Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd do wzmacniacza 5 W - transformatory

gryzlak 13 Jul 2006 13:45 8411 71
e-mierniki
 • Helpful post
  #31
  ivo666
  Level 14  
  Na moje oko to transformator sieciowy jest maści TSC z SERENADY..W moim kurduplu zasila 4×ecc83 i el84,z idealnym żarzeniem(prostowane symetryzowane,gładzone coś w sumie ze 20mF)
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #32
  jethrotull
  Guitar constructions specialist
  gryzlak, zrób prosty test. podłącz do uzwojenia żarzenia oprócz wszystkich lamp także miliamperomierz szeregowo z rezystorem 6.3V/200mA =~ 33R. Powinienes uzyskać właśnie coś koło 200mA na miliamperomierzu. Ten rezystor będzie symulował układ żarzenia EM84. Jeśli napięcie żarzenia nie spadnie poniżej 6V to znaczy że trafo daje radę.
  Prąd anody EM84 to wg katalogu niecale 0.5mA więc trafo nawet tego nie zauważy.
 • e-mierniki
 • #33
  gryzlak
  Level 11  
  http://www.fonar.com.pl/audio/katalog/sonata.htm

  Sonata, calypso i koncert. 224 V, 6,3 V

  ale pewien nie jestem, coś chyba rzeczywiśie na t. sieciowym jest raczej TSC a nie T30. Jethrotull zrobię jak mówisz ale o wyniku napiszę po południu.


  Nie wymontowałem jeszcze bezpiecznika z LDMA, więc są 2 czy może to powodować silniejsze "buczenie" transformatora? Wcześniej zamontowany był w fabrycznym chasiss (obrobionym na potrzeby wzmacniacza) i coś mi się wydaje, że pracował ciszej.
 • Helpful post
  #34
  ivo666
  Level 14  
  ...I na żarzeniu masz do dyspozycji 2,3A..
 • Helpful post
  #35
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  gryzlak wrote:
  http://www.fonar.com.pl/audio/katalog/sonata.htm

  Sonata, calypso i koncert. 224 V, 6,3 V


  jeśli to jest to trafo z tego radia to pociągnie spokojnie.
 • Helpful post
  #36
  ivo666
  Level 14  
  A na to że jest to TSC wskazuje charakterystyczna blaszka doń przymocowana,z gniazdami bezpieczników 127/220V

  Dodano po 7 [minuty]:

  No i stosunek grubości rdzenia do szerokości..porównałem przed chwilą,TS 40 jest przy nim ciut bledszy..
 • #37
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  druga sprawa gryzlak to trochę źle zrobiłeś, że rozwaliłeś tego GA130. A właściwie, ze zdemontowałeś końcówkę mocy jeśli oczywiście działała. Można było połączyć obie technologie. Przy wyjmowaniu wtyku z lampowej końcówki mógł dołączać się opór zastępczy tak aby oszukać lampę i wydawałoby się jej, że widzi głosnik. zbierać sygnał za pomocą potencjomertu 100k z tego rezystora i dawać na tranzystorową końcówkę co da możliwość względnego głośnego soundu lampowego na tranzystorze i możnaby było pograć z perkusją, a tak to tylko poćwiczyć co najwyzej w domciu.

  Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

  tu masz zdaje się wzmacniacz w podobnej technologii jeśli własnie nie takiej jak mówiłem:

  http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/droto.htm
 • #38
  gryzlak
  Level 11  
  To był ga120, końcówka sprawna, brzmienie szkoda gadać nie chę mieć z nim do czynienia rocznik 95, 1x celestion 12'. Serwis mnie po prostu zlekceważył i nie odpisywał na maile odnosnie moich pytań. Zreszta jak skończę soldano atomic mam 2xEL34 i trafa pod nie, a myslę , że jak ten projekt skończę wiele się przy tym ucząc to i zrobię coś mocniejszego. :spoko: [/b]

  Test Jethrotull'a wykonałem. Zastosowałem 30R , miernik wykazał 5,8 V ale rezystor b. stary (nie miałem innego) którego tolerancja to pewnie +/- 100%. Zamontuję jednak EM84. Zawsze mogę ją odłączyć.
 • #39
  gryzlak
  Level 11  
  Żarzenie 4 lamp. Mam na razie poprowadzone żarzenie, wciąż czekam na elementy. Ich brak skutecznie opóźnia pracę nad wzmacniaczem.
 • #40
  thereminator
  Conditionally unlocked
  Albo mam przywidzenia, albo na tej fotce cała anoda oczka rozżarzyła się do czerwoności....
 • #41
  jethrotull
  Guitar constructions specialist
  Po tej fotce widać że była robiona nienajwyższych lotów aparatem. Kto wie co on sfotografował, czy nie np podczerwień ;)
 • #42
  gryzlak
  Level 11  
  Montaż przestrzenny oczywiście, proszę nie komentować "KULTURY LUTU" ale tak wzmacniacz wyglada na dziś od środka. Części powinny przyjść jutro wiec jak dobrze pójdzie za parę dni mam nadzieję zostanie uruchomiony.

  a. zdjecia robione były nie najgorszym sprzętem niemniej jednak trudno uchwycić to coś..
  b. żarzenie anody EM84 jest z tego co wiem naturalne. Być może jest refleks od środka chasis.
  c. niektóre polemiki wydają się niepotrzebne.
  d. dziękuję wszystkim za okazywaną pomoc

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2756575#2756575

  Nie denerwujcie się zbytnio za moje być może tendencyjne pytanie, ale czy V1A na schemacie to tak: anoda, siatka, katoda czy anoda', siatka', katoda'. Na moje oko to bez różnicy lewa czy prawa połówka lampy. Myślę, że wiele osób , które zaczynają budowac układy lampowe ma podobne wątpliwości
  Opornik 0R25 (20W) zastąpiłem 0R27 (20W).
 • #43
  gryzlak
  Level 11  
  Wiedziałem, że to trudne pytanie :wink:

  Dodano po 5 [godziny] 47 [minuty]:

  Co może powodowaś silne "buczenie" t. sieciowego? W w.w. projekcie :shocked!:

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jako, że nie mogę dostać rady "wuja" chyba zamknę temat i nie będę niepokoił. Dzięki Forumowiczom z cenne wskazówki :please:
 • #45
  gryzlak
  Level 11  
  jethrotull wrote:
  Witam
  transformator jest niechlujnie złożony.


  Ja go nie rozbierałem, a jedynie wymontowałem z poprzedniego wzmacniacza w którym ten problem nie występował. Tak nagle zaczął hałasować? Czy przyczyną może być np zwarcie na u.pierwotnym? Miernik pokazuje, że wszystko ok.
 • #46
  jethrotull
  Guitar constructions specialist
  Może poluzowałeś obejmy wymontowując go? jeśli trafo ma jakieś śruby które trzymają je w kupie to spróbuj je dokręcić mocniej. Możesz też delikatnie go przedtem opukać młotkiem z końcówką epoksydową.
 • #47
  gryzlak
  Level 11  
  obstukam go, śrub za bardzy do skręcenia nie ma czy głośny brum poza tym, że jest słyszalny stwarza gorsze warunki dla pracy wzmacniacza? Chodzi mi o efekt końcowy, brzmienie. Bo jeśli nie ma to większego wpływu to niech sobie warczy.
 • Helpful post
  #48
  jethrotull
  Guitar constructions specialist
  Spada niestety wydajność transformatora, przenosi on mniejszą moc. Nie musi sie to bezpośrednio negatywnie odbijać na walorach odsłuchowych wzmacniacza jeśli samo warczenie Ci nie przeszkadza.
  Pozdrawiam
 • #49
  gryzlak
  Level 11  
  I rzeczywiście delikatne obstukanie trafa przyniosło efekt, problem warczenia został wyeliminowany. Czego, szczerze mówiąc wcale się nie spodziewałem.
 • #50
  gryzlak
  Level 11  
  witam

  Nie mogłem wczesniej skończyć bo: części szły tydzień, a potem synkowi wyrzynały sie pierwsze ząbki i tata nie mógł sie skupić:D

  Brzmienie profesjonalne, duzy wachlarz kształtowania dzwieku, mimo niewielu potencjometrów. Stare k. elektrolityczne usunąłem. Przydzwiek właściwie brak słychac jedynie; ja bym to nazwał bardzo cichym szumieniem morza z oddali-nie przeszkadza. Wadą zapewne jesze brak mi doswiadczenia jest wzbudzanie się wzmacniacza po odkręceniu na maxa wzmocnienia i poziomu głośności. Chyba od potencjometrów zastosuję ekranowane kable. Zostało tylko podłączyć EM84 i cieszyc się z naprawde fajnego brzmienia. A moż Koledzy coś podpowiedzą odnośnie wzbudzania się wzmaka. :turn-l:
 • #52
  gryzlak
  Level 11  
  Mam EMG 81, odszedłem nawet na 5 metrów i nic. Odkryłem, że bliskość niektórych kabli względem siebie znacząco wpływa na wzmacniacz. I tak od siatki pierwszej triody lampy ecc83 oraz od katody pierwszej triody drugiej lampy ecc83 nie mogą byc blisko siebie.
 • #54
  gryzlak
  Level 11  
  Też się wzbudza sprawdzałem przy samym kablu. Piszczy jak by go obdzierali ze skóry, niemniej jednak po wzmocnieniu na 3/4 jakby trochę mniejszy :boss:

  Po odkręceniu wszystkich potencjometrów na 1/2 jest ok, natomiast eksperymenty powyżej to róznie coś zapiszczy przy basie, wzmocnieniu, głosności, a czasem gwałtownie zanika (piszczenie oczywiście):D

  Które przewody należałoby bezwzględnie oddalić od siebie? A jeśli nie będę miał tej możliwości to zaekranować:?:
 • #55
  gryzlak
  Level 11  
  Czy szyna masy musi być bezwzględnie połączona z cokołem ecc83?
  Jeśli chciałbym zmienić kable na ekranowane to ekran łączyć z masą w jednym miejscu ale w którym np przy potencjometrze czy przy lampie ?
  U mnie szyna idzie od minusa mostka prostowniczego kończąc na jacku wejściowym.
  Czy zmasowanie żarzenia ecc83 może coś pomóc biorąc pod uwagę, że napędzana jest prądem stałym? 8O
 • Helpful post
  #56
  jethrotull
  Guitar constructions specialist
  Cokół i tak jest z niczym nie połączony elektrycznie, stosuje się go do szyny w charakterze wspornika mechanicznego.
  Powinieneś umasowić żarzenie chociażby ze względu na napięcie żarnik-katoda.
 • #57
  ivo666
  Level 14  
  Jeśli masz pętlę sprzężenia,to może być ono zbyt głębokie..Nie wiem o jaki rodzaj pisku Ci chodzi,ale być może to owa pętla.Możesz sprawdzić jak będzie po odłączeniu jej

  Dodano po 6 [minuty]:

  ...chociaż gwałtowność zanikania i bylejakość występowania może wskazywać też na jakość lutów,kondycję potencjometrów...
 • #58
  gryzlak
  Level 11  
  Zaekranowanie przewodu od siatki triody wyeliminowało problem. Wzmacniacz nie wzbudza się.
  Niemniej jednak wcześniej napisałem, że brzmienie jest profesjonalne, zmieniam zdanie - wcześniej byłem chyba zadowolony bo to pierwsza konstrukcja. Jeśli nawet brzmienie jest w 50 % podobne jak soldano atomic to nie kupiłbym tego wzmacniacza. Liczyłem, że to zabrzmi naprawdę ostro i z jajem ale w miarę "ogrywania" 5-tki uważam, że tak nie jest. Nie jest to winą gitary jak i umiejętności przynajmniej tak sądzę. Przester niby jest ale... czegos mi tu brakuje.
 • #59
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  gryzlak wrote:
  Zaekranowanie przewodu od siatki triody wyeliminowało problem. Wzmacniacz nie wzbudza się.
  Niemniej jednak wcześniej napisałem, że brzmienie jest profesjonalne, zmieniam zdanie - wcześniej byłem chyba zadowolony bo to pierwsza konstrukcja. Jeśli nawet brzmienie jest w 50 % podobne jak soldano atomic to nie kupiłbym tego wzmacniacza. Liczyłem, że to zabrzmi naprawdę ostro i z jajem ale w miarę "ogrywania" 5-tki uważam, że tak nie jest. Nie jest to winą gitary jak i umiejętności przynajmniej tak sądzę. Przester niby jest ale... czegos mi tu brakuje. Czy ecc83 powinny być też parowane jak lampyn mocy?


  lamp w preampie się nie paruje bo po co. Jaką masz gitarę kolego i ile grasz bo może się okazać, ze jednak przeceniasz swoje możliwości. Ludziom nigdy nie grającym na wzmacniaczach lampowych wydaje się, że to tak proste jak granie na Labodze LR-1 i MT2, a tak nie jest. Większość nie potrafi wydobyć czystego dźwieku tylko zamulony bełkot. Do lampiaka trzeba dorosnąć i mieć dużo pokory. Chcesz, zeby brzmiał z jajem to musisz się nauczyć tak grać. Ostrzejsze brzmienie uzyskasz zmniejszając pierwszy kondensator międzystopniowy z 22n na 2n2. Można też dopalić jakimś boosterem z dużą ilością środka.
 • #60
  gryzlak
  Level 11  
  z którymi elementami można byłoby poeksperymentować by spróbować zmienic brzmienie oprócz ww przez Kolegę? Wzmacniacz ma dużo wysokich tonów bijących po uszach próby regulacji potencjometrami powodują, że brzmi jakby był nieco ospały i coś brak mu dynamiki ( jakby struny miały 200 lat :D i oddalone były zbyt od przetworników). Gitara nie jest z czasów PRL-u osprzęt aktywny. Proszę o pomoc.:?: