Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przebudowa oscyloskopu OS150

Marcus79 17 Jun 2003 03:08 2112 2
    Marcus79
    Level 2  
    Poszukuje instrukcji, schematów i wszelkiego rodzaju dokumentacji do oscyloskopu OS150 prod UNITRA. Miałem zamiar zbudować coś od podstaw ale doszedłem do wniosku, że przebuduje starego OS150.
    Chodzi mi głównie o wymiane lampy na dwustrumieniową B13S25, która ma podobne gabaryty i podstawke do oryginału.
    Ponadto posiadam do OS150 przystawki 1-,2- i 4- kanałowe, więc wymiana lampy pociągała by dobudowanie "bliźniaczych" torów XY, które przacowały by równolegle, co zwiększyło by pasmo przy obserwacji dwukanałowej, moze nawet wymienic tory na nowszego typu o lepszych osiągach.
    Ponadto w OS150 sa montowane nuwistory, ktore chcialbym zastapis np na MOSFET'y.....
    Z góry dziękuje za wszelką pomoc.[/b]
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Po raz drugi zakładasz ten sam temat w tym dziele(pierwszy został przeniesiony do SZUKAM SCHEMATU bo tam powinien się znaleźć). Rozumiem Twoją determinację, ale musisz stosować się do wymagań regulaminu. Ponieważ nosisz się z zamiarem przebudowy tego oscyloskopu więc proponuję ten temat tutaj pozostawić ale musisz zmienić tytuł tematu na np. "Oscyloskop OS-150" przy pomocy przycisku ZMIEŃ i przedstawić problemy związane z przebudową. Mam dostęp do instrukcji serwisowej tego oscyloskopu (to gruba książka) ale skanowanie nie wchodzi w rachubę. Mogę natomiast pomagać Ci przy rozwiązywaniu różnych problemow jeżeli zajdzie taka potrzeba.
    electronictubes
    Level 21  
    Marcus79 wrote:
    Poszukuje instrukcji, schematów i wszelkiego rodzaju dokumentacji do oscyloskopu OS150 prod UNITRA. Miałem zamiar zbudować coś od podstaw ale doszedłem do wniosku, że przebuduje starego OS150.
    Chodzi mi głównie o wymiane lampy na dwustrumieniową B13S25, która ma podobne gabaryty i podstawke do oryginału.
    Ponadto posiadam do OS150 przystawki 1-,2- i 4- kanałowe, więc wymiana lampy pociągała by dobudowanie "bliźniaczych" torów XY, które przacowały by równolegle, co zwiększyło by pasmo przy obserwacji dwukanałowej, moze nawet wymienic tory na nowszego typu o lepszych osiągach.
    Ponadto w OS150 sa montowane nuwistory, ktore chcialbym zastapis np na MOSFET'y.....
    Z góry dziękuje za wszelką pomoc.[/b]

Witam
    Temat stary ale powraca. Też mam zamiar reaktywować OS-150 ale nie dokładnie w takiej formie jak był. Pozostawię zasilanie lampy: trafo sieciowe, WN, płytę zasilacza 2217-237, natomiast do płytek X i Y podłączę wzmacniacze lampowe, linie opóźniającą mam. W układach tych wzmacniaczy też znają się tranzystory z OS150, nie będzie to jednak wierna reaktywacja oryginału. Poszukuję schematu podłączenia trafo do płyty zasilania (znajduje się z tyłu oscyloskopu) o numerze jw.
    Za pomoc w uzyskaniu tego schematu z góry dziękuję.
    Pozdrowienia
    Witam ponownie 22.08.2006
    Dzięki oldboy'owi uzyskałem potrzebne schematy do zasilacza NN i WN w oscyloskopie. Postaram się to wszystko uruchomić, chociaż jest w zasadzie zdewastowane w stopniu znacznym. Jeżeli uda się zaświecić lampę to może i od strony X zregeneruję posiadane podzespoły. Jak na razie działa trafo i zasilacz 12,6V oraz wentylator. Dalsze układy podłączę po sprawdzeniu wszystkich elementów (bo to już ma 30 lat). Trafiłem juz kilka uszkodzonych elementów w układach. Wkładki Y jednak nie mam i zrobię coś prostszego na lampach o podobnych parametrach lecz nieco mniejszym paśmie.
    Pozdrowienia