Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zgrzewarka do rękawa folii

Bartek zielu 10 Jul 2006 21:18 5145 9
    Bartek zielu
    Level 10  
    Buduje maszynę której jednym z zadań jest tworzenie rękawa folii a nastepnie dozowanie do środka.Najważniejsze jest dla mnie kwestia zgrzewania folii. Ma on byc tworzony w sposób ciagły tzn. przesuwa sie folia i elementy grzejne łączą nakładające się na siebie strony foii.
    Nie wiem doładnie jak to zrobić :czy zgrzewa to drut oporowy po którym sunie sie folia , czy może elemecty grzejne ( rolki ) sa poteflonowane i łącza ją, czy cos innego podpowiedzcie. Pozostaje jeszcze kwestia jak to sterować :w przypadku drutu oporowego to sterowanie jakieś co utrzyma stałą tem. w czasie przesuwu (czasowe chyba odpada ?) a w przypadku rolek grzejnych tez nie wiem jak utrzymać stałą tem.
    Więc widzicie jest duży problem.Prosze o jakąś pomoc , schematy , cokolwiek co macie.
    Wielkie dzieki.
    zden127
    Level 11  
    nie lepiej iprosciej gotowy rekaw
    Bartek zielu
    Level 10  
    nie potrzebny mi taki układ jak opisałem.
    histeria
    Level 19  
    Tak prosto nie uda ci się rozwiązać tematu.Co to za folia -PP-HDPE-LDPE ?.
    Do tego dochodzi poprzeczny zgrzew i obcięcie.Bez zobaczenia na własne oczy takiej maszyny trudno będzie ci coś zbudować.
    Bartek zielu
    Level 10  
    Ja wiem jak zrobic pozostałe element wiem jak zrobić standardową listwę grzeja itp. Chodzi mi o to że nie wiem jak zralizować zgrzewanie ciągłe , podczas przesuwu. Chcę zdobyć informacje na ten temat . Folia spozywcza.
    User removed account
    User removed account  
    Bartek zielu
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedz.
    Mam jeszcze parę pytań. Co do rolek zgrzewających to jaką powiny mieć średnicę żeby zgrzew był dobry, oraz jaka szerokość i materiał? Czy powiny one być cały czas dosunięte do rękawa folii wtedy kiedy nawet folia się nie przesuwa ( myśle że że powiny się odsuwać od folii gdy ona się zatrzymuje ) Gdzie mogę dostać takie grzałki jak napisałeś moze są gotowe czy tez trzeba robić na zamówienie ?
    Jak możesz to prześlij jakieś zdjęcia takich rozwiazań jak to wygląda.
    bartekaudi(malpa)op.pl
    ADACHO
    Level 15  
    W swojej pracy mam do czynienia z maszynami wykonujacymi założone przez ciebie zadanie. Napisz jak rozwiązałeś kwestę formowania rękawa, co chcesz dozować, czy folia ma być odcinana po dozowaniu, czy napewno musi być ciagły ruch folii ( musisz dysponować ruchoma głowicą zgrzewająco -odcinajacą) . Zakładam że rękaw jest formowany na kołnierzu osadzonym na rurze. Zgrzew tzw pionowy rękawa bardzo prosto uzyskać na zasadzie pracy żelazka. Materiał przesuwa sie po nieruchomym rozgrzanym elemencie , ważny jest docisk i powleczenie tego elementu np teflonem-unikniecie przylepiania sie materiału. Jeżeli ruch może być cylkliczny to ten element dobrze jest umiescic na ruchomym ramieniu napędzanym np. siłownikiem pneumatycznym, zresztą w piewszym przypadku równiwż byłoby to wskazane ;) Pozdrawiam.
    Bartek zielu
    Level 10  
    Chodzi głównie o element wykonujący zgrzewanie pionowe , pomijam kwestię zgrzewania poprzecznego ( to mam rozpykane ). Profil który kształtuje folię też, pozostaje kwestia jak to zgrzewać? Tak jak napisałeś to musi być odsuwane ( element grzejny ) bo zgrzewanie nie będzie ciągłe , będa przerwy.będzie zgrzanie ciągłe pewnej długości stop , zapakowanie , zgrzanie pionowe z obcięciem poziomym i znowu przesuw pionowy ze zgrzewanie.
    Chodzi mi o to żebyś opisał jak zrobić te zgrzewanie pionowe.
    Czy mają to być rolki zgrzewające otóre też się dosuwają i odsuwają.
    Czy ma to być nieruchomy element grzejny dosuwany i odsuwany ,po którym sunie się folia itp.
    Napisz co wiesz ,jaki sterownik grzałki jaka grzałka czy elementy teflonowane jaki termostat itp.
    Może masz jakieś zdjęcia? albo linki do stron?
    Jeszcze raz wielkie dzięki i proszę o odpowiedz.
    Czekam narka.
    ADACHO
    Level 15  
    Witam . Czyli zasada działania tak jak myślałem. Elementem zgrzewającym jest ''bloczek'' wykonany ze stopu aluminium o długości przynajmniej równej zakładanej długości paczki . Czoło o szerokości zgrzewu wynikajacego z formowania folii. Całość nie powinna mieć dużych gabarytów. Element grzejny to grzałka cylindryczna o długości bloczku umieczona oczywiście wewnątrz, średnica ok 10 mm, ważne dokładne pasowanie- unikanie pustych przesterzeni, (moc ok.250W- w zaleznosci od zastosowanych gabarytów i szybkości cyklu pracy). Temperatura mierzona czujnikiem pt100 połaczonym z regulatorem PID , element mocy przekaźnik SSR napięcie grzałki w zależnoci od warunków , najlepiej bezpieczne.( regulatory dwustanowe przesterowują co jest bardzo niepożądane, zastosowanie regulatora wbudowanego w sterownik PLC lub gotowy modułowy regulator , stabilność temperatury bardzo ważna )czujnik oczywiście w bloczku. Bloczek umieszczony na siłowniku , dociska dwie warstwy foli w czasie kiedy jest cykl odcinania , wiec folia nie może i nie jest przesuwana. Na czoło bloczku można nakleić specjalna samoprzylepną taśme teflonową. Oczywiscie bedzie pracowało i bez tego, ale trzeba sie liczyć z tym ze podczas postoju folia bedzie miała tendecje do lepienia sie do bloczku, gdyż on nie powiniem byc w dużym oddaleniu podczas cyklu ciagnięcia foli aby uniknać zejścia ;-) przygotowanego do zgrzania materiału z lini zgrzewania. W kwestii mechanicznej , układ powiniem umozliwiać regulację docisku. Jeśli dysponujesz fotkami wykonanego urządzenia to chetnie coś podpowiem. Niestety nie mogę przesłać fotek bo jestem na urlopie. Pozdrawiam