Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podkręcić Intel celerona 1GHz???? !!!HELP!!!

07 Lip 2006 22:56 1581 9
  • Poziom 19  
    Witam. Parametry mojej maszyny to:

Ram: 1x256MB i 2x128MB SDRAM PC133
    Procek: Intel Celeron 1GHz
    Płyta główna: Mercury KOB694X FSX Na chipsecie VIA
    Bios: Award Modular BIOS v.6.00PG

Chciałbym go podkręcić przynajmniej na 1,2GHz bez utraty stabilności systemu i jakie chłodzenie było by dobre.
    Jestem całkiem zielony w sprawach overclockingu. Proszę o dokładne instrukcje jak mogę i o ile mogę go podkręcić.

Z góry dzięki Pozdrawiam ;) :!::!::!::!:
  • TermopastyTermopasty
  • Spec od komputerów
    Nikt ci zadnego poradnika nie będzie pisał. Przeczytaj archiwum tego działu. Materiału na cały weekend. Potem wróć z konkretnymi pytaniami.

O ile podkęcisz - idz do wróżki. I przeczytaj przyklejony wątek.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    mnożnika w swoim celeronie nie odblokujesz
    teraz twój celek smiga na magistrali 100 MHz i mnożnik 10 = 1 GHz
    przestaw magistralę na 133, co przy mnożniku 10 = 1,3 GHz
    możliwę że proc będzie potrzebował trochę większego napięcia dla poprawy stabilności, a także będzie wydzielał więcej ciepła.
    po podkręceniu testujesz proca np. prime95 jak nie będzie żadnych błędów i kompik się nie będzie zwieszał to wszystko jest ok.

to tak w skrócie :D
    poczytaj trochę o podkręcaniu i wtedy zacznij zabawę :D

edit:
    :arrow: zapomniałem o najważniejszym,
    jakby Ci komp nie wstał to clear cmos :D
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Dzięki wielkie, Bardzo mi pomogłeś! Mam tekie coś w biosie co się nazywa "cpu ratio" i mam odblokowane wartości które wyglądają chyba na mnożnik. By Auto, 2.5/5.5, 3.0/8.5, 3.5/9.0, 4.0/10.5, 4.5/11.5, 5.0/12.0, 5.5/13.0, 6.0/14.0, 6.5/15.0, 7.0/16.0, 7.5/, 8.0/ . Mam teraz takie pytanko bo przeczytałem te wstępy i dalej nie wiem co znaczą te wartości ↑↑↑↑ . Druga rzecz to wygląda jak magistrala. Default, 100/33MHz, 103/34MHz, 112/37MHz, 124/41MHz . Wszystkie wartości mam odblokowane i w cpu ratio i w tym drugim.
  • Poziom 21  
    druga rzecz to magistrala FSB/PCI,
    poszukaj zworki na płycie aby ustawić 133 MHz wtedy PCI będzie 33 MHz.

co do pierwszej rzeczy to nie mam pojęcia :|
    jeżeli masz instrukcję do płyty to zobacz tam, powinny być opisane wszystkie opcje w biosie, albo ściągnij manuala do swojej płyty.

no i oczywiście nie zapomnij o www.google.pl :D
  • Poziom 17  
    CPU RATIO to ty olej bo i tak zmiana tego nie zmieni nic, nawet jak w BIOSie jest odblokowane to procesor intela i tak tyo oleje, płyta może sobie ustawiać mnożnik nawet milion a celeron zostanie przy swoich 10 :)
  • Poziom 18  
    Na początek zdejmij chłodzenie z procka i sprawdź czy jest to celek na rdzeniu tualatin czy coppermine (tualatin ma 256kb cache i metalową osłonę na rdzeniu, a coppermine 128kb cache i malutkie, niczym nieosłonięte jądro). Jeżeli jest to coppermine to daruj sobie podkręcanie i jedyne co możesz zrobić, aby sprzętowo przyspieszyć kompa to zmienić timingi pamięci na niższe. Natomiast jeżeli okaże się, że jest to tualatin to masz ogromne szanse na wysokie OC :) Na domyślnym napięciu na 99% będzie chodził z FSB133 osiągając taktowanie 1330MHz. Aby przestawić magistralę na te 133MHz musisz otworzyć manual do płytki i sprawdzić, którą zworkę trzeba przestawić, żeby zmienić ze 100 na 133. Jak już to zrobisz to ciesz się taktowaniem 1,33GHz. Jeżeli zapragnąłbyś więcej to w biosie będziesz miał możliwość podwyższenia tej magistrali do około 166MHz (radzę nie przekraczać 150MHz), lecz musisz się liczyć z tym, że taktowanie wyższe od 1330MHz będzie potrzebowało wyższego napięcia przez co procek będzie się bardziej grzał i zmniejszy się jego żywotność.
  • Poziom 19  
    Witam, dawno mnie nie było ;) Problemy z siecią ;|.
    Wiem już jakie mam jądro w procku. W evereście to wygląda tak:
    Celeron III, Coppermine Lite, Coppermnine-128 :(
    Teraz już nie wiem czy są jakie kolwiek szanse na FSB 133.

P.S
    Jak znajdę manuala to dopiero poszukam zworki, gdzieś mi go wcieło. Jak będzie nie potrzebny to się znajdzie pewnie <lol>
  • Poziom 18  
    Nie masz żadnych szans na FSB133. Copperminy wytrzymywały maksymalnie jakieś 1200MHz, a z mnożnikiem 10x ciężko to osiągnąć. Polecam zmianę timingów pamięci (głównie przestawienie CL z 3 na 2)
  • Poziom 19  
    No nic zrobie tak jak radzisz. Dzięki wielkie wam wszystkim. Temat uważam za zamknięty.