Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uff jak gorąco... Zrób sobie klimę!

gulson 30 Jun 2009 15:18 257409 249
    uhyt
    Level 13  
    Dawno temu robiłem warsztatowy filtr wodny podpinany do odkurzacza. Nie ma potrzeby stosowania żadnych pompek. Wystarczy żeby całość była szczelna i sztywna, króciec wlotowy minimalnie (ok 1 cm zanurzony w wodzie) przed ssaniem prosty filtr labiryntowy żeby nie wsysało rozbryzgów.
    Zima1978
    Level 11  
    dzisiaj to zrobiłem :) i działa napowietrzacz do akwarium jakies 30 zl.
    problem jest natomiast z bulgotaniem :D
    Ale dziala jako filtr powietrza woda. Można do rzucić jakieś olejki też działa.
    Co do lodu to się bardzo szybko roztapia ;)
    Zobaczę czy zda egzamin w upał bo dzisiaj lało :D
    nowakus
    Level 19  
    Tak czytam temat i wymyśliłem jeszcze inne rozwiązanie mianowicie wykożystac bebechy z zamrażarki (bo mam) tak jak kolega a dodatkowo wiadro z wodą chłodzącą gaz pompowac na zewnątrz pokoju i tam dac dużą chłodnicę samochodową z wentylatorem. Załącza się klimatyzator wentylatory i pompa cieczy chodzą non stop a sprężarkę załączac termostatem. Ja sądzę że będzie ok.
    nowakus
    Level 19  
    mam pytanie do kolegi który zbudował te klimatyzacje na izobutan. Bo mam starą zamrażarkę i także chcę zrobic to. Jak to napełnic? Gazem z butli do zapalniczek i jeszcze prosił bym o schemat jak polutowac rurki z agregatem. Koszt u mnie napełniania to 120 zł trochę drogo. Proszę o dokładne instrukcje. Parownik będę chłodził najpierw w zaizolowanym naczyniu wodą a potem wężami za pokojem wodę dużą chłodnicą. Obuduję w ładne obudowy i będzie git.
    Adrianarktos1
    Level 12  
    Mi udało się przerobić lodówkę na "klimatyzację " co prawda wydajność jest niższa niż klimatyzatora ale taż działa ale jak na domową robotę to idzie wręcz zadziwiająco dobrze .
    Adrianarktos1
    Level 12  
    Zdobyłem uszkodzoną klimatyzację jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną za 100zł od kolegi który zajmuje się montażem i regeneracją i naprawą klimatyzacji . Uszkodzenie polegało na tym że sprężarka była spalona , dziurawy skraplacz poza tym wszystko było sprawne . I wpadłem na pomysł że w piwnicy leżą jeszcze gdzieś części ze starej chłodziarki sklepowej takiej na wędliny , mięso itp .Niestety była na 380V. Znalazłem agregat , skraplacz z wentylatorem , i kilka innych śmieci .Agregat był sprawny skraplacz także . I postanowiłem uratować uszkodzoną klimatyzacje za 100zł . Sprężarka miała tabliczkę i z niej wyczytałem 380V 1.1KW miała sama sprężarka trochę dużo .Ale myślałem że się nada . Rozkręciłem jednostkę zewnętrzną sprężarka była nieco większa ale weszła do obudowy jednostki zewnętrznej , natomiast skraplacz był mniejszy niż ten co tam był wcześniej i podejrzewam że właśnie mniejszy skraplacz zamontowany przezemnie jest przyczyną mniejszej wydajności klimatyzacji. Polutowałem rurki wewnątrz jednostki zewnętrznej , były problemy z zamontowaną przezemnie sprężarką gdyż była na 380V a uszkodzona na 220V ale klika przekaźników załatwiło sprawę . Postanowiłem sprawdzić czy działa kupiłem 2,5 kg czynnika chłodzącego 2 rurki miedziane podłączyłem wszystko tak tylko na próbę i okazało się że wysiłek się opłacił klima działała. Teraz jestem w trakcie montażu już ostatecznego . Mam nadzieję że będzie mi długo działać i wszystko będzie z nią w porządku . Patrząc na nią nic nie poznać że znajduje się w niej "serce i dusza " starej sklepowej chłodziarki.
    nowakus
    Level 19  
    Adrianarktos1 opowiedz mi jak napełniłeś urządzenie bo ja bym polutował sobie to wszystko razem czyli Skraplacz parownik i agregat ze starej lodówki bo mam takową i tu kłopot jak wypełnić izobutanem? Pozyskam go kupując duży gaz do zapalniczek? Może znacie jakieś patenty na to?
    Ryski
    Level 20  
    nowakus wrote:
    Adrianarktos1 opowiedz mi jak napełniłeś urządzenie bo ja bym polutował sobie to wszystko razem czyli Skraplacz parownik i agregat ze starej lodówki bo mam takową i tu kłopot jak wypełnić izobutanem? Pozyskam go kupując duży gaz do zapalniczek? Może znacie jakieś patenty na to?

Ktoś gdzieś kiedyś proponował mi, aby napełnić gazem do kuchenek (propan-butan) sprawność pewnie będzie podobna.

Miałem rozszczelnioną lodówkę, napełniłem ją izobutanem, przez 24 godziny zamkniętej lodówki, agregat właczony non-stop udało mi się uzyskać +4 stopnie w zamrażalniku.
    Adrianarktos1
    Level 12  
    Izobutan jest najlepszym z najtańszych rozwiązań Jeżeli ktoś chce uzyskać dobre efekty to proponuję gaz R12 lub r409a fakt że jest to znacznie droższe jednak że efekty są znacznie lepsze .Do napełnienia użyłem manometrów przeznaczonych do tego celu , miałem je pożyczone z tego samego miejsca zkąd kupiłem uszkodzoną klimę .Ja swoją klimatyzację wypełniłem gazem r409a.Osobiście uważam że nie warto bawić się z izobutanem .
    nowakus
    Level 19  
    A bez manometrów nie można tego zrobić? A jakby dać po jednym trójniku na obu końcach sprężarki i otworzyć je do jednego podłączyć butle z gazem a do drugiego długi wąż z kawałkiem rurki na końcu. I tak otworzyć gaz poczekać aż zacznie lecieć z drugiej strony układu i podpalić tam i będzie płomień. Poczekać z 1 minutę żeby w układzie był sam izobutan (bo powietrze wymieszało się z gazem i spaliło się) zakręcić zawór od strony palnika dobić układ na ok.4 atmosfery i zakręcić drugi zawór? I włączyć sprężarkę i zobaczyć co wyszło? Tylko boję się trochę czy nic się nie stanie?
    Adrianarktos1
    Level 12  
    Izobutan jest dość niebezpieczny i przy napełnianiu zawsze może się coś stać dlatego nikt nie poleca stosowania tego gazu. Możesz sprubować ale zawsze jest ryzyko.
    gorylla
    Level 13  
    Fakt jest faktem że ciężko zbliżyć się do sprawności firmowych klimatyzatorów ale mam dwa pomysły i jeden już wcielam w życie xD

pierwszy pomysł (w trakcie realizacji)
    mam dwa radiatorki 150x100x80mm aluminiowe wycinałem w nich takie jakby gniazda następnie będę zalewał od pięciu stron pianką izolacyjną a od jednej strony przykręcę wewntylatora taki 120x120mm trzeba wyciąć otwór w jednej z nie opinakowanej strony radiatora aby wkładać kostki suchego lodu i mam nadzieje że do pokoju się sprawdzi za niedługo fotki to pooglądacie xD

drugi pomysł
    w piwnicy jest zawsze chłodno i miło dlatego też można by było zrobić na początek tylko w jednym pokoju eksperymentalnie przeciągnąć jakiegoś grubszego peszla z piwnicy do pokoju i w piwnicy zamontować coś w rodzaju odkurzacza aby zimne powietrze było pchane do pokoju. Wszystko fajnie ale problem w tym że trzeba troszkę skuć ściany ale wydaję się mi że jest to jedno z lepszych rozwiązań jeżeli chodzi o koszt i rezultat z inwestycji

co wy na te propozycje ???
    Adrianarktos1
    Level 12  
    Uważam że oba pomysły są dobre ale podejrzewam że ich wydajność będzie niska.I nadają się do pokoju 2 X 2 ale w większej powierzchni ich działanie będzie nieodczuwalne.
    flashmen
    Level 2  
    Do gorylla odnośnie drugiego pomysłu. Przewidziałeś sytuacje kiedy to w piwnicy np. będzie zapach benzyny czy jakieś inne nieprzyjemne zapachy ? ... moim zdaniem pomysł ten nie jest najlepszy. Pozdrawiam
    kamil.szymczak
    Level 10  
    A co powiecie na taki pomysł, żeby kupić stary zamrażalnik i przerobić go tak żeby to był taki mini zamrażalnik czyli malutkicg wymiarach np. 50 cm szerokosci i 80 wys. i zrobić tam szczelną komore w któej była by chłodnica i panowałą by w tej komorze temperatura ok -40 stopni a druga na zewnątrz i do tego wentylator żeby rozpraszał to ciepło. W domu nagrzewnica mocny wentylator połączony rurkami z chłodnica a ta chłodnica do tej komory. Całość wypełnic np. płynem do chłodnic do odpowiedniej temperatury.
    Sposób działania : włączała by sie sprężarka i panowałą by w tej komrze temp na minusie i włączało by sie pompe do płynu i by krążył po miedzy nagrzewnica a chłodnica i temperatura tego płynu byłą by na mniusie wiec był by szron a wymienniku wewnetrznym i do tego wentylator i juz całą klima i oczywiscie ta komora była by blisko tej jednostki wew aby były mniejsze straty energi co wy o tym myślicie ?
    tomaszsikor
    Level 12  
    Ja myślę że pomysł ze starym zamrażalnikiem jest bardzo ciekawy i warto spróbować nawet w zimę żeby na lato wszystko było gotowe:) z przerobieniem go na coś małego mogą być kłopoty sam próbuje coś wymyślić jak chłodzić jak narazie to ten pomysł wydaje mi się najlepszy i najtańszy.
    kamil.szymczak
    Level 10  
    No też tak myslełem, lecz doszedłem do wniosku jeżeli jesy dodatkowy zamrażalnik w domu to można sobie przy okazji coś schłodzic i dom ochłodzić . Dobrze mówie ?
    mikol95
    Level 14  
    Witam,
    wiem, że temat jest trochę stary, ale nie chcę zakładać drugiego. Więc tak mam taki pomysł. Mianowicie, gdyby zużyć do tego celu "kratownice" od lodówki. Zakopać ją ok. 1 metr pod ziemią, połączyć rurkami gumowymi (dobrze zaizolowanymi) do pokoju, a w pokoju wiatraczek z wężykami (wokół niego owinąć kilka razy rurką miedzianą. Trzeba by wymusić obieg wody lub innego płynu do chłodzenia. Na początku myślałem nad jakąś małą pompką, ale potrzeba chyba więcej mocy. Tu liczę na waszą pomoc. Wiem, że wydajność nie byłaby zbyt duża, ale to o wiele lepsze rozwiązanie od ogniw Peltiera, czy drogich agregatów. Liczę na sensowne odpowiedzi.
    User removed account
    User removed account  
    mikol95
    Level 14  
    Tak tylko nie każdy ma studnię, tak jak na przykład ja. Więc co o tym myślicie?
    joy_pl
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To nie zda egzaminu, nie chodzi o sprawność, ale o to, że ta wężownica z lodówki się nagrzeje tzn. wyrównają się temperatury i taki układ przestanie „działać”. Do chłodzenia trzeba zastosować jakiś rodzaj „pompy ciepła”, każde inne rozwiązanie ma ograniczone działanie.
    User removed account
    User removed account  
    Starkes
    Level 19  
    Ja studnię chcę dopiero wykopać.
    1) podstawowym celem będzie podlewanie ogródka
    2) zbieranie deszczówki
    3) będę miał w miarę dokładną informację o poziomie wody w gruncie
    4) jako czynnik chłodniczy do chłodzenia domu (przez chłodnicę samochodową)
    5) może w przyszłości jako "zasilanie" pompy ciepła.

Pyt 1) Czy ktoś zna z praktyki podobne rozwiązania?
    Pyt 2) jaka powinna być głębokość i średnica studni
    Pyt 3) jak blisko domu mogę ją wybudować?
    Pyt 4) Czy ktoś może odesłać mnie do innych publikacji na ten temat.
    sasanp
    Level 12  
    Witam wszystkich przeczytałem wasze posty od deski do deski i mam parę pomysłów które mogą wam pomóc. Sam próbuje skonstruować klime do mojego autka i à propos klimatyzacji absorpcyjnej do oddawania ciepła wystarczy świeca żarowa z podgrzewacza płynu chłodniczego z diesla i zwykły prostownik na balkonie, tylko nie mam pojęcia skąd wziąć taki agregat absorpcyjny może ktoś wie gdzie takie coś można dostać

à propos klimy sprężarkowej a gdyby zamiast gazu palnego zastosować gaz co2 w trakcie spawania migomatem też zamarza reduktor bez podgrzewacza i jest tani

co wy na to ??