Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór wzmacniacza samochodowego

2New 05 Jul 2006 16:03 3981 10
    2New
    Level 11  
    Witam

Zastanawiam sie nad zakupem sprzętu grającego do auta (Fabia) i chciałbym doprecyzować pewne szczegóły i w związku z tym proszę o opinię na temat wzmacniacza oraz pozostałych komponentów.

System, który chcę wykonać nie będzie na max HiEnd'owy - po prostu taki do posłuchania różnej muzyki w przyzwoicie dobrej jakości. Myślę, że to co zrobię raz nie będzie podlegać modyfikacjom i wymianie na lepsze (głównie ze względu na kasę - nie chcę ładować fortuny w audio bez przerwy).

Rozglądam się za wzmacniaczami i mój wybór padnie najprawdopodobniej na Blaupunkta (ze względu na umiarkowaną cenę) i teraz nie wiem, czy wybrać model serii GTA 400 czy może GTA 4 (również planuję zakup GTA 200 lub GTA 2 do zasilania suba). Który z tych wzmacniaczy lepszy? A może jeszcze coś innego w podobnej cenie?

Głośniki, jakie planuję wrzucić do auta to najprawdopodobniej Hertz ESK165 lub PowerBass PB - CK 6 Chrome. Również jeżeli możecie to podpowiedzcie co wybrać. Wygłuszenie oczywiście będzie zrobione.

Co do jednostki to najprawdopodobniej któraś Alpinka - jeszcze nie wiem który model, ale mogę dość tanio kupić najwyższy 9855 (wiem, że starsze wersje były lepsze, ale ...)

Czy opisana wyżej konfiguracja zagra przyzwoicie, czy może lepiej nie pakować się w któryś z elementów.

Pozdrawiam i proszę o Wasze opinie.
    2New
    Level 11  
    Przeczytałem to na samym początku (kilka dni temu) i z opcji "szukaj" również korzystałem ale nie znalazłem odpowiedzi na pytania, które zadałem.

O GTA2 znalazłem aż tyle, że "tani i dobry" a to jakby nie wyczerpuje tematu, bo nadal nie wiem jaki jest w porównaniu do GTA 200.
    wrobson
    Level 12  
    daruj sobie wzmacniacze blaupunkta tutaj okreslenie tani a dobry jest totalna porazka proponuje coś przechodzonego typu jbl albo alpiny jakąś starsza 2 kanałowke zagra o niebo lepiej ale jeśli nie masz mozliwości kupna używki w/w to być może jest to jakas alternatywa w postaci blapunkta
    crazy_88
    Level 42  
    wes wzmaka monacora jest tani a dobry napewno nie bedziesz zalowal
    2New
    Level 11  
    crazy_88 wrote:
    wes wzmaka monacora jest tani a dobry napewno nie bedziesz zalowal

Poszperałem na stronie Blaupunkta i seria GTA 275/475 jest jeszcze lepsza (jeśli chodzi o dane techniczne) od serii GTA 2/4 czy GTA 200/400. A już całkowicie lepiej przedstawiają się dane serii 275/475 w porównaniu do Monacora HPB 602/604. Dla przykładu (przy prawie identycznych mocach RMS ale nieznacznie większych w BP):
    - pasmo przenoszenia w BP zaczyna się o 10 Hz niżej a kończy o 15 kHz wyżej
    - zawartość zniekształceń THD jest w BP o rząd wielkości (dziesięciokrotnie) mniejsza
    - nachylenie charakterystyk filtrów w BP dwukrotnie większe (co do wartości)

Generalnie większość parametrów na plus dla Blaupunkta przy bardzo podobnej cenie obydwu wzmacniaczy.

No bo nie sądzę, że Blaupunkt wali ścieme i podaje bzdury w danych technicznych a Monacor podaje tylko prawdę.

No i jeszcze gwarancja - PB 2 lata a MNC tylko rok.

No i jak to w końcu jest bo już mam wielką montwę w głowie.

I jeszcze do kolegi wrobson:
    Wiem, że można upolować używanego "bursztyna" na allegro ale to co ja chcę zrobić nie ma być najwyższym HiEnd'em ze wszystkich HiEnd'ów - po prostu chcę kupić wzmacniacz i cieszyć się dobrym (podkreślam dobrym a nie najdoskonalszym) brzmieniem. Myślę, że audio oparte na takiej klasy wzmacniaczach i tak zagra o 7 klas lepiej niż z samego radia, więc .....
    irek2
    Level 40  
    Porownywanie wzmacniaczy po parametrach nie ma wiekszego sensu. Jak nie ma napisanych warunkow pomiary to mozna tam wpisac co sie tylko chce. Pasmo szersze w dol a niby po co? Jak wzmanciacz ma filtr subsonic to ma pasmo o dolu zedu 20hz a nawet wyzej. I to wcale nie znaczy ze jest gorszy od tego co ma pasmo od 5hz a nawet przeciwnie moze byc gorszy.
    Gorna granica pasma nie ma wiekszego znaczenia. Czy jest to 30, 40 czy 50khz to i tak nie uslyszysz.
    A znieksztalcenia wynikaja tylko z warunkow pomiaru. Moc znamionowa podaje sie dla znieksztalcen 0,1 lub 1%. A same znieksztalcenia juz dowolnie jedni podaja minimalne jakie udalo im sie zmierzyc inni przy mocy 1W a inni przy 5W, kompletna dowolnosc. Co innego jakby pokazali charakterystyke znieksztalcen w funkcji mocy i czestotliwosci a dodatkowo rozklad harmonicznych.

W praktyce wzmacniacze w podobnej cenie niczym sie nie roznia. Oba maja przetwornice podwajajaca zasilanie, pewnie sterownik TL494 i po parce tranzystorow mocy w takiej samej topologii ukladowej bo to stary standard car-audio.

Nie wiem czemu monacor napisal ze wzmak ma filtr 6dB/okt. Ja to mierzylem i jest jak byk 12dB!

Najwazniejsze co daje zewnetrzna koncowka mocy to jest wlasnie moc! Nawet najlepsze radio samochodowe ma tylko 4x20W/4 i nic na razie tego nie zmieni.
    2New
    Level 11  
    irek2 wrote:
    Nawet najlepsze radio samochodowe ma tylko 4x20W/4 i nic na razie tego nie zmieni.

I dlatego właśnie chcę kupić wzmacniacz i z niego zasilać głośniki bo z radia to wiadomo ....

Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że są to wzmacniacze (GTA 475 i GPB 604) identycznej klasy i o identycznych parametrach i pewnie nie będzie wielkiej różnicy w ich odsłuchu. Czy tak mam to rozumieć?
    irek2
    Level 40  
    Wlasnie tak.
    Sa to dwa najtansze firmowe wzmacniacze.
    Ja akurat mialem monacora bo mam dobre znizki u nich. Gdybym teraz potrzebowal i mial w dobrej cenie to dla odmiany kupilbym Blaupunkta :)
    qstosz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ja używałem blaupa mpa2.teraz pożyczyłem go koledze.nigdy nie było najmniejszych problemów z użytkowaniem.gra w mostq pod subem.pozdro.dan
    wrobson
    Level 12  
    tak masz racje dlatego napisałem to co napisałem że w przypadku braku czegos przechodzonego to jest to jakis wybor mysle ze nie najgorzszy

pozdrawiam