Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczący transformator toroidalny

wzmak123 05 Lip 2006 17:44 2087 7
  • #1 05 Lip 2006 17:44
    wzmak123
    Poziom 18  

witam posiadam trafo toroidalne o mocy 300W i napieciach wyj. 2x 24v, czy moze ktos wie jak zrobic aby trafo przestało tak buczec, aha gdy mocna obciaze trafo to przestaje tak mocno buczec .

0 7
  • ambtechnic
  • #2 05 Lip 2006 17:58
    knmp
    Poziom 26  

Taki urok trafa :) buczenie niweluje się jedynie poprzez odpowiednie podkładki gumowe lub też inne niwelujące drgania zawieszenie... często to nie trafo tak gra ale wzbudzone drganiami podłoże, metalowe bądz drewniane ścianki obudowy itp

pozdr KN

0
  • ambtechnic
  • #3 05 Lip 2006 18:00
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Należy trafo zaimpregnować, najlepiej próżniowo.
    Idź do warsztatu,który przewija silniki elektryczne, powinni mieć impregnat, a prawdopodobnie również komorę do nasycania. Potem trafo trzeba wysuszyć w komorze, zresztą Ci to wszystko powinien ten warsztat zrobić. Najpierw spytaj, ile będą chcieli za usługę!

0
  • #4 05 Lip 2006 18:31
    wzmak123
    Poziom 18  

a moze wiecie gdzie w gdyni przewijają trafa?

0
  • #5 05 Lip 2006 23:32
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Weź "Panoramę Firm", albo w Googlu wpisz: "przewijanie silników" Gdynia, jest 167 adresów ...

0
  • #6 06 Lip 2006 12:19
    wzmak123
    Poziom 18  

ok juz znalazłem, trzeba tylko pojsc i zobaczyc ile bedą chcieli

0
  • #7 12 Lip 2006 19:32
    rdt
    Poziom 24  

tak sie składa ze walcze od czasu do czasu z toroidami
    moja rada - pomierz napięcia czy oba mają po równo - roznica 0,5 V to okolo jeden zwój w tych trafach co ja mam z nimi do czynienia
    pomierz i odwiń zwój (lub zwoje) z tego uzwojenia które daje wyzsze napięcie
    po wyrównaniu napięć jezeli nie przycichnie (lub jezeli ma równe napięcia) pozostaje zastosować sie do rad kolegów powyzej

0
  • #8 09 Wrz 2006 15:45
    Konsul
    Poziom 23  

Również posiadam buczące trafo 500VA. Co gorsze ciche buczenie przedostaje się również do głośników poprzez wzmacniacz pomimo zastosowania dużej pojemności filtrującej. Wydaje mi się, że buczenie spowodowane jest luźnymi zwojami bo wydaje mi się, że jakoś są takl niezbyt dokładnie nawinięte. Czy można by np. wlać strzykawką z igłą przezroczysty lakier z dużą iloścą rozpuszczalnika tak żeby był rzadki między zwoje? Tylko są dwie sprawy. Czy rozpuszczalnik nie wpłynie negatywnie na izolację drutu trafo i duga sprawa to czy taki lakier nie rozpuści się itp pod wpływem temperatury?

0