Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TDA 7293 i pare pytan

10 Jul 2006 20:26 4033 14
  • Level 33  
    Witam.

Chcialbym sobie zbudowac wzmacniacz do subwoofera na TDA7293 ze strony mdcs'a http://www.mdcs.elektroda.net/arn312/arn312.html ale nie chcem tamtego filtra dolnoprzepustowego (juz mam inny)

Mam transformator 120W 2x30V po wyprostowaniu +/-42V

1 Czy takie trafo bedzie dobre do tej kosci
    2 Czy taki filtr bedzie dobry http://www.cartonaudio.wroclaw.pl/modul_sub2.html
    3 Czy moge zastosowac glosnik do tego GDN-27-150-8-SC http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=55&vItemDB=itemdb
    4 Czy moge to wyrzucic ? (patrz rysunek-zaznaczone na czerwono)
    5 Co o tym wszystkim sadzicie ?

Dziekuje i pozdrawiam. Piotrek

P.S.
    Subwoofer ma byc do kina

P.S.2
    Zadaje te pytania bo o TDA7293 na elektrodzie nic (prawie nic)
    nie ma :(
  • Level 15  
    trafo powinno być ok(jedna kostka?)

stand-by i mute nie musisz robić, ale imho warto na przyszłość - może później to wykorzystasz
  • Level 15  
    mute - tłumik(w datasheet powinno być ile dB, ale i tak pewnie dłumi do poziomu niesłyszalnego)

s-by - wzmak jest zasilony, ale nie przewodzi i chyba nie pobiera spoczynku(nie wiem:? ) - tym to się różni od włączania i wyłączania, że nie słychać trzasków i szumów w głośnikach, niektóre suby w kinach domowych przeważnie większość czasu 'czuwają' w stanie s-by i są budzone tylko wtedy kiedy mają zagrać
  • Level 30  
    ja to ma byc jedna kostka to bedzie zdecydowanie za mało jak dla tego stx wzmak nie bedzie panował nad membrama
  • Level 40  
    TDA7293 to to samo co TDA7294, to sa zamienne kostki. 7293 ma dodatkowo mozliwosc laczenia rownoleglego kilku kostek oraz przydatna sygnalizacje CLIP. Do ktorej warto podlaczyc LED-a zeby wiedziec kiedy mamy pelna moc.

Polecam tez note katalogowa producenta kostki bo z tych bochomazow nie wiele widac a schemat jest ewodentnie zly. Kto widzial zeby w sprzezeniu zwrotnycm wzmacniacza umieszczac 22nF? To jest wrecz zabronione!

MUTE i STBY to nozki odpowiedzialne za ciche wlaczanie i wylaczanie wzmacniacza. W moim ukladzie Wzmacniacz ma dodatkowo funcje autowlaczenia ktora wlasnie steruje sygnalami mute i stby. I po zaniku muzyki caly wzmanciacz sie wylacza i przechodzi w tryb malego poboru pradu. Pojawienie sie sygnalu powoduje natychmiastowe uaktywnienie wzmaka.
  • Level 33  
    Irek2
    Schemat pochodzi dokladnie z tad http://www.mdcs.elektroda.net/arn312/arn312.html
    A ile kosztuje twoj wzmacniacz ? Praktycznie wszystkie czesci mam, ale nie potrafie robic (trawic) plytek :(

To jaki polecacie glosnik dotego wzmacniacza ? Praktycznie tylko do kina, ale czasem i do muzyki. Zastanawiam sie moze kupic ten glosnik, a moze zrobie kiedys mocniejszy wzmacniacz.

P.S.
    Chcialem zrobic prosty i tani wzmacniacz wiec o takiego pytam (taki znalazlem)

P.S.2
    czy wedlug tego schematu bedzie dobrze ?
  • Level 30  
    oczywiście możesz zasotosowac ten głosnik stx 27-150-x-XX ale pamietaj za dobrze to to chodzić nie bedzie jak dasz więcej W to głosnik bedzie próbował wypluć membramę.

PS: a nie myslałes o mostku ???
  • Level 33  
    Ale z tego co wiem i sie domyslam to z tego trafa nie da rady :(

Ale na dzien dzisiejszy nie bede go katowal, mam malutkie dziecko w domu (5 tygodni :) ) Jak podrosnie to razem zbudujemy mostek na TDA do tego glosnika :)
  • Level 40  
    poszukaj na forum mojego projektu wzmaka na TDA. Na jednej plytce o wym 76x76mm jest wzmacniacz, filtr, zasilacz glowny i do filtra oraz wejscie nisko i wysokopoziomowe (roznicowe)
    Temat nazywal sie sub na TDA7294 prosto i tanio dla kazdego.
    Mam tez wersje rozwinieta z mostkiem TDA i autowlaczeniem. Schematy wysylam po zapytaniu na audioefm(malpa)interia.pl
  • Level 33  
    irek2 wrote:
    poszukaj na forum mojego projektu wzmaka na TDA. Na jednej plytce o wym 76x76mm jest wzmacniacz, filtr, zasilacz glowny i do filtra oraz wejscie nisko i wysokopoziomowe (roznicowe)
    Temat nazywal sie sub na TDA7294 prosto i tanio dla kazdego.
    Mam tez wersje rozwinieta z mostkiem TDA i autowlaczeniem. Schematy wysylam po zapytaniu na audioefm(malpa)interia.pl

Witam.
    Znalazlem ten projekt i musze powiedziec ze fajny :)
    Ale ja praktycznie juz wszystko mam:filtr, zasilacz, trafo, koncowke mocy i inne graty:) Brakuje mi tylko plytki pod TDA (wzmacniacz)

Bardzo bym prosil o schemat do tej koncowki (bez zadnych dodatkow)-sklepie to w pajaku i zobacze jak to bedzie dobrze chodzic to przeniose na plytke :)

Pozdrawiam. Piotrek
  • Helpful post
    Level 40  
    takich plytek jest sporo. Kilka robi AVT oraz ich konkurencja.

Ja nie widze sensu robienia plytki tylko pod jednego TDA bo plytka bylaby miniaturowa a trzeba by bylo podpinac do niej wiele przewodow.
    Sygnal opuznionego wlaczania koncowki i szybkiego wylaczania jest brany z detektora napiecia trafa wiec dobzre jest jak zasilacz i TDA sa na jednej plytce. No inaczej masz kiszke a nie ciche wlaczanie/wylaczanie.
  • User under supervision
    Co do robienia płytki do kostek TDA to jest naddawanie sobie wysiłku bo praktycznie one mają kilka elementów i Łatwo się je montuje. Troche trzeba się pogimnastykować ze złączeniem nóżek - bo jedna u góry druga na dole scalaka. MUTE STB najłatwiej zrealizować poprzez połączenie ich z + zasilania poprzez rezystor 10k i DZ12V do masy. Przy scalaku musi być na nóżkach kondek filtrujący +zasilania inaczej się wzbudza. Rezystor sprzężenia zwrotnego 22k można spokojnie zwiększyć do 120k przez co układ zyskuje na czułości jeżeli jest taka potrzeba.
  • Level 33  
    Witam.

Na razie bardzo dziekuje za odpowiedzi.
    Zmowilem u Pana irek2 plytke pod ta kostke(bardzo mie do tego przekonal zeby zrobic raz a pozadnie, a nie jakies tam pajaki) Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Pozdrawiam. Piotrek