Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

A jaki materiał do budowy robotów? Z czego podwozie?

08 Jul 2006 20:10 5161 21
  • Level 13  
    Po wybudowaniu już czterech urządzeń "robotopodobnych" naszło mnie dokładnie takie pytanie. Natychmiast wstukałem adres elektrody i przeszukałem forum. Guruje wszystko. Od plastiku, poprzez drewno, aż do improwizacji drucianej. Coraz częściej spotykam się z laminatem. Mówią że łatwo się tnie (za pomocą miniszlifierki, której ja również jestem szczęśliwym posiadaczem) oraz łatwo łączy. Czy jest jednak ona warta polecenia? Z czego najlepiej zrobić obudowy i podwozia? Mówię tu o robotach wszelkiej maści - lądowych, wodnych, powietrznych (marzyciel :-P ) Ja mam zasadę, że biorę wszystko to co mam pod ręką byle by myśl nie uciekła. A jakie są wasze doświadczenia? Z jakich materiałów wy korzystacie? Pytanie czysto teoretyczne, jeżeli było podobne to przepraszam moderatorów za zanieczyszczanie forum.

Pozdrawiam.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 12  
    witam

generalnie do małych konstrukcji niezastąpine są klocki lego Technic, uniwerslana platoforma-zawsze jak Ci sie znudzi robot - możesz zbudować coś innego z tych samych klocków ;)

co do laminatu - widziałem kilka ciekawych konstrucji, jednak sam jakoś do niego niemam przekonania - do lekkich raczej nie należy, a niewiem jak do końca sprawa wygląda z jego łaczeniem-niektórzy go porpostu lutują :)

wydaje mi sie że do trochę wiekszych konstrucji nie głupie były by kątowniki alumniowe-są dostępne różne rozmiary i nie jest to drogie (w praktikerze płaciłem kiedyś 4,5 zł za 1 m najmnijeszego kątownika(10x10mm) - były też większe :) )
    co do łącznienia słyszałem że można je łączyć poprzez lutowanie(na allegro sprzedają specjalne spoiwa)

z plastkiem nie maiłem większych przygód :) ale kuzyn zrobił sobie kiedys obudowe do wzmaka z plexi - nawet tanio mu to wyszło, wiec jako materiał konsrtukcyjny by się raczej nadawał :)

drewno i materiały odnawilane raczej kiepsko sie sprawdzą przy małych konstrukcjach :)

ja sam używam klocków lego technic- kupiłem zestaw za 20 zyla na allegro
    i już da sie z niego coś porobić :)

pozdr
  • Level 13  
    ziggi86 wrote:
    generalnie do małych konstrukcji niezastąpine są klocki lego Technic, uniwerslana platoforma-zawsze jak Ci sie znudzi robot - możesz zbudować coś innego z tych samych klocków ;)

Nie mogę się coś przyzwyczaić. Tak jak za małego budowałem ile wlezie, tak teraz jakoś nie mam pomysłów na konstrukcje z klocków... Tylko jak coś nie pasuje, to aż bierze ochota wziąźć i ściąć coś lub ze szlifować ;)

ziggi86 wrote:
    co do laminatu - widziałem kilka ciekawych konstrucji, jednak sam jakoś do niego niemam przekonania - do lekkich raczej nie należy, a niewiem jak do końca sprawa wygląda z jego łaczeniem-niektórzy go porpostu lutują :)

Dokładnie, chyba że jakimś klejem. Mi się one spodobały ze względu właśnie na ten lut, który w przeciwieństwie do kleju może być mocniejszy i trwalszy...

ziggi86 wrote:
    wydaje mi sie że do trochę wiekszych konstrucji nie głupie były by kątowniki alumniowe-są dostępne różne rozmiary i nie jest to drogie (w praktikerze płaciłem kiedyś 4,5 zł za 1 m najmnijeszego kątownika(10x10mm) - były też większe :) )
    co do łącznienia słyszałem że można je łączyć poprzez lutowanie(na allegro sprzedają specjalne spoiwa)

Nad tym też można pomyśleć, chociaż słyszałem, że lutowanie aluminium nie jest łatwe :/ (Jakieś specjalne metody, czy coś)

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Level 12  
    trudne to nie jest - wadą aluminum jest to że jego temperatura topnienia to 660°C - i ulega bardzo szybkiemu utlenianiu - pod tym względem nie jest to dobre, ale wymyślono specjalny topnik który zapobiega utlenianiu się aluminium i tworzy warstwę ochronną, może aż tak mocne to niebędzie (wytrzymałość na rozciąganie 200-300 MPa) ale jakieś mniejsze konstrukcje napewno podołają :) co do samego lutowania - z tego co wiem wystarczy zwykły palnik na propan-butan( 400°C temp topnienia lutu)
    na allegro można taki lut kupić za coś koło 17 zł
    pozdr
  • Level 13  
    Wiem, widziałem i zastanawiałem się co to takiego.

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe pomysły na materiały to zapraszam do wypowiedzi na ten temat.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Myśle że moglibyście zainteresować się pleksą, można ją dostać za free w zakładach zajmujących się wycinaniem z pleksy. Da się ją ciąć i przede wszystkim jest plastyczna w wyższych temperaturach - do amatorki jak znalazł.

Lutowany laminat ma jedną poważną zaletę - można go rozlutować. Poza tym polecam konstrukcje z miedzi - troche mało sztywna, ale czasem nie potrzeba kosmicznych wytrzymałości
  • TermopastyTermopasty
  • Level 13  
    McRancor wrote:
    Myśle że moglibyście zainteresować się pleksą, można ją dostać za free w zakładach zajmujących się wycinaniem z pleksy. Da się ją ciąć i przede wszystkim jest plastyczna w wyższych temperaturach - do amatorki jak znalazł.

Ale do łączenia pozostaje tylko klej? Trzeba będzie jakiegoś mocnego poszukać.

McRancor wrote:
    Lutowany laminat ma jedną poważną zaletę - można go rozlutować. Poza tym polecam konstrukcje z miedzi - troche mało sztywna, ale czasem nie potrzeba kosmicznych wytrzymałości

Ja mam trochę miedzianych odpadów w domu po odbróbce dachowej, to ona nawet bardzo sztywna jest... Może dlatego że również bardzo gruba...

Pozdrawiam.

Dodano po 4 [minuty]:

Przemyślałem trochę sprawę. Czy nie wydaje się wam że używanie materiałów względnie łatwo przepuszczających prąd jest "niebezpieczne"? Łatwo wtedy o zwarcia itp. Co o tym sądziecie.

I skąd wziąźć materiały takie jak żywice lub inne, z którym można wykonać odlewy? Chemicznego sklepu u mnie w mieście nie widziałem :/

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Plekse można "spawać" lub zgrzewać
  • Level 13  
    A nie stopi się od razu? (Tak jak plastik?)
  • Helpful post
    Level 13  
    No to moje "trzy grosze"

Laminat - łatwo się tnie, szlifuje, lutuje, skręca czy nituje, jest dosyć wytrzymały i elastyczny (nie pęka tak łatwo jak plexi) ale miedziana warstwa przewodzi prąd (może być to zarówno wada jak i zaleta) czasem miedź "odkleja się" od laminatu (zwłaszcza po przegrzaniu)

Aluminium - lekkie i dosyć wytrzymałe ale łatwo się ściera, trudno lutuje, odkształca się pod obciążeniem

Plexi - można ją łatwo obrabiać (ciąć gorącym drutem z wielką precyzją) można ją kleić, zgrzewać, i skręcać, jest przezroczysta ale łatwo pęka, topi się

więcej materiałów nie katowałem więc się nie wypowiem ale myślę że wszystko zależy od konstrukcji - do osadzenia łożysk plexi się nie nada a z laminatu nie da się zrobić szybki :)
  • Helpful post
    Level 32  
    "Plexi - można ją łatwo obrabiać (ciąć gorącym drutem z wielką precyzją) "

Jak to zrobic kiedys probowalem - pozostaly nadtopione krawedzie wywiniete na powierzchnie w dodatku po wystudzeniu w tych miejscach powstala siatka pekniec , co zle zrobilem?
  • Helpful post
    Myśle że pleksa nie była równomiernie rozgrzana, możliwe jest też że za długo leżała na słońcu, pleksa od słońca traci właściwości i staje się krucha
  • Helpful post
    Level 24  
    Według mnie najważniejszym kryterium doboru jest rozmiar urządzenia dla małych robotów wydaje mi się najlepszy laminat, chyba że posiada się przerobiona opalarkę :) wtedy można robić cuda z pleksi „giętej” dla większych urządzeń bardzo dobre są aluminiowe kątowniki. Mimo że szybko się utlenia powierzchnia to tworzy na tyle szczelną warstwę, że korozja nie postępuję w głąb. Kolejnym kryterium jest dostępność, wiadomo nie wybiorę czegoś czego nie uda mi się zdobyć nawet choćby nie wiem jak dobre było.

Ktoś pisał że pleksi można mieć za darmo z „odpadów” z firm obrabiających, ja z takiego źródła biorę ścinki laminatu.

Przyszło mi do głowy jeszcze jeden plus laminatu, zawsze można wytrawić na nim obwód dla robotów robionych z elementów SMD nie zmniejszy się wytrzymałość (nie wierci się otworów na układy)
  • Level 13  
    Ciekawe jak by wyglądał robot którego całe podwozie i obudowa jest zrobiona z... jego własnej elektroniki... :)
  • Helpful post
    Na potwierdzenie tego co napisał Snikers:

Jeszcze nie dokończony, ale to kwestia czasu, konstrukcja cała z laminatu, na ściankach podwójny mostek H na tylnej, na górnej procesor LED i złącza, na przedniej czujniki podczerwieni. wszystko w SMD, laminat grubości 0,5mm papierowy, na ścianki z elektroniką, klejony - lutowany, a "szkrzynka" z mechanizmami to lutowany laminat 1mm szkło-epoksyd

Wymiary docelowe - nano-sumo ;)
  • Level 13  
    No, no! Chyba zabieram się wkońcu za laminat! Niezły robot McRancor! Idę w twoje ślady... Zabieram się za coś laminatowego. :)
  • Level 24  
    tak poza tematem, jakie są "przepisy" do nano sumo? wymiary, waga, rozmiary? nie znalazlem na elektrodzie tych informacji
  • Level 13  
    Offtopic!

Ale podam. Znajdowało się to w "Przpisie na milibota", a zostało podane przez MirekCz:

Quote:
    Nazwa-szerokosc-dlugosc-wysokosc-waga-srednia ringu
    Japanese 20 cm 20 cm Unlimited 3 kg 154 cm
    Mini 10 cm 10 cm Unlimited 500 g 77 cm
    Micro 5 cm 5 cm 5 cm 100 g 38.5 cm
    Nano 2.5 cm 2.5 cm 2.5 cm Unlimited 19.25
  • Level 24  
    Snikers wrote:
    tak poza tematem, ...

wiem że OT, jeszcze tak myślałem żeby zastosować blache stosowaną w zasilaczach komputerowych w konstrukcjach średniej wielkości. sztywności nie ma to wcale ale jak się pozagina to nawet. ciąć sie da dosyć łatwo w domowych warunkach, obrabiać plastycznie też. jedyny problem przy łączeniu... ale w średnich konstrukcjach śrubki się pomieszczą a nawet blachowkręty
  • Level 13  
    W sumie racja, ja póki co używałem blachy, ale tej z cd-romu... Pojazd miał gdzieś 20x20...
  • Level 16  
    Mam pewne pytanie,a mianowicie czy jeżeli z przodu robota dam dwa niezależne koła(od napinania taśmy w magnetofonie),a z tyłu dwa koła napędzane niezależnie dwoma silnikami,to czy robot będzie skręcał tak jak w przypadku zastosowania z przodu kółka z wózka na zakupy?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Zablokuj sobie przednie koła w wózku na zakupy, żeby się nie kręciły wokół pionowej osi i staraj się skręcić wózkiem, a dojdziesz czemu inżynierowie wymyślili koła wahliwe.