Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

potencjometr indukcyjny jak używać ?

mototest 08 Jul 2006 19:35 2153 9
Tespol
 • #1
  mototest
  Level 19  
  Witam kolegów

  chciałby zastosować potencjometr indukcyjny ponieważ jest nie do zajechania, ale nigdzie nie mogę znaleźć przykładowej aplikacji jak z niego czytać "oporność" znalazłem jedynie schematy blokowe że do jednej cewki wpuszczam jakąś częstotlowość np 10kHz za pomocą generatora a z drugiej cewki odczytuję wartość ale właśnie nie wiem czym tą wartość odczytać jaki układ zastosować żeby otrzymać o-5V na wyjściu ?? czy miał ktoś może doświadczenia z tym tematem ?

  Bogdan
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Tespol
 • #2
  qrdel
  Level 28  
  Z http://www.etisystems.com/pdf/sk22b.pdf wynika ze zasila się 5VDC i zdejmuje napiącie ze "ślizgacza".
  Tylko nie rozumiem jak to działa...
  Ale strona http://www.etisystems.com/singledesign.asp pokazuje że te indukcyjne to są "zwykłe" tylko o specjalnej konstrukcji (nacisk na obciążalność prądową).

  Ale już dokument http://www.ortodoxism.ro/datasheets/infineon/1-fp312l10.pdf opisuje układ różnicowy dwóch elementów MR (mój domysł - magnetorezystorów), dający przy pełnym obrocie sinusoidalny przebieg zależności oporów.
  Ale to były raczej uwagi o "contactless potentiometers" te czujniki magnetorezystancyjne w najprostszej wersji opisują jako hallotrony. Ale słowo "induction" jest usprawiedliwione bo wspominają o indukcji pola magnetycznego.

  Może chodzi o konstrukcję znaną z wariometru (no powiedzmy odwróconego), http://www.casde.iitb.ac.in/Mechatronics/mecha-2004/ae773-2004-lect10.pdf opisuje transformator gdzie dwa uzwojenia są obracane względem siebie i przy zasilaniu pierwotnego sinusem – napięcie na wtórnym (zmienne) jest zależne od kąta. Przy dwóch wtórnych, rozmieszczonych pod kątem prostym, można różnicowo porównywać oba wtórne napięcia i uzyskać w pewnym zakresie obrotów przybliżoną liniową zależność.

  A dokument http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19710003598_1971003598.pdf pokazuje inną niż ta najsłynniejsza awarię spowodowaną zwarciem w pierwotnym uzwojeniu potencjometru indukcyjnego, są schematy i wykresy "czułości" potencjometru.

  A na koniec dopiero obejrzałem obrazek który podesłałeś, no i tam porównują sygnał z pierwotnego z tym z wtórnego, i w pewnym zakresie sugerują "liniowość". W ich układzie powinien siedzieć po prostu woltomierz napięcia zmiennego.

  Nie wiedziałem, że takie ustrojstwa się produkuje...
 • #3
  Wojtek(KeFir)
  Level 42  
  a może poprostu chodzi o potencjometr drutowy???

  do czego ma on być zastosowany???
 • Tespol
 • #4
  mototest
  Level 19  
  to nie jest drutowy to są dwie cewki obok siebie a rotor zmienia indukcyjność, nie sądzę żeby wystarczyło zmierzyć napięcie zmienne na wyjściu, ale mogę się mylić, dlatego że wpuściłem ten sygnał zmienny na pierwszą cewkę i na drugiej cewce był ten sam przebieg ,który co najwyżej różnił się fazą ,bo napięcie było takie same. nie potrafię wychwycić tego na jednokanałowym oscyloskopie.
 • #5
  qrdel
  Level 28  
  Potencjometr (uogólniony) przetwarza obrót (osi) na sygnał.

  Przy czym podstawowe zalety to : brak kontaktów (ślizgaczy) a stąd brak szumów, bardzo duża trwałość (bo się nie wyciera), i jeszcze duża precyzja (bo w zwykłych ograniczona niejednorodnością/granulacją ścieżki oporowej lub punktów styku ze ślizgaczem.

  Drutowy ma dużą granulację (przeskakiwanie kolejnych zwojów) a z indukcyjności to owszem posiada pasożytniczą dużą indukcyjność.

  Co do konstrukcji z rysunku.
  Wygląda że jest to transformator z "regulowanym" sprzężeniem.
  "Zwora magnetyczna" zmienia stopień sprzężenia pomiędzy uzwojeniami.
  Najlepiej by było (z rysunku nie wynika) gdyby po pół obrotu zmieniała kierunek przepływu strumienia magnetycznego z pierwotnego przez wtórne.
  Uzwojenia pierwotne i wtórne są połączone szeregowo i napięcia (zależnie od obrotu) powinny się sumować lub odejmować (i wszystkie stany pośrednie).
  Rysunek sugeruje że wystarczy badać wyjściowe napięcie.
  Czy napewno stosujesz wystarczająco wysoką częstotliwość?
  Bo przy słabym sprzężeniu skuteczność przetransformowania napięcia do wtórnego może zależeć od częstotliwości.
  Oczywiście, dużo lepiej by się to oglądało na oscyloskopie dwukanałowym.
  Jeżeli masz oddzielne wejście synchronizacji i dostęp do kontaktów wejściowych (uzw. pierwotne) potencjometru, to spróbuj podać synchronizację z pierwotnego a jako sygnał mierzony wtórne albo sumę pierwotne+wtórne.
  Czy Twój oscyloskop nadaje się do mierzenia napięć?
  Może tylko pokazuje przebiegi, a amplitudę wzmacnia "uznaniowo" (jakieś ARW, czy dekompresor).
  chwilowo tyle pomysłów, napisz co wyszło
 • #6
  mototest
  Level 19  
  dzisiaj nie zdążę zrobić pomiarów, spróbuje jutro może żeczywiście częstotliwość jest za mała, mój oscyloskop mierzy amplitudę.
 • #7
  Wojtek(KeFir)
  Level 42  
  no tak... kumam .. ale to raczej może najwyzej sterować jakiś ukłąd wykonawczy, nieda sie tego zastosować jako naprzykład regulator głośności..

  bo
 • #8
  qrdel
  Level 28  
  bezpośrednio zapewne nie, ale jak się ma tor cyfrowy to można się pokusić
 • #9
  mototest
  Level 19  
  podłączyłem do wyjścia tego potencjomatru voltomierz zmiennego i amplituda ani drgnie, sinus na pierwszej cewce ma 10kHz, jedyne co widać to zmiana kształtu sinusa na cewce wyjściowej w miarę kręcenia gałką
 • #10
  qrdel
  Level 28  
  no cóż, szkoda.
  a czy on był przewidziany do takiej częstotliwości?