Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV Goldstar CKT-9742 martwy

pawka_pk 09 Jul 2006 17:14 1733 26
 • #1
  pawka_pk
  Level 22  
  Witam jak w temacie lecz nie do końca po włączeniu TV włącza się czuwanie próbuje załadować kineskop poczym zielona mała plamka i gaśnie. Po rozkręceniu i odkurzeniu centymetrowej warstwy kurzu zorientowałem się układ Q801 (BUZ90) był odpięty od radiatora ponieważ uchwyt był pęknięty.
  Pytanie: to jest tranzystor MOS? jak można go sprawdzić czy tak samo jak zwykłego tranzystora. Mierząc go miernikiem przewodzi tylko między D a S bo zgodnie ze schematem jest tam dioda.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #3
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wyłącznie go podmieniając, profilatycznie też do wymiany elka po stronie pierwotnej, szczególnie te mniejsze garabytami :P
 • #4
  pawka_pk
  Level 22  
  Na kondensatorze 300V jest. Teraz po załączeniu pali się tylko czerwona kreska. Co moge sprawdzić jeszcze?
 • #5
  dagbar
  Level 18  
  Sprawdź tranzystor główny odchylania (ten duży koło trafopowielacza). Jeśli dobry to ok, jeśli uszkodzony to pomiędzy CiE wepnij żarówkę 60W/230V i zobacz co wtedy. Acha wymień kondensator w kolektorze tego tranzystora (parę nano na napięcie powyżej 1,5kV). Wymień także elektolity w B+. Powodzenia
 • #6
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Odłącz zasilania wtórne, pod +B podłącz żarówkę i sprawdż poprawność pracy przetwornicy.
  Jaka czerwona kreska, jaśniej, gdzie?
 • #7
  pawka_pk
  Level 22  
  Q402 (D1555) wylutowałem go i mierząc miedzy B a E ma 36ohm (na przejściu piszczy miernik) walnięty?
  Czerwona kreska na wyświetlaczu. Jak odłaczyć zasilanie wtórnie i gdzie znaleść B+?
  Wpiołem żarówkę między C a E. Po załączeniu TV się zapala i zaraz gaśnie.
 • #8
  pankracy 2
  TVs specialist
  Podłącz żarówkę pod C808-100uF/160V, 2SD1555 ma w strukturze rezystor 33R tak ma być. Po włączeniu OTVC jest czerwona kreska na wyświetlaczu i teraz trzeba potratować go pilotem lub przyciskiem na klawiaturze lokalnej.
 • #9
  pawka_pk
  Level 22  
  Podłączyłem pod c808. Po włączeniu żarówka się świeci napięcie jest 115V DC. Podczas wciskania przyciskami prog lub inymi za wyświetlaczu zapalają się segmenty diod (mało istotne?)
 • #10
  pankracy 2
  TVs specialist
  Wlutuj 2sd1555 z powrotem , jest dobry, i chyba powinien działać./Jak była zielona plamka na kineskopie to2SD1555 jest dobry.
 • #11
  pawka_pk
  Level 22  
  Wszystkie wasze wskazówki wykonywałem na wlutowanym 2sd1555. Teraz jest wszystko w stanie pierwotnym, zastanawia mnie ten wyświetlacz na segmentach led. Podczas wciskania przycisków zapalają się niektóre.
 • #13
  pawka_pk
  Level 22  
  Trudno zaobserwować. Na kineskopie nadal nic nie widać. Podczas włączenia włącznikiem słychać taki lekki pisk wraz załączającym się przekaźnikiem jakby wysokie też załapało ale i nic więcej. Podczas przyciskania przycisków nic się nie dzieje poza zapalającymi się segmentami na wyświetlaczu.
 • #15
  pawka_pk
  Level 22  
  Nie, plamka była za pierwszym razem jak włączałem TV teraz jej niema. Czyli rozumiem że wysokie nie startuje. Oglądałem płytę Zimnych lutów także nie zauważyłem.
 • #17
  pawka_pk
  Level 22  
  Przepraszam. Plamka jest nic się nie zmieniło. Podczas włączenia TV włącznikiem bez naciśnięcia żadnego z przycisków obok wyświetlacza, jest w lewym dolnym rogu zielono czerwona plamka i nic więcej
  .
  .
  .
  Na 3 nodze Trafa względem 4(GND) Niema napięcia. Na 1 także.
 • #18
  pankracy 2
  TVs specialist
  Napięcie 115V sprawdz naC808 -100/160V ,następnie na przekażniku ,po załączeniu sie przekaznika powinni być na 3 nodze trafopowiel.Jak może być plamka skoro wysokie nie działa ,czy żarzy kineskop ?
 • #19
  pawka_pk
  Level 22  
  Podczas załączania, przekażnik się załącza i wyłacza, na 3 nodze jest wówczas 140V jak i na c808 i zanika wraz z wył przekażnikiem. Plamka jest ale jak wyłacza się przekażnik to wówczas powoli ale bardzo powoli zanika.
 • #20
  pankracy 2
  TVs specialist
  Sprawdż ,podmień C421-330uF/25V ,jeżeli nie masz to 470uF/25V to i tak profilaktycznie trzeba go wymienić bo często wysiada po tylu latach eksploatacji. Jeszcze raz pytam czy żarzy kineskop.
 • #21
  pawka_pk
  Level 22  
  Nie lampa kineskopu się nie żarzy bynajmniej wzrokowo nic nie widać
 • #23
  pawka_pk
  Level 22  
  No ta elka ledwo się trzymała rękoma ją wyciągłem. Lut wyglądał na pewny. Jest sucha. Szukam teraz nowej. Dam zaniedługo znać.

  Dodano po 21 [minuty]:

  Elke podmieniłem. I nic. Przy pierwszym załączeniu było napięcie na 3 nodze 140V przez cały czas. Ale przekaźnik jak zwykle załączył i odłączył. Mimo tego napięcie na tej nodze trafa było nadal. Ale po wyłączeniu TV i włączeniu ponownie bez zmian. Zauważyłem że plamka się pojawia po włączeniu TV jak wcześniej był długo wyłączony.

  Zostawiam TV na później bo finał mundialu przegapiam. Typuje wygraną Francuzów tak poza tematem. Pozdrawiam i jak dotąd dziękuje za zainteresowanie i pomoc.
 • #24
  pankracy 2
  TVs specialist
  Zmostkuj na próbę przekaznik, nic złego się nie stanie . Chyba cały kłopot to w sterowaniu przekażnika. Stwierdzimy czy wystartuje wysokie i zaświeci ekran .
 • Helpful post
  #25
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  W tym układzie pada tranzystor wykonawczy przekażnika i sterowanie.
 • #26
  pawka_pk
  Level 22  
  Witam. Mostkowałem przekaźnik i nadal te same objawy były. Byłem tydzień w delegacji także do TV nie zaglądałem. Zajmę się nim jutro. Dzięki Wam za zainteresowanie. Po zatem planuje powymieniać elementy na sterowaniu przekaźnika. POZDRAWIAM
  .
  .
  .
  .
  Tranzystor na sterowaniu przekaźnika wymieniłem i nic. Mostkowałem przekaźnik, podczas załączania słychać jak startuje wysokie. Napięcia na trafie są 130V na 3 nodze. Lampa kineskopu bez żarzenia.
  Pytanie: jakie elektrolity powinienem powymieniać, TV ma troche lat więc mogły powysychać.
 • #27
  pawka_pk
  Level 22  
  Wymieniłem przetwornicę i elektrolity wokół niej. Znalazłem jeszcze uwalony rezystor. Wymieniłem także diody na zasilaniu. TV Sprawny. jako główną przyczynę wskazał bym na przetwornice która narobiła takiego zamieszania. dziękuje wszystkim za pomoc.