Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar w układach cyfrowych

06 Lip 2006 12:42 3354 18
 • Poziom 15  
  Tak jak w temacie - w jaki sposób mogę stworzyć zegar lub jego symulacje chociaż ? Chodzi mi o budowę układów opartych o przerzutniki lub jakieś liczniki - aby one działały muszę podać sygnał zegara do nich, więc jak w warunkach domowych mogę zrobić sobie taki zegar ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Zegarem nazywamy generator o przebiegu prostokątnym. Zwykle wypełnienie impulsu jest 50%. Możesz zastosować gotowy układ CD 4060 lub dowolny generator na bramkach linearyzowanych (linearyzacja polega na wstawieniu rezystora pomiędzy wyjście i wejście bramki).

  Pzdr.
 • Poziom 15  
  A mógłbyś jeszcze powiedzieć w jaki sposób mogę generować pojedyncze impulsy ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Do generatora pojedynczego impulsu nadaje się CD 4047.

  Czas trwania impulsu liczysz na podstawie wzoru : t = 2,48 RC, gdzie R i C są wartościami elementów dołączonych do pin 1, 2 i 3. Układ wymaga wyzwolenia np. mikrołącznikiem (mikroswitch). Jeśli chcesz inne układy, to wpisz "gaszenie drgań zestyków" i google znajdzie.


  Pzdr.
 • Poziom 15  
  Mam jeszcze takie pytanie : znalazłem taki schemat tego układu : http://www.talkingelectronics.com/ChipDataEbook-1d/html/4060.html . W takim układzie rozumiem, że ten układ staje sie generatorem fali prostokątnej po włączeniu rezystorów i kondzia do pinów 9,10.11. W takim układzie który pin ma na wyjściu wygenerowany prostokąt ? Czy dobrze zrozumiałem zasadę działania tego ? Pamiętam, że kiedyś na laborkach z techniki cyfrowej robiłem podobny generator z układów 74121 i 74123 - czy warto powrócić do tamtego układu czy lepiej robić z układem CD 4060 ?
 • Poziom 31  
  Witam

  CD4060 ma obwody, które umożliwiają podpięcie elementów RC lub kwarcu do wygenerowania przebiegu. Przebieg ten jest dostępny na wszyskich wyjściach przy czym na każdym ma inną częstotliwość. Jeśli zlokalizujesz kolejne piny wyjściowe wg noty katalogowej to na każdym kolejnym pinie częstotliwość będzie o połowę mniejsza. Wynika to z faktu, że w układzie oprócz obwodów generatora znajduje się binarny dzielnik o maksymalnym podziale 2^14.

  --
  pozdrawiam
 • Poziom 36  
  Mariusz Ch. napisał:
  Witam.

  Do generatora pojedynczego impulsu nadaje się CD 4047.

  Czas trwania impulsu liczysz na podstawie wzoru : t = 2,48 RC


  Albo układ NE 555 a w obliczeniach pomoże ci program w języku polskim:
  http://www.elektroda.net/download/pafiledb.php?action=download3&id=1021

  :)


  Chociaż z drugiej strony... kostka NE555 jest trochę niestabilna temperaturowo. Można się o tym przekonać wertując notę katalogową, lub przeprowadzając symulację w PSpice :)
 • Poziom 15  
  Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi :)
 • Poziom 15  
  Mam kolejny problem. Zbudowałem ten układ według danych zawartych w katalogu. Znalazłem tam schemat układu, oraz schemat jak dołączyć kondensator i rezystory. Włączyłem do obwodu rezystory 100k i 220k. Kondensator 100nF. Według obliczeń powinienem uzyskać częstotliwość 45 Hz. Chciałem sprawdzić czy sygnał zegara będzie generowany, więc do któregoś z wyjść chciałem podłączyć diodę LED . Okazuje się, że układ działa ale dioda się świeci ciągle. Czy może to być efektem zbyt szybkiego przełączania? podobno kolejne wyjścia są dzielnikami częstotliwości wyjściowej, jednak podłączając diodę do kolejnych wyjść dioda świeci się ciągle. Jeśli to ma jakieś znaczenie to jedną nóżkę diody podłączam do wyjścia Q, a drugą do masy. Mógłby ktoś dać jakieś wskazówki ? Czy coś źle robię ?

  Dodano po 37 [minuty]:

  Udało mi sie wkońcu uzyskać zmiennie świecenie się diody, ale mam kolejny problem - dioda nie świeci się regularnie, tylko raz częściej, raz w ogóle. Również raz świeci jaśniej raz ciemniej, co wskazuje że występują skoki napięcia. Napięcie zasilania podaję przez włącznik typu mikroswitch, i okazuje się,że układ tylko wtedy reaguje. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego powstają te wszystkie zjawiska ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Podany link prowadzi do strony głównej i dalej nie wiem , o który schemat chodzi. Podaj dokładniejszy link do schematu lub wrzuć na forum.


  Pzdr.
 • Poziom 15  
  Kierowałem się schematem któru jest na stronie 3. Schemat w załączniku. Nie wiem czy to wina diody, że się tak nieregularnie świeciła czy układu. Dioda po prostu bez żadnej regularności raz się świeciła raz nie, z pewną częstotliwością się zapalała, tyle że jak już zaczynała mrugać to po chwili już coraz słabiej mrugała.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Wyjścia CMOS nie można obciążyć bezpośrednio prądem diody LED. Powinieneś zastosować dodatkowe bramki buforowe, klucz tranzystorowy lub układ ULN 2803 i oczywiście nie zapominać o rezystorze ograniczającym prąd diody (włączony szeregowo z LED). Wejście "RESET" ( pin 11 ) podłącz do masy ( praca ciągła) lub przez rezystor 10kΩ do Udd (napięcie zasilania) i mikrołącznik do masy. Naciskając mikrusa uruchomisz generator.
  Układ scalony musi być stale zasilany. Na koniec: częstotliwość generatora RC jest zależna od napięcia zasilania.

  Lepszym rozwiązaniem jest generator kwarcowy. Przy wartościach z noty działa dobrze i pewnie.

  Pzdr.
 • Poziom 15  
  Dzięki. Czyli rozumiem, że zasadniczo układ w ten sposób zbudowany, podłączając do jakiegośprzerzutnika będzie działał prawidłowo tak ? I Sygnał zegara będzie prawidłowo odbierany przez przerzutnik ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Jeśli wyjścia będą obciążone wejściami CMOS, to będzie działało.

  Pzdr.
 • Poziom 15  
  A w celu obciążenia wyjścia jakimś układem serii 74 TTL ? Co trzeba by dołączyć ? Czy można to zrobić jakąś prostą metodą, czy lepiej od razu budować zegar w oparciu o układ 74123 ? I czy ewentualnie można zrobić jakiś układ generujący pojedyncze impulsy dla scalaków 74 tak jak to proponowałeś układem 4047 ?
  Dzięki z góry za pomoc. Pozdrawiam

  Dodano po 22 [minuty]:

  Mariusz Ch. napisał:
  Witam.

  Wyjścia CMOS nie można obciążyć bezpośrednio prądem diody LED. Powinieneś zastosować dodatkowe bramki buforowe, klucz tranzystorowy lub układ ULN 2803 i oczywiście nie zapominać o rezystorze ograniczającym prąd diody (włączony szeregowo z LED).


  Czyli jako bramki buforującej mogę użyć np układu CD40107B? Jego opis na stronie www.ti.com to CMOS Dual 2-Input NAND Buffer/Driver. W takim układzie wyjście sygnału zegara podłączam jednocześnie do obu wejść bramki NAND a wyjście do diody ? Czy potrzebowałbym jeszcze jakiegoś rezystora lub innego elementu ? Czy dobrze rozumuje ?

  A jeśli miałbyś czas i chęci to mógłbyś napisać coś więcej o naturze tych zjawisk które powodują takie efekty w świeceniu diody ?
  Dziękuje i pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Nie bój się serii CMOS . Ma lepsze właściwości od TTL. Jeśli trzeba połączyć układy CMOS i TTL można zastosować konwertery4009 (odwraca) lub 4010. Dodatkowo wykorzystuje się tranzystory (załącznik).

  Przy zasilaniu 5V można z wyjścia CMOS bramek buforowych sterować bezpośrednio wejścia TTL. I tak : 4010 -> dwa wejścia TTL ; 4050 -> 2 do 4 wejść TTL ; 40107 -> 10 do 20 wejść TTL.

  Pzdr.
 • Poziom 15  
  Czy to połączenie na dole obrazka oznacza, że za pomocą tak ułożonego tranzystora można łączyć dowolny układ CMOS z TTL czy raczej te 3 elementy oznaczają łącznik. I w tym układzie z lewej strony na wejściu bramki NAND jest jakiś układ CMOS a z prawej strony za inwerterem ( Bo ten trójkąt oznacza inwerter tak ? ) jest układ TTL ?
  Pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Trnslatorem (sprzęgiem) jest tylko tranzystor wraz z rezystorami, reszta (bramki ) jest przykładem. Uściślając ten trójkącik nie odwraca fazy, wiec jest wzmacniaczem (inwerter ma kółko na wejściu lub wyjściu). Bramka z lewej to jakiś CMOS a bramka z prawej -> jakiś TTL Istotny jest tylko tranzystor i rezystory.

  Pzdr.
 • Poziom 15  
  Ok dzięki rozumiem już :) Pozdrawiam :)