Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel CA6 a RS232 - podłączenie rxd i txd z max232

albino 06 Lip 2006 22:44 6812 14
  • #1 06 Lip 2006 22:44
    albino
    Poziom 24  

Kto wie, pod ktore z trzech pinow na plycie centrali podlaczyc rxd i txd z max232 oraz jak jest podawane zasilanie na max232 w orginalnym kabelku,czy z zewnatrz?

0 14
  • #2 06 Lip 2006 23:06
    profesore
    Poziom 15  

zasilanie masz wewnątrz centralki i na kompie , może dokładnie o co ci chodzi , ale czy naprawde warto experymentować i się męczyć za 15 zł z alegro ?

0
  • #3 07 Lip 2006 09:16
    albino
    Poziom 24  

profesore napisał:
    zasilanie masz wewnątrz centralki i na kompie , może dokładnie o co ci chodzi , ale czy naprawde warto experymentować i się męczyć za 15 zł z alegro ?

Czy moze mi kolega podac link do tego kabelka do ca6 na allegro za 15zl?
    Czy moze ktos wie jak zasilic ten kabelek z rs232?

0
  • #4 07 Lip 2006 09:51
    kamyczek
    Poziom 34  

kabelek jest banalnie prosty zasilanko zewnętrzne do maxa 5V najlepiej zrobić na stabilizatorku 78L05 wspólna masa do płyty podłącza sie tylko mase rx i tx zasilanie 12 v można wykożystać z aku od ca lub zasilania czujek na płycie znajdziesz mase kostki wspólną z masą czujników pozostałe 2 to rx i tx jak nie wiesz jak odpal terminal podłącz samego rx od strony kompa po wywolaniu funkcji 112 powinno coś rzucić na terminal jak nie podłącz do następnego pinu
    jak zrzuci ten który pozostanie to bedzie rx od strony centrali czyli tx od strony kompa

0
  • #5 07 Lip 2006 10:16
    albino
    Poziom 24  

Wiem,ze mozna zasilic zewnetrznie ,ale pytalem jak zasilic z gniazda komputera,bo orginalny kabelek nie ma zasilania zewnetrznego,czyli napewno jest zasilany z kompa?

0
  • #6 11 Lip 2006 23:07
    profesore
    Poziom 15  

tak szczerze to sie zastanawiam bo tam są 3 żyły i to stanowi tylko połaczenie i wymiane danych a nie zasilanie któregokolwiek z urzadzeń ,

0
  • #7 12 Lip 2006 18:57
    lukaala
    Poziom 14  

Mam oryginał z Satela.Naprawdę nie warto eksperymentować.Skutki doświadczeń mogą być opłakane.
    Powodzenia w eksperymentach.

0
  • #8 13 Lip 2006 23:22
    albino
    Poziom 24  

profesore napisał:
    tak szczerze to sie zastanawiam bo tam są 3 żyły i to stanowi tylko połaczenie i wymiane danych a nie zasilanie któregokolwiek z urzadzeń ,

Od strony centrali tak,ale od strony komputera musi byc zasilanie.Tylko nie do konca wiem jak to rozwiazac.

0
  • #9 16 Lip 2006 12:45
    jarek1
    Poziom 27  

Myślę że tam jest zasilanie brane przez diody z pinów 6,7,8 za diodami kondensator i zenerka 5V i to wsio.Tylko czy warto bawić się w kabelek jak szybciej programuje sie z ręki.

0
  • Pomocny post
    #10 20 Lip 2006 21:31
    Gary_we
    Poziom 11  

Kabel do CA-6 z zasilaniem własnym to dosłowanie BANAŁ!!!!!!!!

NAPRAWDĘ PRZYKRO CZYTAĆ POSTY W RODZAJU
    - "nie warto eksperymentować.

a Satel to zdziercy 40zł za kabel który mnie kosztowal 5zł i do tego jeszcze na szkoleniu goście się wymądrzają że tego się nie da zrobić w domu. Jak pokazałem gościowi swój kabel to zaniemówił a potem "uciął temat".

W następnym poście wrzucę schemat.

Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

Zgodnie z obietnicą załączam schemat kabla KOMP <-> CA-6.
    Zasilanie jest z kompa.

Uwaga !!!!!!
    Trzeba pamiętać, że od strony złacza CA-6 mamy standard TTL więc długość kabla nie powinna przekraczać 1m ze względu spadki napięć i zakłócenia.
    Ja zrobiłem tak, że puszkę z kompa do puszki z elektroniką jest kabel 4m, a od puszki do złacza CA-6 jest 20cm. Wówczas można sobie spokojnie laptopa podpiąć do każdej centrali - nawet wiszącej pod sufitem - bez wchodzenie z nim na drabinę.

Przerysowywałem z kartki więc mogłem coś rypnąć ale sprawdzałem więc raczej jest OK.

W każdym razie kabel jest sprawdzony i działa.

Diody LED są dla bajeru i można ich nie wstawiać (jak by coś nie działało to najpierw należy wywalić LEDy- mogą za dużo prądu pobierać)

Rx i Tx - migają w czasie transmisji.
    Zasilanie - zapala się gdy włączy się port w DLOAD10.

Co do programowania to rzeczywiście - szybciej jest z "palca" ale kabel bywa przydatny -
    - ŚCIĄGANIE LISTY ZDARZEŃ!!!!

ps.
    Jak coś jest nie tak to i tak nic sie nie stanie ani centrali ani kompowi.
    !!! BEZ PANIKI !!!

ps.
    Niech SATEL obniży cenę - to nie warto będzie "eksperymentować".
    a narazie :

!!!!! !POWER TO THE PEOPLE !!!!!!

Satel CA6 a RS232 - podłączenie rxd i txd z max232

0
  • #12 08 Wrz 2006 00:51
    joseph04
    Poziom 10  

Witam tez mam zrobiony kabel na maxie tylko że odwrotnie 40cm. od strony rs232 a 3m.od strony centrali też działa bez żadnych problemów tylko kabel od strony centrali mam każda zyła w osobnym ekranie czyli zwykły kabel stereofoniczny.

0
  • #13 08 Wrz 2006 10:58
    Piotrek_gda
    Poziom 14  

Panowie

a kto mówił że zrobienie takiego kabelka jest trudne? Kabelek kosztuje 36 zł netto przed upustem. Wykonanie pająka samemu jest tańsze. Oryginalny kabelek wykonany jest starannie na płytce drukowanej i nie ma przymusu stosowania tego kabelka. Nikt w Satelu nigdy nie mówił, że stosowanie innego kabelka pozbawi centralę gwarancji itp. W przypadku gdy kabelek jest dobrze wykonany wssystko będzie działało poprawnie.

Druga rzecz kabelek służy do programowania centrali, a za montaż bierzemy pieniądze, więc zakup takiego kabelka przynajmniej dla mnie nie jest problemem.

Pozdrawiam
    Piotrek

0
  • #14 10 Wrz 2006 11:59
    joseph04
    Poziom 10  

może bardziej rozchodzi się o satysfakcję niż o kase kabelek też zrobiłem starannie na płytce różnica jest taka że układ jest w małej skrzyneczce na kabelku a nie jak w oryginale we wtyczce , ale za to ma diody uruchomiony program"Power",nadawanie"TX",odbieranie"RX" taki bajer. Pozdrawiam

0
  • #15 26 Sty 2008 10:53
    Pfemek
    Poziom 22  

W załączniku PCB mojego projektu do schematu umieszczonego wyżej. Wszystkie elementy zgodnie ze schematem lecz w obudowach SMD. Rozmiar kondensatorów 0805. Całość mieści się w standardowej obudowie złącza DB9. Układ nie posiada led'ów sygnalizujących stan transmisji (zbyt mało miejsca we wtyczce). Całość wykonałem i sprawdziłem przy pracy z centralką.

Pozdrawiam...

0