Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebudowa oscyloskopu OS150

Marcus79 17 Cze 2003 03:08 1755 2
  • #1 17 Cze 2003 03:08
    Marcus79
    Poziom 2  

Poszukuje instrukcji, schematów i wszelkiego rodzaju dokumentacji do oscyloskopu OS150 prod UNITRA. Miałem zamiar zbudować coś od podstaw ale doszedłem do wniosku, że przebuduje starego OS150.
    Chodzi mi głównie o wymiane lampy na dwustrumieniową B13S25, która ma podobne gabaryty i podstawke do oryginału.
    Ponadto posiadam do OS150 przystawki 1-,2- i 4- kanałowe, więc wymiana lampy pociągała by dobudowanie "bliźniaczych" torów XY, które przacowały by równolegle, co zwiększyło by pasmo przy obserwacji dwukanałowej, moze nawet wymienic tory na nowszego typu o lepszych osiągach.
    Ponadto w OS150 sa montowane nuwistory, ktore chcialbym zastapis np na MOSFET'y.....
    Z góry dziękuje za wszelką pomoc.[/b]

0 2
  • #2 17 Cze 2003 07:48
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Po raz drugi zakładasz ten sam temat w tym dziele(pierwszy został przeniesiony do SZUKAM SCHEMATU bo tam powinien się znaleźć). Rozumiem Twoją determinację, ale musisz stosować się do wymagań regulaminu. Ponieważ nosisz się z zamiarem przebudowy tego oscyloskopu więc proponuję ten temat tutaj pozostawić ale musisz zmienić tytuł tematu na np. "Oscyloskop OS-150" przy pomocy przycisku ZMIEŃ i przedstawić problemy związane z przebudową. Mam dostęp do instrukcji serwisowej tego oscyloskopu (to gruba książka) ale skanowanie nie wchodzi w rachubę. Mogę natomiast pomagać Ci przy rozwiązywaniu różnych problemow jeżeli zajdzie taka potrzeba.

0
  • #3 14 Sie 2006 14:20
    electronictubes
    Poziom 21  

Marcus79 napisał:
    Poszukuje instrukcji, schematów i wszelkiego rodzaju dokumentacji do oscyloskopu OS150 prod UNITRA. Miałem zamiar zbudować coś od podstaw ale doszedłem do wniosku, że przebuduje starego OS150.
    Chodzi mi głównie o wymiane lampy na dwustrumieniową B13S25, która ma podobne gabaryty i podstawke do oryginału.
    Ponadto posiadam do OS150 przystawki 1-,2- i 4- kanałowe, więc wymiana lampy pociągała by dobudowanie "bliźniaczych" torów XY, które przacowały by równolegle, co zwiększyło by pasmo przy obserwacji dwukanałowej, moze nawet wymienic tory na nowszego typu o lepszych osiągach.
    Ponadto w OS150 sa montowane nuwistory, ktore chcialbym zastapis np na MOSFET'y.....
    Z góry dziękuje za wszelką pomoc.[/b]

Witam
    Temat stary ale powraca. Też mam zamiar reaktywować OS-150 ale nie dokładnie w takiej formie jak był. Pozostawię zasilanie lampy: trafo sieciowe, WN, płytę zasilacza 2217-237, natomiast do płytek X i Y podłączę wzmacniacze lampowe, linie opóźniającą mam. W układach tych wzmacniaczy też znają się tranzystory z OS150, nie będzie to jednak wierna reaktywacja oryginału. Poszukuję schematu podłączenia trafo do płyty zasilania (znajduje się z tyłu oscyloskopu) o numerze jw.
    Za pomoc w uzyskaniu tego schematu z góry dziękuję.
    Pozdrowienia
    Witam ponownie 22.08.2006
    Dzięki oldboy'owi uzyskałem potrzebne schematy do zasilacza NN i WN w oscyloskopie. Postaram się to wszystko uruchomić, chociaż jest w zasadzie zdewastowane w stopniu znacznym. Jeżeli uda się zaświecić lampę to może i od strony X zregeneruję posiadane podzespoły. Jak na razie działa trafo i zasilacz 12,6V oraz wentylator. Dalsze układy podłączę po sprawdzeniu wszystkich elementów (bo to już ma 30 lat). Trafiłem juz kilka uszkodzonych elementów w układach. Wkładki Y jednak nie mam i zrobię coś prostszego na lampach o podobnych parametrach lecz nieco mniejszym paśmie.
    Pozdrowienia

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo