Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
 • #1
  chaka
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zbudowalem suba na tesli arn6614. pojemnosc 40l zamknieta. Podpialem do wzmaka, dalem 20W i sie rozczarowalem. Basik płytki, cichy, a glosnik malo nie wyskoczy. Oco tu chodzi? CO mam zrobić?
  :cry:
 • #2
  hiras
  Level 14  
  Z czego wyliczyłeś obudowę.Dlaczego nie bassreflex
 • #3
  ALTON
  Level 38  
  Głośnik ma Qts 0,47 więc bs do basy takiego łuu może pasować idealnie.Ale jak chciał zamkniętą to ma zamkniętą.Troche jest przyduża jak dlamnie :).Dał bym mniejszą.

  P.s daj temu głośnikowy większy power choćby TDA 2052 albo TDA 7294.

  P.s albo wylicz bass revlex w tej twojej tetaźniejszaj obudowie i poprostu dodaj kanał.
 • #4
  SPiotr
  Level 23  
  Moim skromnym zdaniem coś się nie zgadza: jeżeli z obudowy zamkniętej głośnik "mało nie wyskoczy"- to przy otwartych wyrwie membranę.czy oby ta zamknięta jest szczelna ?
 • #5
  igod
  Level 24  
  Wzmanciacz jest za słaby i przesterowuje głośnik.
 • #6
  chomicki
  Level 21  
  podlacz kolumny estradowe do toski, to tez bedzie wyrywalo glosniki. odnosnie roznych otworow: ekspertem nie jestem, ale wydaje mi sie, ze dobrze zaprojektowany tunel jest "korkiem" dla okreslonych czestotliwosci (efekt jak w obudowie zamknietej), dla czestotliwosci rezonansowych zaczyna promieniowac. Taki z tego moral, ze dobrze wyliczony bass reflex nie powiniem mic wplywu a amplitude wychylen membrany.
 • #8
  Uzi23
  Level 11  
  HMMM WEDŁUG WSZELKICH DOSTĘPNYCH MI DANYCH PRAWIDŁOWO STROJONA OBUDOWA BASS-REFLEX OGRANICZA AMPLITUDĘ GŁOŚNIKA !!! W SZEROKIM ZAKRESIE CZĘSTOTLIWOŚCI. Radzę przetestować pomysł w jakimkolwiek fabrycznym B-R wystarczy "przytkać" tunel dłonią - głośnik ochoczo się "rozkręci", a nijak nie da z siebie więcej dźwięku. Dzieje się tak z samej natury układu rezonansowego, który powoduje relatywnie większe zmiany ciśnienia wewnątrz obudowy w porównaniu z obudową zamknięta, oddziałując na głośnik przeciwnie do jego ruchu w danej chwili. Podstawcie dane do jakiegokolwiek porządnego programu do obliczania obudów i prześledźcie wykres wytrzymałości głośnika dla zamkniętej i b-r. Zwiększanie mocy wzmaka nic nie da - głośnik co najwyżej się "wypluje" :) Poniekąd obudowa może byż nieszczelna, powoduje przedostawanie się przeciwfazy przedniej strony membrany na zewnątrz, sygnały się znoszą i ... nawet 10 kW nie pomoże. Dodatkowo brak filtru dolnoprzepustowego niejako powoduje przykrywanie basu nadmiarem średnich, a jeśli masz też jakieś inne głośniki a ten sub jako dodatkowy to spróbuj zmienić przewody na zasiskach suba - może skutecznie wojuje z resztą zestawu grającego. Jeśli chcesz naprawdę dobry sub na tym głośniku - napisz, obliczymy dla różnych typów obudowy. Widziałem kiedyś dwa ARN średnicy 16 cm podłączone do AMATORA, grały po prostu.... NIENAJGORZEJ :) Pozdrowionka
 • #9
  Uzi23
  Level 11  
  Jesli juz uszczelniles obudowe dodaj tunel o srednicy 47mm, dlugosci 16,25 cm - podniesie to efektywnosc, zwiwkszy maksymalna moc, poszerzy pasmo "w dol" i .... ograniczy impuls. Ale będzie lepiej niż jest. Jak masz tunel innej średnicy napisz - przeliczymy :)
 • #10
  chaka
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Z tym wyskoczy to troche przesadzilem ale jak na moj gust to przy takiej
  amplitudzie to bas powinien byc troche mocniejszy. Przerobilem na br wstawiajac tunel o srednicy 4cm i dlugości 10,5cm. Jeszcze go nie skracalem. Kupilem drugi o średnicy 58mm. Który ędzie lepszy jaka powinna być jego długość? Uszczelniłem obudowe klejem i jest lepiej, ale to jeszcze nie jest to. Nie wydaje mi sie ze scianki są za mało sztywne. Sub gra razem z 4 komputerowymi satelitkami.
 • #11
  Uzi23
  Level 11  
  Jeśli rzeczywiście jest to obudowa 40l, tunel o średnicy 5,8 cm powinien mieć długość 12cm (strojenie na 35 Hz, f3 dB - 36 Hz, górka +2,88 dB przy 60 Hz), natomiast ten o średnicy 4,7 cm można zostawić jak jest. Proponuje zamontować ten o większej średnicy. Pozdrowienia
 • #12
  chaka
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ten tunel ktory mam zamontowany ma 4cm srednicy. NO dobra dam wiekszy ale nie chcialbym górki +2,88dB przy 60Hz bo wlasnie okolicach 55-60 ma rezonans. Jaka powinna być długośc tunelu o średnicy 58mm?