Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynna zmiana barwy diody dwukolorowej

10 Lip 2006 11:00 1899 9
  • Poziom 23  
    Witam

Jak zbudować układ zmieniający płynnie barwę świecenia diody dwukolorowej (lub dwóch diod o różnych kolorach świecenia)?
    Czy istnieje taka możliwość?

Proszę Was o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Oczywiście, że się da.
    Poiczytaj o PWM.

Najprościej chyba na NE555
    W skrócie chodzi o to, że diody migają bardzo szybko na zmianę - reguluje się stosunek długości czasów świecenia - oko ludzkie odbiera to jako płynną zmianę kolorów..
  • Poziom 23  
    A można to zrobić na tranzystorach?
  • Poziom 27  
    Jak najbardziej.
    Myślę, że da się wykombinować z przerzutnika na dwóch tranzystorkach.
  • Poziom 23  
    To jeśli to możliwe, to proszę o schemat.
  • Poziom 23  
    Chyba jednak nie jest to takie proste...
  • Poziom 17  
    Ja również jestem zainteresowany taką aplikacją. Gdzieś już widziałem coś takiego ale za nic nie moge sobie przypomnieć. No august_ masz ten schemacik?
  • Poziom 27  
    Nie, nie mam schematu i nie bardzo mam czas myśleć na ten temat.

Poszukajcie schematu do migania diodami na przemian - można spróbować go zmodernizować.

Jeśli nie - datasheet układu NE555 powinien pomóc.

Dodano po 6 [minuty]:

Przypomniało mi się, że kiedyś robiłem urządzenie do płynnej zmiany barw w diodzie trójkolorowej.

Zastosowałem tam dwie diody i trzy pokrętła, każde pokrętło sterowało "udziałem" innej barwy.

Po zastosowaniu odpowiedniej obudowy dyfuzyjnej, wszystkie barwy ładnie się mieszały - można było uzyskać każdy kolor. (odpowiednie ustawienie pokręteł czerwony, zielony i niebieski).

Może się przyda.
  • Poziom 27  
    To jest wykonane na układach NE555.
    Znaczki '>' przy wartościach rezystorów oznaczają, że rezystancja nie może być mniejsza od tej wartości.
    Z wartościami można poeksperymentować, aby uzyskać jednakową jasność barw podstawowych w tych samych położeniach.
  • Poziom 23  
    august_ napisał:
    Poszukajcie schematu do migania diodami na przemian - można spróbować go zmodernizować.

Proszę bardzo przykładowy schemat. Nie należy sugerować się napięciem zasilania. Chciałbym to zrobić na 3V.

Płynna zmiana barwy diody dwukolorowej