Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzatory Hyundai

08 Lip 2006 20:40 8633 6
  • Poziom 21  
    Witam Serdecznie
    Postanowilem napisac ten list poniewaz mam problem z jednym z klimatyzatorow . Otoz mam zamontowane dwa , jeden w salonie o powiezchni 20 mª typu HSH-120BE o wydajnosci 3000 Kcal/h zimna i 3125 ciepla i drugi HSC-073BE o wydajnosci 1750 zimna i 1825 ciepla zamontowany w pokoju ktory ma 9,5 mª , mieszkanie ma wysokosc 2 mtr.Postanowilem dzis zrobik kilka pomiarow temp aby zobaczyc jak oba urzadzenia pracuja i tak:
    urzadzenie w salonie pobieralo 4,9-5,0 A i przy temp na zewnatrz na tarasie wynoszacej 35ºC w cieniu na wylocie wymiennika w salonie mialem temp 6-7ºC , i w zaleznosci gdzie mialem umieszczony termometr temperatura w salonie wachala sie od 22ºC naprzeciw wymiennika do 26ºC jakies 2 mtr z boku. Wedlug katalogu moc pobierana w czasie chlodzenia wynosi 1120 W i 1070 w czasie grzania zas prad odpowiednio 5,2 i 5,0 A Odleglosc miedzy kompresorem i wymiennikiem wynosi ok 1,5 mtr , kompresor zamontowany jest na tarasie na wys 1,5 od podlogi zas wymiennik w salonie na wys 2,1 od podlogi i 12 cm od sufitu. Co do pracy tego klimatyzatora nie mam wiekszych uwag chociaz moglby byc troche mocniejszy jakies 4500 Kcal bowiem zarowno salon jak i cale mieszkanie jest bardzo gorace . W tej chwili temperatura w sloncu wynosi 40ºC
    Wiekszy problem mam z drugim , mniejszym bowiem przy poborze pradu 2,7-2,9 A i tej samej temp na zewnatrz w cieniu tj 35 ºC na wylocie wymiennika mam jedynie 12 ºC i temp w pokoju spada do 28 ºC Wymiennik zawieszony jest na takiej samej wysokosci jak ten w salonie zas kompresor na tarasie jest na wys 1,8 m ( oba kompresory sa na tarasie , ponad mniejszym zawieszony jest wiekszy i dzieli je 16 cm i oba maja 17 cm do sciany )Moc katalogowa to 650 W zimna i 590 ciepla zas pobor pradu 3,0 i 2,7 A . To co na pewno wplywa na jego sprawnosc to odleglosc pomiedzy urzadzeniami i wynosi ona 15 mtr , rury miedziane przechodza pod podloga przez cale mieszkanie od tarasu do pokoju i w czasie instalacji dolozono dodatkowo gazu R22 bo z takim pracuja oba urzadzenia.
    I teraz zastanawiam sie co zrobic aby obnizyc temp w pokoju i mam kilka pomyslow
    pierwszy to : klimatyzator 3000 Kcal zamontowac w pokoju zas mniejszy 1750 do drugiego pokoju o pow ok 7 mª gdzie odleglosc bedzie rzedu 1-1,5 mtr pomiedzy kompresorem i wymiennikiem a do salonu kupic nowy 4500 Kcal ale tu pojawia sie problem z rurami . Klimatyzator wiekszy ma podaczenia 1/4-1/2 zas mniejszy 1/4-3/8 czyli nie sa takie same.
    drugi to mniejszy wsadzic do pokoju 7 mª i kupic inny , wiekszy ale taki aby podlaczenia byly takie same ( hyundai ma drugi o takich samych podlaczeniach ale o wiekszej mocy tj 2300 Kcal zimna )
    I ostatnia sprawa to sprawnosc klimatyzatorow , otoz kiedy kupowalem Hyundai mialem zamiar kupic Mitsubishi ale niestety nie moglem wtedy sobie pozwolic na dwa klimatyzatory wiec za cene jednego kupilem owe Hyundai co widac na dobre nie wyszlo. Z tego co mi mowiono klimatyzatory maja rozne parametry sprawnosci i jedne dobrze pracuja kiedy odleglosc pomiedzy wymiennikiem i kompresorem jest nie wielka i inne nadaja sie do wiekszych odleglosci.
    Tak wiec prosze o porade co zrobic z tym mniejszym aby uzyskac na wylocie mniejsza temp ( nawet zrobilem probe polegajaco na tym ze czasc zimnego powietrza z wylotu kierowalem do gory na wymmienik tak aby z powrotem sie ochladzalo i uzyskalem obnizenie temp o 1 ªC ale po kilku minutach kompresor sie wylaczal ).
    Pozdrawiam
    Wosiekpl
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 31  
    nie ma co się oszukiwać ale 15 m (i to w lini prostej instalacji) to granica dla tych urządzeń i to ze sporą stratą na wydajności to już z pewnością nie jest 7.000 btu tylko mniej.
    Zastanawia mnie jednak to, że z 28 zbija na 12 jak na takie maleństwo to delta 16 stopni to niezły wyczyn. dlatego tu najprawdopodobniej zbyt dużo ciepła jest doprowadzone do pomieszczenia i 2 kW nie dają rady.
    1. - ograniczyć dopływ ciepła - żaluzje, folie przeciwsłoneczne itp.
    2. - wymienić na większą wydajność 3,5 kW czyli np. ta 120
    ale różnice w instalacji to uniemożliwiają. Oczywiście można wymienić ssanie z 10 na 12 ale to są koszty.
    Inna opcja to właśnie dac w to miejsce np Inwerter mitsubishi na 410 przyłącza są 6 i 10 więc teoretycznie można wykożystać obecną instalację tylko trzeba wziąść chłodniarza z głową aby przystosował rury po R22 na 410 (nie wolno mieszać oleju estrowego z mineralnym)
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 21  
    Witam
    Dzieki za odpowiedz na moje pytania i nawiazujac do klimatyzatora w malym pokoju musze dodac ze wczoraj robilem dalsze pomiary ktore bede prowadzil i dzisiejszej nocy i takie mialem wyniki. Otoz kiedy polozylem sie do lozka to w pokoju mialem ok 33 ªC i po zalaczeniu klimatyzatora po ok pol godzinie spadla temp na jakies 28 ªC , dokladniejsze wyniki postaram sie spisac dzisiaj , na wylocie z wymiennika mialem 12 ªC ale kiedy przebudzilem sie w nocy ok 2 nad ranem wtedy temp spadla do 8 ªC na wylocie czyli nie tak najgorzej . Poniewaz opisuje to z glowy wiec tak jak pisze na poczatku tej nocy na nowo zrobie pomiary i na zewnatrz , wewnatrz pokoju i na wylocie. Poniewaz w nocy temp spadla wiec i w pokoju temp obnizyla sie dosc znacznie tak ze sie musialem przykryc przescieradlem . W tej chwili mam na zewnatrz 41 ªC , w salonie w srodku 32 zas w sypialni 31 .
    Jesli chodzi o wymiane urzadzenia to w gre wchodzi albo Mitschubishi albo tak sobie pomyslalem Hyundai ale o wydajnosci 2000 Kcal bo jest takie o takich samych przylaczeniach. Jedyny problem to podejzewam ze wydajnosc czy tez sprawnosc bedzie troche wieksza. Wiadomo bowiem ze nie ma co za bardzo porownywac Hyundai do Mitschubishi czy tez Daikina bo tez pisza ze jest dobry na wieksze dlugosci rur. Gdybym znalaz take do 2000 Kcal z takimi samymi podlaczeniami to wtedy byc moze mozna by bylo wymienic , wtedy sprawnosc na pewno jest lepsza i lepsze beda wyniki. Z tego co sie orientuje to niestety rury przez ktore plynal R 22 nie nadaja sie do innych gazow ale jest ponoc jakis srodek do przemywania. Moj szwagier montuje klimatyzatory a raczej komory chlodnicze i on to wlasnie mi montowal oba urzadzenia wiec z przerobka nie ma problemu. A cala ta sprawa powstala z powodu oszczednosci , tak jak pisalem w moim poprzednim liscie i teraz wszystko wychodzi . Moj szwagier wszedzie montuje Mitschubishi i nie ma z nimi problemu wiec i teraz bedzie trzeba z nim pogadac aby przerobic instalacje. Poczatkowo oba urzadzenia byly w miare dobrze obliczane ale niestety kiedy przyszlo lato obliczenia nie sprawdzily sie bo nikt nie przypuszczal ze na mieszkaniu bedzie tak goraco i z kazdym rokiem coraz bardziej.
    Pozdrawiam
    Wosiekpl
  • Poziom 31  
    dla informacji:
    układ daję róznicę temperatur - 28 zaciąga - 12 dmucha to delta jest 16 stopni. To naprawde nieźle gdyby było 24 to na wylocie byłoby ok. 8 st.
    to, że w pomieszczeniu jest dalej goraco to efekt złego doboru (ciepła do pomieszczenia wchodzi więcej niż 2 kW.
    Układu na R22 fabrycznie nowego się już nie kupi (przepisy) tylko R410
    jak patrzę teraz na WSA 124 (3,5 kW) to idzie na 6 tłoczenie i 12 ssanie

jeśli chodzi o wykożystanie rur - to rura jak rura chodzi o resztki oleju mineralnego, który nie powinien mieszać się z syntetycznym.
  • Poziom 21  
    Witam ponownie
    Wczorajszej nocy znowu byly upaly , na zewnatrz jakies 32 ªC ( dzis rano w pracy o 7 rano bylo 30 ªC ) , w sypialni po zalaczeniu o godz 22 weczorem temp spadla do 26 ªC i na wylocie mialem 8 ªC z wymiennika . Pilotem mialem ustawiona temp na 24 ªC i kiedy kompresor sie wylaczyl to temp na wylocie z wymiennika doszla do ponad 20 ªC , zadmieniam ze predkosc wentylatora ustawiona byla na min ( mam mozliwosc ustawienia trzy rozne predkosci + tryb auto ) . Tak z obserwacji z tych dwoch dni dochodze do wniosku ze w koncu i ten maly klimatyzator nie jest taki najgorszy . To co bede musial zrobic to ustawic predkosc wentylatora na min , podobnie jak i temperature na jakies 22ªC . Wiadomo ze nigdy przy tak duzej temp na zewnatrz kompresor sie nie wylaczy ale za to ciagle bedzie dawal na wyjsciu wymiennika jakies 7-8 stopni co przez cala noc powinno wystarczyc do normalnego spania , gdyby bylo za malo to mozna bedzie ustawic na druga predkosc .
    To co mi przyszlo do glowy to zasilac silnik kompresora przez falownik czy zrobic cos w rodzaju inwertera ale w koncu jesli kompresor brdzie chodzil na stale to nie ma wiekszego sensu. Chodzi mi aby w czasie uruchamiania kompresora zrobic stopnowy rozruch , mam bowiem mozliwosc zamontowania falownika firmy Omron do 750 W ale niestety zasilanie jest jednofazowe a wyjscie trojfazowe czyli nie nadaje sie.
    Ostatni problem jaki mi pozostaje to wyschniete gardlo a poniewaz jestem po trochu i alergikiem i asmatykiem wiec mam zamiar kupic nawilzac ultradzwiekowy , moze pomoze w moich dolegliwosciach.
    Pozdrawiam
    Wosiekpl
  • Poziom 31  
    co do trybów pracy jest jeszcze tryb auto pracy wentylatora, który zmienia prędkość w zależności od różnicy temperatur.
    co do falownika - sprężarka jest tylko jednym elementem układu chłodniczego aby kombinować ze zmienną wydajnością układu należy pomyśleć nad resztą układu a głownie nad kapilarą (w inwerterach jest to zwykle elektroniczny zawór rozprężny)

Czytając te posty uważam, że klimatyzator działa prawidłowo ( w zakresie jego wydajności i możliwości, natomiast problemem jest ilość ciepła, która do pomieszczenia wchodzi (znacznie ponad 2 kW) i tutaj należy szukać problemu bo jeśli pomieszczenie ma 9,5m kw to układ powinien być wystarczający - chyba , że jest to jakaś klatka schodowa lub szklarnia.
  • Poziom 21  
    Witam
    Tak jak pisalem klimatyzator wiekszy jest w salonie zas mniejszy w sypialni . Musialem zainstalowac owe klimatyzatory bowiem w mieszkaniu w okresie letnim wystepuja temp nie do zniesienia , w tej chwili na zewnatrz przy lekko zachmurzonym niebie mam 36 ªC a w salonie i sypialni odpowiednio 34 i 28 ªC . Temp w sypialni jest nieco mniejsza bowiem klimatyzator pracowal cala noc ( od 22:00 do 4:30 i po poludniu od 16:00 do 17:30 ) i mozna odczuc efekty jego pracy. Kiedy wchodze do sypialni czuje sie lekki chlod , podloga ( plytki ceramiczna ) i sciany sa lekko chlodne . Zarowno salon jak i sypialnia sa od samego rana do ok 15:00 naslonecznione ( Pn-Wsch) wiec sciany bardzo sie nagrzewaja , poza tym jest to ostatnie 4 pietro i ponad mna nie ma nic . Izolacja termiczna scian i strychu tez nie jest najlepsza wiec i straty sa duze . I upaly jakie teraz wystepuja tez dokladaja swoje do " pieca " pisze tak bowiem mieszkam w Hiszpani , w centrum kraju , w Toledo gdzie region ten jest jednym z najgoretszych , moze jedynie rejony Sewilli sa bardzie cieple chociaz teraz na skutek zmian klimatu prawie wszecie jest juz goraco.
    Pozdrawiam
    Wosiekpl