Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uff jak gorąco... Zrób sobie klimę!

gulson 04 Lip 2012 12:52 251814 249
    vodiczka
    Poziom 43  
    A jak z temperaturą w pomieszczeniach w czasie upałów. Czy możesz oszacować o ile stopni chłodniej?
    Jaka jest objętość piwnicy? Przymierzam się do zrobienia takiego chłodzenia domku na działce ale domek sezonowy, ściany nie są ocieplane i nie wiem czy chłodzenie z piwnicy wystarczy przynajmniej na jeden pokój.

zimny8 napisał:
    Wygląda to tak, z chłodnej piwnicy mała dmuchawa z reg. obr. (sterow. z pokoju) "tłoczy" powietrze do kanału,- na wysokości podłogi w pokoju robimy otwór na kratkę z reg. przepływu, na końcu komina blokada.

Jeżeli wykorzystujesz wolny kanał kominowy lepiej wprowadzać powietrze do pokoju pod sufitem a nie przy podłodze.
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    zimny8
    Poziom 33  
    Takich efektów jak kolega Jamagic, to chyba nie uzyskuję :), ale powiem że aktualnie mam w 3 pomieszczeniach po kilku dniach wysokich temp. średnio 20-23 st.C (chłodniej o jakieś 3-5 st C)
    Do urządzeń klimatyzujących daleko bo z każdym następnym dniem upałów ta temp. rośnie, nawet w piwnicy (kub. ok. 70m2) z czasem robi się cieplej.
    Akurat jak dla mnie wystarczy, może być, aby było lepiej, to właśnie zakopany w ziemi odcinek kanału rozwiązał by ten problem do końca, co do wyprowadzenia kanału na pokój, akurat pod sufitem jest kratka wentylacyjna/wylotowa, żeby to funkcjonowało trzeba mieć zamknięte okna, wszędzie dobrą izolacje (term. szyby) żaluzje.
    Musisz docieplić domek, choć piwniczka pewnie niewielka też może dać efekt, ale najlepiej od razu wkopać w ziemie chociaż 15-20m specjalnej rury, (to pewnie mała kubatura) powinno wystarczyć.
    To rozwiązanie to takie minimum, jak przy małym nakładzie osiągnąć w sumie niezłe efekty.
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    vodiczka
    Poziom 43  
    Prosty sposób na ekologiczną klimę:
    1.Kopiemy staw
    2.W okresie zimowym, gdy grubość tafli lodowej przekroczy 10 cm wycinamy bloki lodu i
    składujemy w pryzmy przesypując trocinami z pobliskiego tartaku. Całą pryzmę
    zasypujemy grubą warstwą trocin.
    3.W okresie upałów pozyskany lód rozkładamy w mieszkaniu w wanienkach,
    miskach, wiadrach i innych pojemnikach.
    4.Wodą pozyskaną ze stopionego lodu podlewamy ogródek a trocinami przysypujemy grządki.

Tym, którzy nie mają stawu i dostępu do tartaku pozostaje styropianowe pudło według wynalazku kolegi Jamagic :D
    Arek1-2345
    Poziom 9  
    A czy ktoś próbował zakopać w ziemi przewód na głębokości np. około 1m lub więcej i długości conajmniej 30m? Ziemia na tej głębokości ma niższą temperaturę latem niż temp. powietrza a zimą temp. jest często wyższa niz powietrza. Wszystko możńa podłączyć w obieg zamknięty wymuszony jakąś pompą z jakimś wymiennikiem w mieszkaniu i w ten sposób można uzyskać latem klimę a zimą ogrzewanie:)
    Oczywiście warto wszystkie przewody nad ziemią i w pomieszczeniach zabezpieczyć izolacją.
    Lucaspog
    Poziom 11  
    Najlepszy sposób domowymi metodami jest jeden.

Rozbieramy starą lodówkę, rurki które są w środku lodówki mocujemy w domu na wentylatorze czy tam przerobionym okapie (można go skrócić i będzie wyglądał prawie jak klimatyzator).
    A kompresor z rurkami które są na tylnej ścianie lodówki na zewnątrz. np w 3/4 okapu który nam został upychamy rurki i robimy wentylację.

Kompresor tworzy ciśnienie i upuszcza je do rurek w środku co powoduje obniżenie ich temperatury a wentylator rozprowadza zimno po pokoju.
    Kompresor podczas pracy się grzeje więc ciepło jest oddawane do rurek na zewnątrz które są ciągle wietrzone by za mocno się nie nagrzały.
    Mark II
    Poziom 21  
    I jaka będzie wydajność takiego klimatyzatora?
    Byle przenośny ma pobór mocy przynajmniej ok. 1kW, pobór mocy lodówki średnio 200W. Już to porównanie stawia pod znakiem zapytania celowość stosowania agregatów z lodówki w tego typu roli.
    motyl22
    Poziom 27  
    Witam. Widzę że temat umarł śmiercią naturalna, ale wciąż otwarty. Ja przychodzę z pytaniem do tych, którzy próbowali schładzać pomieszczenia z wykorzystaniem wody studziennej. Czy są jakieś efekty tych prac?
    Mam możliwość wykonania takiej instalacji, pytanie tylko czy warto próbować. Na dnie studni spirala miedziana połączona z chłodnica samochodowa wewnątrz budynku. Chłodnica albo zespół chłodnic ma znajdować się w pomieszczeniu gospodarczym, skropliny odprowadzone na zewnątrz budynku i powietrze pompowane rurami wentylacyjnymi do docelowego pomieszczenia. Układ ma byc zamknięty, napędzany pompo CO, natomiast nadmuch stosownym wentylatorem. Całość zalana glikolem. Pozdrawiam
    vodiczka
    Poziom 43  
    motyl22 napisał:
    Całość zalana glikolem.
    W razie przecieku zatrujesz wodę w studni. Czy nie prościej pompować wodę do zespołu chłodnic w budynku gospodarczym?
    motyl22
    Poziom 27  
    Vodiczka brałem to pod uwagę, tzn możliwość pompowania wody. Studnia jest nieużytkowana od kilkudziesięciu lat, ale fakt faktem, że o środowisko też trzeba dbać. Napewno masz rację i to jeszce przemyśle. Glikol ma swoje plusy, wężownica będzie spawana z miedzi, zakładałem może błędnie, że układ jest bezpieczny na kilka lat. Dziękuję za zainteresowanie.