Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uff jak gorąco... Zrób sobie klimę!

gulson 04 Jul 2012 12:52 259116 249
Optex
 • #241
  vodiczka
  Level 43  
  A jak z temperaturą w pomieszczeniach w czasie upałów. Czy możesz oszacować o ile stopni chłodniej?
  Jaka jest objętość piwnicy? Przymierzam się do zrobienia takiego chłodzenia domku na działce ale domek sezonowy, ściany nie są ocieplane i nie wiem czy chłodzenie z piwnicy wystarczy przynajmniej na jeden pokój.

  zimny8 wrote:
  Wygląda to tak, z chłodnej piwnicy mała dmuchawa z reg. obr. (sterow. z pokoju) "tłoczy" powietrze do kanału,- na wysokości podłogi w pokoju robimy otwór na kratkę z reg. przepływu, na końcu komina blokada.

  Jeżeli wykorzystujesz wolny kanał kominowy lepiej wprowadzać powietrze do pokoju pod sufitem a nie przy podłodze.
 • Optex
 • #242
  zimny8
  Level 33  
  Takich efektów jak kolega Jamagic, to chyba nie uzyskuję :), ale powiem że aktualnie mam w 3 pomieszczeniach po kilku dniach wysokich temp. średnio 20-23 st.C (chłodniej o jakieś 3-5 st C)
  Do urządzeń klimatyzujących daleko bo z każdym następnym dniem upałów ta temp. rośnie, nawet w piwnicy (kub. ok. 70m2) z czasem robi się cieplej.
  Akurat jak dla mnie wystarczy, może być, aby było lepiej, to właśnie zakopany w ziemi odcinek kanału rozwiązał by ten problem do końca, co do wyprowadzenia kanału na pokój, akurat pod sufitem jest kratka wentylacyjna/wylotowa, żeby to funkcjonowało trzeba mieć zamknięte okna, wszędzie dobrą izolacje (term. szyby) żaluzje.
  Musisz docieplić domek, choć piwniczka pewnie niewielka też może dać efekt, ale najlepiej od razu wkopać w ziemie chociaż 15-20m specjalnej rury, (to pewnie mała kubatura) powinno wystarczyć.
  To rozwiązanie to takie minimum, jak przy małym nakładzie osiągnąć w sumie niezłe efekty.
 • Optex
 • #243
  vodiczka
  Level 43  
  Prosty sposób na ekologiczną klimę:
  1.Kopiemy staw
  2.W okresie zimowym, gdy grubość tafli lodowej przekroczy 10 cm wycinamy bloki lodu i
  składujemy w pryzmy przesypując trocinami z pobliskiego tartaku. Całą pryzmę
  zasypujemy grubą warstwą trocin.
  3.W okresie upałów pozyskany lód rozkładamy w mieszkaniu w wanienkach,
  miskach, wiadrach i innych pojemnikach.
  4.Wodą pozyskaną ze stopionego lodu podlewamy ogródek a trocinami przysypujemy grządki.

  Tym, którzy nie mają stawu i dostępu do tartaku pozostaje styropianowe pudło według wynalazku kolegi Jamagic :D
 • #244
  Arek1-2345
  Level 9  
  A czy ktoś próbował zakopać w ziemi przewód na głębokości np. około 1m lub więcej i długości conajmniej 30m? Ziemia na tej głębokości ma niższą temperaturę latem niż temp. powietrza a zimą temp. jest często wyższa niz powietrza. Wszystko możńa podłączyć w obieg zamknięty wymuszony jakąś pompą z jakimś wymiennikiem w mieszkaniu i w ten sposób można uzyskać latem klimę a zimą ogrzewanie:)
  Oczywiście warto wszystkie przewody nad ziemią i w pomieszczeniach zabezpieczyć izolacją.
 • #246
  Lucaspog
  Level 11  
  Najlepszy sposób domowymi metodami jest jeden.

  Rozbieramy starą lodówkę, rurki które są w środku lodówki mocujemy w domu na wentylatorze czy tam przerobionym okapie (można go skrócić i będzie wyglądał prawie jak klimatyzator).
  A kompresor z rurkami które są na tylnej ścianie lodówki na zewnątrz. np w 3/4 okapu który nam został upychamy rurki i robimy wentylację.

  Kompresor tworzy ciśnienie i upuszcza je do rurek w środku co powoduje obniżenie ich temperatury a wentylator rozprowadza zimno po pokoju.
  Kompresor podczas pracy się grzeje więc ciepło jest oddawane do rurek na zewnątrz które są ciągle wietrzone by za mocno się nie nagrzały.
 • #247
  Mark II
  Level 21  
  I jaka będzie wydajność takiego klimatyzatora?
  Byle przenośny ma pobór mocy przynajmniej ok. 1kW, pobór mocy lodówki średnio 200W. Już to porównanie stawia pod znakiem zapytania celowość stosowania agregatów z lodówki w tego typu roli.
 • #248
  motyl22
  Level 27  
  Witam. Widzę że temat umarł śmiercią naturalna, ale wciąż otwarty. Ja przychodzę z pytaniem do tych, którzy próbowali schładzać pomieszczenia z wykorzystaniem wody studziennej. Czy są jakieś efekty tych prac?
  Mam możliwość wykonania takiej instalacji, pytanie tylko czy warto próbować. Na dnie studni spirala miedziana połączona z chłodnica samochodowa wewnątrz budynku. Chłodnica albo zespół chłodnic ma znajdować się w pomieszczeniu gospodarczym, skropliny odprowadzone na zewnątrz budynku i powietrze pompowane rurami wentylacyjnymi do docelowego pomieszczenia. Układ ma byc zamknięty, napędzany pompo CO, natomiast nadmuch stosownym wentylatorem. Całość zalana glikolem. Pozdrawiam
 • #249
  vodiczka
  Level 43  
  motyl22 wrote:
  Całość zalana glikolem.
  W razie przecieku zatrujesz wodę w studni. Czy nie prościej pompować wodę do zespołu chłodnic w budynku gospodarczym?
 • #250
  motyl22
  Level 27  
  Vodiczka brałem to pod uwagę, tzn możliwość pompowania wody. Studnia jest nieużytkowana od kilkudziesięciu lat, ale fakt faktem, że o środowisko też trzeba dbać. Napewno masz rację i to jeszce przemyśle. Glikol ma swoje plusy, wężownica będzie spawana z miedzi, zakładałem może błędnie, że układ jest bezpieczny na kilka lat. Dziękuję za zainteresowanie.