Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super potężne kolumny - projekt

patker2 13 Lip 2006 14:13 6633 73
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tremolo napisał:
    2x32-300 zostanie ruszone nawet przy około 100Watach, ale jakość tego będzie gorsza

Jasne, można i pod tadka, ale sam piszesz że jakość będzie gorsza.
    Zresztą był już wątek na temat doboru mocy wzmacniacza do kolumn.
    Jednak fakt faktem 2 kolumny po 600W w 16m²/40m³ to lekke przesada.
    Tym bardziej, że nawet jeśli będziesz miał odpowiednie wzmak to po prostu nie wysiedzisz w domu przy najbardziej optymalnej mocy końcówki.
    :D
    Tremolo
    Poziom 43  
    wysiedzisz jak przy koncowce 400-600W bedziesz słuchał na paru Wat - oczywiście THD bedzie wysokie.

Chociaż uzywałem lampowca 4 Wat na kolumnie 100Watowej i wszystko bardziej zalezy nie od mocy ale od masy membrany, i od opóźnie`n w układzie. Jakby powiedzmy kolega miał RFT 50VA to założe się że bez problemu by to uciągnął 10Watami mocy z Amatora 2. W sumie do domu i 30Watów by pociągło 600Watowy komplex kolumn. Wiem bomiałem takie pomysły nawet to chodziło.

osobiście wole jednak opcję w drugą strone mocny wzmacniacz do słabszych kolumn.

Czekajmy na końcową konstrukcję moze coś z tego będzie... Niestety STX ma urlopy. Więc chyba tylko allegro. A 32-300 nie są tanie tak jak kiedyś (ceny wzrastają)
    Lepiej sobie kupić powiedzmy jedną Delta z Eminence'a. O skutecznosci wiekszej niz te STX wszystko puscic w 2drożnej konstrukcji.

Więc lepiej jest zrobić 4 kolumny niż 2 duże. Bo chyba nie zrobisz zwrotnicy 600VA. W dodatku 3 drożnej.

Eminence to głośnik profesjonalny o szerszym zastosowaniu. O cięciu wyższym niż STX. CZylio mniejszych elementach niz kolosalna zwrotnica do 600Watowego STX. Może wyjsc nawet taniej niż ten potwór z STX.
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    he, he optymalna moc, fakt mało prezyzyjne pojęcie, chodzi mi o to, że końcówka 600 W manajmniejsze zniekształcenia ma przy mocy ok 400. :D
    Dobra ale co tam, fakt zrób sobie kolumny na tych niskich, tylko średni i tweeter po jednej sztuce. Wrażenia opisz w dziale "własne konstrukcje"
    Ja już jestem ciekaw.
    patker2
    Poziom 13  
    No właśnie teraz zastanawiam się jakiej grubości ma być drut w cewkach w zwrotnicach tak aby zwrotki wytrzymywały jaknajwiększą moc (kondy dam Jantzen Audio 400V). Jakieś propozycje co do drutu w cewkach??
    Myślałem o tym, żeby na basowe dać Φ1,4mm a na średnie i wysokie Φ1mm.
    sq8ju
    Poziom 24  
    przemo-lukas napisał:

Dobra ale co tam, fakt zrób sobie kolumny na tych niskich, tylko średni i tweeter po jednej sztuce. Wrażenia opisz w dziale "własne konstrukcje"
    Ja już jestem ciekaw.

Może lepiej odrazu na allegro wystawić za pół ceny :D
    patker2
    Poziom 13  
    A co chcesz je kupić??

Kiedy je skończę to oczywiście dam je do działu Własne konstrukcje DIY.

A co z drutem do cewek, czy moja ww. propozycja się nadaje??
    sq8ju
    Poziom 24  
    Nie, nie... Chyba, że planujesz je przerobić na skrzynki na ziemniaki. Zima idzie i by sie przydały ;)
    patker2
    Poziom 13  
    A czemu by nie. Będą od razu obierać te ziemniaki za pomocą fal dźwiękowych.

Żarty żartami, ale trzeba brać się do roboty.

Myślałem o tym, żeby na basy dać cewki o grubości drutu 1,4mm, a na średnie i wysokie dać 1mm. Chcę, żeby te zwrotki przenosiły jaknajwiększą moc (400W to absolutne minimum, optimum to około 600-700W).

No i???
    patker2
    Poziom 13  
    A mniejwięcej ile mogłaby taka zwrotka z cewkami z takiego drutu wytrzymać??
    Kondy napewno dam Jantzen Audio.

Czy ta zwrotka 650/4450 12db/okt się nadaje??
    Tremolo
    Poziom 43  
    Ta zwrotnica ma chyba zwarcie w okolicach pierwszego Cięcia. średniak ma niższe Cięcie od basu powinno być odwrotnie.

Dalej temat przypomina nabijalnie postów.
    PZ IX
    Poziom 33  
    W/g mnie to bzdura pakować tyle powera w pokój. Też chciałem mieć te 2x300W, ale do domu spokojnie wystarcza 2x70 i dobre, porządne kolumny na markowych głośnikach. A poczuć bas - to może stare estradówki Tonsila, co?.
    patker2
    Poziom 13  
    Kolumny te jak już kiedyś wspomniałem będą miały różne zastosowanie (do słuchania muzyki, na małe imprezy, na grila na podwórku). Dochodzi tu jeszcze element szpanu.

Proszę o nie zamieszczanie postów które nic nie wnoszą do tematu.

Do Tremolo:
    Ja naprawdę zamierzam zbudować te kolumny. Miałem wcześniej różne inne pomysły, ale postanowiłem dozbierać trochę kasy i zbudować sobie coś porządnego i mocnego na dobrych głośnikach.

Jestem początkującym w tej dziedzinie i dlatego ktoś musi mi pomóc przy projekcie zwrotnic (ja opieram się tylko na tym co mi wyliczy X-over 3 Pro).
    Tremolo
    Poziom 43  
    No to ja zrobie tak. Zamknę ten temat. Czekajmy teraz na realizację tych kolumn. 3 strony tekstu a nie wiadomo o co chodzi. Zrób nowy post zamieść tam głosniki jakie masz na oku (po przejrzeniu tych naszych 3 stron) i zadaj pytanie: jaka ma być do tego zwrotnica?

Bo tu juz nic nie wiadomo. Zresztą mawet jak ktoś ja wyliczy trzeba będzie ją w realiach sprawdzić. Nie ma sensu Ci tłumaczyć co by było lepsze bo to tylko zajmuje miejsce na serwerze.