Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonac uziemienie instalacji wodociągowej w bloku?

Cypis13 07 Jul 2006 15:46 6013 19
Helukabel
  • #1
    Cypis13
    Level 2  
    Witam.
    Firma w której pracuje wymienia w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych (blokach) z lat 60-70tych poziomy instalacji wodociągowych (tylko w piwnicach). Piony pozostają stalowe. Inwestor zażyczył sobie wykonania uziemienia pozostawionych pionów ponieważ nowe poziomy będą wykonane z tworzyw sztucznych. Pojawiło się pytanie jak to zrobić. Chcieliśmy zamontować obejmy stalowe na końcach pionów w piwnicach i miedzianym przewodem połączyć je z szyną uziemiającą biegnącą wzdłuż budynku w piwnicach. Niestety szyny takiej nie ma w wielu budynkach. a koszt jej wykonania jest znaczny. Czy możemy poprowadzić przez piwnice jeden przewód miedziany do którego "podepniemy" wszystkie piony? Jeśli tak to o jakim przekroju? Czy przewód powinien mieć inny przekrój niż odcinki od niego biegnące do pionów? Czy włączyć go do wejścia uziomu otokowego np. w przyłączu elektrycznym budynku? W kilku budynkach nie mogliśmy znaleźć przyłącza uziomu - gdzie w takim razie podłączyć naszą instalację?
    Troszkę się rozpisałem ale sprawa staje się coraz bardziej poważna, szef ostro się denerwuje co niestety odbija się na nas - czyli zwykłych pracownikach :D
    Z góry dziękuję i liczę na pomoc.
  • Helukabel
  • #2
    Mariopi
    Level 35  
    Witam,
    faktycznie moje wyrazy współczucia - lepiej byłoby wymienić całość instalacji na "plastiki" i problem by się sam rozwiązał, ale cóż ... w takim stanie rzeczy inwestor dobrze postawił warunki - pozostawione piony metalowe muszą mieć przejscie z główną rurą albo zostać uziemione.

    Co do sposobu wykonania. Generalnie, szyny głównej nie wykonuje się z przewodu tylko z płaskownika stalowego ocynkowanego (tzw. bednarki) i ją się łączy z uziemieniem dookólnym bloku (lub jak go nie ma, inna sprawa, że jak to jest uziom zrobiony przez Zakład Enegetyczny, to za żadne skarby nie pozwolą oni nic dodatkowego do swioich rzeczy podłączać) z rurą główną. W żadnym wypadku nie można tej szyny podłączać do przewodu zerowego w skrzynce zasilającej lub instalacji odgromowej (piszę tak na wszelki wypadek bo ktoś miał kiedyś takie zamysły - bo jak kogoś z lokatorów zabije - to prokurator, a poza tym nadzór na pewno takiej pracy nie odbierze)!
    Przewody miedziane natromiast, które biegły by od pionów do szyny zbiorczej należy zaopatrzyć (zacisnąć) odpowiednie końcówki oczkowe na końcach i przykręcić śrubami do opaski na rurze (chociaż tu bym dyskutował - czy przypadkiem nie jest wskazane przyspawanie do rury pionu kawałka płaskownika z otworem . Opaska może utracić z biegiem czasu przewodność /korozja, zanieczyszczenia , obluzowanie się śub itp). i do szyny zbiorczej z płaskownika (po uprzednim wywierceniu w nim otworu). Przewody takie mają dość spory przekrój (średnica tak na oko 8-10 mm) i mają kolor izolacji żółty z zielonym paskiem (można kupić w każdej hurtowni kabli elektrycznych).
  • Helukabel
  • #3
    ekwador
    Level 13  
    Wiatm!!
    Wg mnie to należałoby zrobić połączenia wyrównawcze bloku (Dziwi mnie fakt, że nie ma ich!!!) a więc te odciete kawałki rur, inne masy metalowe, rury od CO i rury gazowe (+ wstawka izolacyjna na przyłacze) jesli są metalowe połaczyć razem do szyny głównej, a szyne do uziemienia piorurochronu. Należałoby też podłaczyć szyne główną pod przewód PEN albo PE w WLZ bloku. Jako szyna to wystarczy zastosowac bednarke. Na polaczenia rur do szyny tez bednarka, na rure obejma specjalna. To są prace odpowiedzialne bardzo, raczej dla elektryków z uprawnieniami a nie hydraulików (bez obrazy), trzeba wykonać odpowiednie pomiary zastosowac odp. normy. Ja odradzam tych prac.
    Nie wystarczy uziemić tych odciętych rur, ich uziemienie może sie przyczynić nawet do tragedi!!! Prosty przykład, uszkodzony przewód fazowy w tynku, pewnien obszar pod "delikatnym" napięciem niewyczuwalnym gdy osoba sie znajduje na tym potencjale. Teraz niech taka osoba dotknie kranu i tylko on z wszystkich istniejacych instalacji jest uziemiony??? To co wtedy....oby zdolal sie w pore uwolnic!!!!!!!!
  • #4
    Roman-Pila
    Level 15  
    Zgodnie z obowiązującymi przepisami szyny uziomowej kolega nie omninie ...
    Rura nie może być uziemiana przy pomocy opaski, ze zględu n akorodowanie i pogorzenie połączenia...
    Musi to być nagwintowany prostokątny element metalowy przspawany lub przygrzany (zgrzewarką punktową ) do rury, do którego przykęci się oczko kabla uzomowego poprzez dociskową podkładkę (taką "gwiazdkową" )
    przekrój szny: 20 mm kw. przekrój przewodu (w tym wypadku ) nie mniej niż 10 mm niestety...
  • #5
    Cypis13
    Level 2  
    Witam ponownie.

    Kolega Mariopi napisał:
    Quote:
    [...] pozostawione piony metalowe muszą mieć przejscie z główną rurą albo zostać uziemione.

    A gdybym poprowadził równolegle z nowymi poziomami tworzywowymi przewód uziemiający (jaki przekrój?) i podłączył do głównego przyłącza wody do budynku, które to pozostanie stalowe? Połączenie elektryczne byłoby zachowane :idea: I to lepiej niż rurą - od najdalszego pionu do przyłącza może być kilkadziesiąt połączeń gwintowanych na pakuły :!:

    Mariopi napisał jeszcze:
    Quote:
    W żadnym wypadku nie można tej szyny podłączać do przewodu zerowego w skrzynce zasilającej lub instalacji odgromowej

    a ekwador napisał:
    Quote:
    [...]połaczyć razem do szyny głównej, a szyne do uziemienia piorunochronu.

    Jak to jest z tą bednarką w końcu - wychodzi z budynku i w pewnym miejscu łączy się z otokowym do którego również jest podpięte uziemienie odgromowe prowadzone po elewacji?

    Dziękuję za zainteresowanie - chętnie zrewanżuje się pomocą w rozwiązaniu inżynierskich problemów z zakresu instalacji sanitarnych i pokrewnych :D

    Pozdrawiam
  • #6
    lukiiiii
    Level 28  
    ekwador wrote:
    ..... jesli są metalowe połaczyć razem do szyny głównej, a szyne do uziemienia piorurochronu


    A broń cie reka boska do piorunochronu, to jest niezalezna instalcja, nic sie do niej nie podlacza.
  • #7
    ekwador
    Level 13  
    Witam!!
    Lukiiiii, pisząc uziemienie piorurochronu miałem na myśli uziemienie otokowe budynku, to chyba to samo...
    Quote:
    to jest niezalezna instalcja, nic sie do niej nie podlacza

    Wyjaśnij dlaczego do tej instalacji nic się nie podłacza... co rozumiesz przez to niezależna???

    Dodano po 43 [minuty]:

    Quote:
    Jak to jest z tą bednarką w końcu - wychodzi z budynku i w pewnym miejscu łączy się z otokowym do którego również jest podpięte uziemienie odgromowe prowadzone po elewacji?


    To połaczenie powinno być wewnątrz budynku. Nazywa się to połaczenie wyrównawcze. Do szyny głównej wyrównawczej powinny być podpięte masy metalowe oraz rurociągi metalowe, które znajdują się w budynku. Czyli wodociąg, rura od gazu, uziemienie fundamentowe, rura CO. Z szyną wyrównawczą łaczy się takrze przewód ochronny instalacji elektrycznej, a gdy stosowane jest zerowanie to przewód zerowy.
    Nie łaczy się piorurochronu na elewacji z szyna główna tylko jego uziom.

    Po to własnie się stosuje takie połacznie żeby na poszczególnych instalacjach w budynku nie występowało napięcie dotykowe!!!
    Jeżeli by istniała w budynku gdzieś taka szyna połaczenia wyrównawczego to nalezałoby podpiąc tam te odciete kawałki rur.
    Cypis13 raczej wykonywanie takich połaczen mija się z waszym interesem, to nie ten fach, Wy wymieniacie tylko instalacje wodociągową.

    Na waszym miejscu ja bym podłaczyl te metalowe piony z głównym wejściem wodociągu jeśli jest metalowy(żeby nie była wina hydraulików, że to oni przerwali ciągłość, jak się coś wydarzy) i nic nie uziemiać. Nie jesteś przecież elektrykiem, przywróć tylko te metaliczne połaczenie rurociągu, które przerwaliscie zakładając rury plastikowe. O resztę niech się martwi aadministrator budynku. Jak mu się coś nie podoba to niech woła elektryków z uprawenieniami.
  • #8
    lukiiiii
    Level 28  
    nic sie nie podlacza do piorunochronu, skad wogole takie pomysly?
  • #9
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Po pierwsze należy sprawdzić czy w sieci elektroenergetycznej nn. obowiązuje układ sieciowy TT (dawniej uziemianie)bo mogła nastąpić zmiana układu sieci.iNajlepiej udać sie osobiście do Zakładu Energetycznego(dział rozwoju i dikumentacji). po taką informację.Na zapytanie przez telefon można uzyskać błędną odpowiedź do której nikt się później nie przyzna.Jeśli instalacja elektryczna -W.L.Z i wewntrzna jest wykonana w rurkach pod tynkiem można wciągnąć przewód ochronny żółto- zielony PE do rur.i w instalacji wewnętrznej, ten przewód przyłączyć do gniazd wtykowych z bolcem ochronnym.Zainstalować w piwnicy GSU (główną szynę uziemiającą i przyłączyć do niej uziom otokowy bydynku,.Wykonać należy połączenia wygównawcze główne i miejscowe z metaowymi elementami instalacji sanitarnych(rury wodociągowe.piony kanalizacyjne metalowe itd.Sieć wodociągowa może być wykorzystana jako uziom naturalny pod warunkime uzyskania zgody własciciela tej sieci.Uziomu fundamentowego nie da się zapewne wykorzystać bo tym starym bloku takiego zapewne nie ma.Rezystancja uziemienia ochronnego musi spełniać wymagania przepisów i zapewniać skuteczną ochronę przeciwporażeniową.Tak wykonana instalcja ochronna będzie mogła łatwo być wykorzystana po zmianie układu sieci np, na TN-C-S.Po wykonaniu wszystkich prac zgodnie przepisami i wiedzą techniczną należy wykonać bezwględnie pomiary skutecznośći ochrony przeciwporażeniowej.Tyle co do spraw najważniejszych.Pozdrawiam
  • #10
    sp5wcx
    Level 33  
    Akurat PN (zasady sztuki inżnierskiej i zdrowy rozsądek także) nakazują łączenie szyny wyrównawczej budynku z uziomem instalacji odgromowej. Podstawowa zasada (trudne słowo) ekwipotencjalizacji.
    Jedynie przed połączeniem rury gazowej, należy uzyskać odpowiednią informację od gazowników co do sposobu i możliwości takiego połączenia.
  • #11
    ekwador
    Level 13  
    Witam!!
    Może koledzy się wypowiedzą co do sposobu połaczenia rurociągu z szyną wyrównawczą, to powinno być bardzo solidne połączenie.
    Co lepiej?? Połączenie rury z bednarką poprzez specjalną opaske na rure (łatwe do zrealizowania, nie uszkodzi rury) czy poprzez spawanie(można nadpalić albo przepalić rurę). Opinie na ten temat są podzielone. Ja jestem za opaską. Do tego takie opaski z przewodem stosuje się do połaczenia rurociągu w okolicach wodomierza, więc metoda jest stosowana i sprawdzona.
    Pozdrawiam :D
  • #12
    marek234
    Level 14  
    Niech każdy robi swoje.
    Hydraulik (bez urazy dla tego zawodu) wymienił rury - to elektryk niech dokończy dzieła i się pod tym podpisze. Nasze rady na odległość mogą przynieść więcej złego niż dobrego.
    Poza tym - skoro inwestor żada połączenia rur stalowych to niech:
    po pierwsze za to zapłaci
    po drugie skoro żada tego od hydraulika wykonania to niech mu da wytyczne do wykonania i eksploatuje na własną odpowiedzialność.
    Nie bierz się za to bo jest to za duża odpowiedzialność a i elektrycy chcą coś robić.
  • #13
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Wykonanie połączeń rur wodociągowyvh z uziomem i przyłączem wodociągowym nie załatwia sprawy na dłuższą metę.Bo gdy jakiś bezmyślny hydraulik za pewien czas wymieni znowu jakąś rurę metalową w instalacji wodociągowej to może powstać zagrożenie porażeniem dla wielu ludzi w tym bloku.Bezmyślość ludzi w tym zawodzie jest porażająca.Całe ulice w miastach są pozbawiane uziemeń ochronnych w budynkach po wymianie rur metalowych sieci lub przyłączy wodociągowych i nikt się tym nie przejmuje,nie powiadamia uzytkowników o zagrożeniu porażeniem.Jeśli jest możliwość wykonania instalacji ochronnej w taki lub podobny sposób jak opisałem w poprzednim poście.Wykonanie połączeń z odcinkami rur metalowych omijających rury z tworzywa nie załatwia sprawy bo w przypadku np.awarii i wymianie metalowych przyłącza wodociągowego cały blok zostanie pozbawiony ochrony przeciwporażeniowej.Popzdrawiam
  • #14
    marek234
    Level 14  
    Co ma wspólnego wymiana rur wodociągowych z pozbawieniem ochrony przeciwporażeniowej?
    Hydraulik nie jest elektrykiem - każdy niech robi swoje i dba o swoje.
    Od kiedy to wykorzystuje się rury wodociągowe jako przewody ochronne lub uziemiające - a może coś źle zrozumiałem?
  • #15
    sp5wcx
    Level 33  
    marek234 wrote:
    Co ma wspólnego wymiana rur wodociągowych z pozbawieniem ochrony przeciwporażeniowej? ...


    Teraz nie, ale w latach 50, 60 i 70-tych ubiegłego wieku uziemienie ochronne było bardzo popularne. Stąd częstow starych blokach spotyka się połączenie bolca ochronnego w gniazdkach z rurami wodociągowymi. W przypadku takiego starego bloku wymiana przyłącza wodociągowego ze stalowego na plastikowy może spowodować, że zastosowana ochrona od porażeń będzie nieskuteczna.
    Pracując kiedyś w Zakłądzie Wodociągów, o każdym takim fakcie (czyli wymianie starego przyłącza stalowego na plastikowy) informowaliśmy na piśmie stosownego właściciela lub zarządcę danego budynku. Ot tak dla świętego spokoju, coby potem czegoś nam nie zarzucono.

    Dodano po 10 [minuty]:

    marek234 wrote:
    Od kiedy to wykorzystuje się rury wodociągowe jako przewody ochronne lub uziemiające - a może coś źle zrozumiałem?


    Polecam lekturę PN-IEC 60364-5-54:1999 "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego.Uziemienia i przewody ochronne". Norma ta jest przywołana w rozporządzeniach wykonawczych do aktualnego Prawa budowlanego.
  • #16
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Marek 234.Mylisz się całkowicie.W większości starych sieci elektroenergetycznych nn.i w starych instalacjach elektrycznych stosowany był system ochrony od porażeń przez UZIEMIANIE ! Tak sie wówczas to nazywało a dzisiaj jest to układ sieciowy TT.Metalowe rury wodociągowe instalacji wewnętrznych wykorzystywane były jako ochronne przewody zastępcze a sieci i przyłącza wodociągowe metalowe jako uziomy zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami.Dokonując takiej wymiany rur metalowych wodociągowych na rury z tworzywa hydraulicy a także ich szefowie nie są świadomi że przerywając połączenie rur z siecią wodociągową narażają siebie i innych na porażenie prądem podczs prac a także później.
    Znam wypadek śmiertelnego porażenia 15-latki po takich pracach.[/url]
  • #17
    marek234
    Level 14  
    Ja na swoim terenie mam TNC, TT i uziemienia nie znam.
    Zrozumcie jedno: hydraulik ma wymienić rury, co jego obchodzi, że jest ona jednocześnie pełni rolę przewodu ochronnego. Ktos mu te prace zlecił to on wymienia. Czy to hydraulika problem jak połączyć te rury pod względem elektrycznym? Czy administracja bloku nie powinna zadbać o ułożenie właściwych przewodów ochronnych - na co czeka?
    A tak na marginesie - to była jak mi się zdaje jeszcze gorsza opcja jak zerowanie - nie da się przejść na zerowanie?
    Pozdrawiam i dzięki za wyjaśnienia
  • #18
    sp5wcx
    Level 33  
    marek234 wrote:
    Ja na swoim terenie mam TNC, TT i uziemienia nie znam.
    Zrozumcie jedno: hydraulik ma wymienić rury, co jego obchodzi, że jest ona jednocześnie pełni rolę przewodu ochronnego. Ktos mu te prace zlecił to on wymienia. Czy to hydraulika problem jak połączyć te rury pod względem elektrycznym? Czy administracja bloku nie powinna zadbać o ułożenie właściwych przewodów ochronnych - na co czeka?
    A tak na marginesie - to była jak mi się zdaje jeszcze gorsza opcja jak zerowanie - nie da się przejść na zerowanie?
    Pozdrawiam i dzięki za wyjaśnienia


    Na początku kolega pisze że ma na swoim terenie TNC i TT a uziemienia nie zna. To z jakiego powodu zna zerowanie, o którym pisze w ostanim zdaniu? Przecież pojęcie zerowania i uziemienia ochronnego funkcjonowało obok siebie do początku lat 90-tych, potem zastąpione pojeciami układów sieci TN, TT itd ...
    Ale wracając do tematu - według obecnych przepisów, w przypadku modernizacji starych układów (na przykład dawnego uziemiania) zmodernizowaną instalację należałoby zrobić w układzie TN-S. A to już sporo roboty. Wypruwanie wszystkich kabli w mieszkaniach, wymiana WLZ itd ...
  • #19
    marek234
    Level 14  
    sp5wcx wrote:

    Na początku kolega pisze że ma na swoim terenie TNC i TT a uziemienia nie zna. To z jakiego powodu zna zerowanie, o którym pisze w ostanim zdaniu? Przecież pojęcie zerowania i uziemienia ochronnego funkcjonowało obok siebie do początku lat 90-tych, potem zastąpione pojeciami układów sieci TN, TT itd ... ...

    Uziemienie u mnie praktycznie nie występuje więc nie wiem jak było wykonywane, a dlaczego mam nie znać zerowania?
    sp5wcx wrote:

    Ale wracając do tematu - według obecnych przepisów, w przypadku modernizacji starych układów (na przykład dawnego uziemiania) zmodernizowaną instalację należałoby zrobić w układzie TN-S. A to już sporo roboty. Wypruwanie wszystkich kabli w mieszkaniach, wymiana WLZ itd ...

    Kilka postów przede mną Janhen napisał:
    janhen wrote:


    "Dokonując takiej wymiany rur metalowych wodociągowych na rury z tworzywa hydraulicy a także ich szefowie nie są świadomi że przerywając połączenie rur z siecią wodociągową narażają siebie i innych na porażenie prądem podczs prac a także później.
    Znam wypadek śmiertelnego porażenia 15-latki po takich pracach."...

    Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
    p.s.
    Kilka TNC już przerobiłem na TNC-S i wiem co to jest, ale nie będę się dalej tutaj wychylał.
  • #20
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Marek 234.Hydraulika powinno obchodzić coś wiecej niż to czy wykonując tzw.fuchę zarobi na flaszkę bo moze nie dokończyć tej fuchy jeśli na rurze która bezmyślnie przeciął pojawi się napięcie spowodowane upływnośćią lub uszkodzeniem urządzenia elektrycznego które nie zostało wcześniej wykryte.A może fuchę dokończyć ale pewnego dnia może obudzić się w innej rzeczywistości o 6 rano i zostać wrzuconym do policyjnej suki za spowodowanie śmiertelnego wypadku.Ten stary system ochrony od porażeń "Uziemianie" chociaż to samo teraz nazywa sie inaczej,funkcjonuje i jeszcze długo będzie istniał w większośći starych sieci nn. we wsiach i starych częściach miast .Zmiana układu sieci wiąże się z przebudową sieci i instalacji elektrycznych w budynkach, to ogromne koszty a pieniędzu brak.A ogromne pieniądze pojdą np.na dopłaty za przejazdy TIR-ów autostradami do kieszeni jednego człowieka.Może byłoby to łatwiejsze gdyby w PRL-u inżynierowie w ośrodkach badawczych elektroenergetyki i budownictwa myśleli i opracowali technologie wykonywania instalacji elektr.3 i 5 przewodowych z żyłami miedzianymi.nie 2 i 4-żyłowe, alumniniowe A tak górowała jedynie słuszna linia której konsekwencje odczuwają nawet najmłodsi.