dziwne, że to nie dało możliwości większej regulacji. Jakie to napięcie powinno być? 140V czy 159V? Co powinienem zmienić?
    Grundig ST670TOP chassis CUC5511 Grundig ST670TOP chassis CUC5511
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam !

Schemat jest jak już zapewne Pan zauważył dedykowany dwóm chassis, ale i kilku wersjom w ramach tych chassis. Wobec powyższego by nie drukować kilku schematów z drobnymi różnicami dali jeden, w którym umieszczone są przypisy dotyczące poszczególnych wersji. Napięcie+A, o które Pan pyta wynosi 159V we wszystich wersjach z wyjątkiem tej, gdzie zastosowano kineskop firmy Videocolor. Przy jego zastosowaniu napięcie ma być 140V.
    Już na początku pisałem by zacząć od pomiarów napięcia zasilajacego gałąź główną odchylania poziomego - czyli tego +A. Jego wartość stanowi w konsekwencji o poprawnej pracy wielu układów w TV. TO JEST PODSTAWA ! Wszystkie opisywane w poprzednich postach ( i teraz zresztą też ) objawy są skutkiem ZAWYŻONEGO napięcia +A.
    Jeśli nie ma właściwej regulacji tego napięcia PR-kiem w przetwornicy, proszę jeszcze tylko dla upewnienia się zmierzyć czy również zawyżone są pozostałe napięcia wyjściowe z przetwornicy. Jeśli tak - należy naprawić samą przetwornicę. Za wartość napięć wyjściowych przede wszystkim odpowiada pętla sprzężenia zwrotnego - ta z PR-kiem. Jednak zanim Pan przystąpi do jakichkolwiek pomiarów proszę PRZYWRÓCIĆ do pierwotnego stanu - KOMBINOWANIE ;) - wszystkie zmienione przez Pana dotychczas elementy, które mają inne wartości ( tak jak choćby zmieniony PR-ek ) . Proszę ZDECYDOWANIE w ciemno wymienić wszystkie kondensatory elektrolityczne po pierwotnej stronie przetwornicy i wstawić takie same co do wartości, ale o temperaturze pracy 105°C. Może już ich wymiana doprowadzi do "powrotu" napięć do właściwego poziomu. Jeśli nie - proszę przemierzyć elementy we wyżej wspomnianej pętli.
    Jeśli napięcie +A wróci do normy telewizor zacznie poprawnie pracować.
    ...czego serdecznie Panu życzę !

Powodzenia !

Pozdrawiam !
  • Poziom 11  
    Witam,
    jak wcześniej opisałem wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne na nowe o identycznych parametrach ale o upływności 105°C. Jedyny element niezgodny ze schematem to właśnie ta PR'ka, ale już wstawiłem z powrotem oryginał ponieważ jak się okazuje zwiększenie jego pojemności nic nie zmieni. Dzielnik napięcia sprzeżenia zwrotnego opiera sie bowiem również (jak domniemam) na R652, który planuje wymienić na rezystor o mniejszej rezystancji. Miejmy nadzieję, że ustalenie napięcia na poziomie 159V rozwiąże problem pamięci (TV nie pamięta parametrów). Aczkolwiek to tylko 4V mniej od bieżącego...
    Opiszę co udało mi się zdziałać.
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wsparcie!