Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OTVC Elemis 6311STP - praca przetwornicy a jakość obrazu.

09 Lip 2006 10:37 1056 4
  • Poziom 21  
    Witam.
    Trafił do mnie do naprawy trzy tygodnie temu i tracę już do niego cierpliwość. TV jest po burzy. Główną usterką był brak regulacji głosu z powodu uszkodzenia TDA8196. Jednocześnie klient wspomniał o braku prawidłowych kolorów lub o ich miejscowym zaniku na ekranie. Chciałbym zaznaczyć iż niestety klient nie pamięta czy to zjawisko występowało już wcześniej czy dopiero powstało po burzy. Po podaniu na wejście antenowe sygnału pasów kolorowych widać na ekranie delikatne cienie/paski poziome drgające na ekranie w takt charakterystycznego świerszczenia przetwornicy. Natomiast po podaniu obrazu tła w kolorze czerwonym lub niebieskim efekt usterki widać jak na dłoni. Skaczące w poziomie ciemne smugi oraz zjawisko ciemniejszej lewej strony ekranu. Po dotknięciu metalowym wkrętakiem pr-ki w przetwornicy dźwięk świerszczenia zmienia się, jest głośniejszy a na ekranie można zaobserwować większą ilość gęstych poziomych cieni/pasków.
    W przetwornicy wymieniłem już prawie wszystko TDA4605-2 (2x od różnych producentów), tranzystor IRFBC30.., diody impulsowe, kondensatory elektrolityczne i pozostałe wraz z 100uF/400V, rezystory wszystkie wylutowane i sprawdzone dokładnie (podgrzewane i chłodzone), pr-ka wymieniona, diody wraz z kond. w mostku prostowniczym. Po stronie wtórnej wszystkie diody prostownicze i kondensatory wymienione.
    Chciałbym zaznaczyć iż przetwornicę również testowałem tylko na żarówce i obserwowałem przebiegi na oscyloskopie. Przebiegi również były zakłocone i również towarzyszył temu efekt świerszczenia.
    Czy winę za to ponosi transformator.
    Proszę o wszelkie sugestie.
  • Tektronix
  • Poziom 26  
    Zasilacz świerszczy po dotknięciu perka bo ten typ tak ma.
    Nie wydaje mi się abyś miał problem z trafem, prędzej z masami, możesz podstawić trafo , bo nie wiadomo co burza narobiła.
    Sprawdź kondensator w S2 (podłącz drugi do niego) z niego jest nierównomierna jasność.
    Czasem jak padło rezystor w koło trafa 1kΩ to były słupy z jednej strony ekranu.
    Czy po wejściu AV masz też tak ?
    Czy podmieniałeś, nie sprawdzałeś 680KΩ z zasilacza ?
  • Tektronix
  • Poziom 43  
    A co z R i C między masami gorącą i zimną? Kondek i R w Drenie tranzystora przetwornicy -szeregowy układ.
  • Poziom 21  
    Niestety nie udało mi sie zlokalizować gdzie leży problem. TV oddałem klientowi.