Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Scenic - padło radio czy wyświetlacz?

Dlugi30 11 Lip 2006 00:56 6193 9
  • #1 11 Lip 2006 00:56
    Dlugi30
    Poziom 10  

Witam serdecznie. Posiadam Renault Scenica 2000 r, zamonotowane radio Tuner List 22 DC259/62T. (bez wyświetlacza - orginalny osobno w konsoli plus sterowanie z pilota przy kierownicy).

Kilka dni temu zaplikowałem piankę do czyszczenia nadmuchów no i stało sie. Radio co prawda działa, ale wyświetlacz nie (chociaż pokazuje zegarek i temperaturę). Przestał też działać pilot. Podejrzewam, że pianka skropliła sie i gdzieś mogło wystąpić zwarcie. Wobec powyższego mam pytanie - czy uszkodzeniu mógł ulec wyświetlacz (chociaż jest on zamontowany ponad nadmuchem) czy też radio (jak przypuszczam, skraplająca sie pianka do czyszczenia mogła kapnąć na kostkę radia.

Pozdrawiam

Mariusz

• #2 11 Lip 2006 15:45
    djlj24
    Spec od car audio

Uszkodzenie w radiu - dość typowe, ale i wyświetlacz niedługo zacznie gubić segmenty. Pianka i tego typu inne badziewia (plak itp.) to zabójstwo dla wyświetlaczy i elektroniki a na dodatek nic pożytecznego to nie daje bo się brudzi jeszcze bardziej (lepią kurz).

• #3 11 Lip 2006 21:26
    Dlugi30
    Poziom 10  

Dziekuje bardzo za odpowiedź.

Tak własnie myślałem, że przyczyna leży po stronie radia. Rozebrałem sobie deskę, dobrałem się do wyświetlacza - żadnych zmian, natomiast radio jest umiejsowione bezpośrednio pod nadmuchami. Skroplona pianka trafiała bezpośrednio na odsłonięty tył radia (między innymi na kostki). Z tego wynika, że kostka z zasilaniem jest sprawna, kostka z wyjściem na głośniki również, natomiast uszkodzeniu uległo wyjście na wyświetlacz (mała żółta kostka).

Podrawiam

Mariusz

• #4 03 Sie 2006 12:02
    wiertacz
    Poziom 33  

Mam pytanie do kolegi Mariusza. Czy udało Ci się to jakoś naprawić, bo ja mam podobny przypadek. A może ktoś inny mi cos poradzi. Radio mam rozebrane i wyczyszczone. Stwierdziłem, że zacisk numer 1 - do niego jest podłączony niebieski kabelek z żółtej wtyczki - na płytce radia " wisi " w powietrzu. ( omomierz pokazuje rezystancję większą niż 40 mega w stosunku do masy ). Pozostałe używane końcówki z tej wtyczki pokazują jakąś rezystancję do masy. Nie posiadam niestety schematu do tego radia.

• #5 03 Sie 2006 21:24
    Dlugi30
    Poziom 10  

Na razie sobie nie poradziłem, nie mam schematu, nie chcę więc jednak grzebać "po ciemku". Byłem u kilku "radiowców" i nikt nie chcę się podjąć naprawy.

• #6 04 Sie 2006 07:53
    domint
    Poziom 25  

Niedawno robiłem radio z Mercedesa po piankowaniu. Środek mocno aktywny i przy obecności napięcia trawi ścieżki. Dokładnie trzeba je obejrzeć i najlepiej wylutować zalane złącza, wszystko wykąpać w cleanser druku.

• #7 05 Sie 2006 01:11
    ikar55
    Poziom 32  

Bez wylutwania całego zespołu gniazd raczej tu się nie obejdzie.Prawdopodobnie wytrawiona będzie ścieżka na płytce gniazd lub na płycie głównej pod gniazdami.

• #8 06 Sie 2006 00:52
    diesel5857
    Poziom 21  

Bez wylutwania całego zespołu gniazd raczej tu się nie obejdzie
    robiłem już kilka sztuk
    i niestety trzeba rozebrac radio na części pierwsze lub mięć dobre radio na wzór i można połapać co gdzie połączone

• #9 06 Sie 2006 13:53
    wiertacz
    Poziom 33  

Witam. Obeszło się bez wylutowywania całego złącza. Przerwana była tylko ścieżka do końcówki numer 1 w żółtym gnieździe. Przeanalizowałem układ ścieżek na płytce i doszedłem do tego, że na tej końcówce jest sygnał SDA z magistrali I2C. Sygnał ten wychodzi z końcówki 61 procesora sterującego przez oprniki separujące. Dla informacji podam, że do końcówki 2 złącza dochodzi sygnał SCL z końcówki 62 procesora, do końcówki 3 złącza dochodzi dodatkowy sygnał z końcówki 69 procesora. Na końcówce 6 jest masa a na koncówce 5 pojawia się napięcie 14V. Radio zostało uruchomione i wszystko gra.

• #10 06 Sie 2006 19:22
    Dlugi30
    Poziom 10  

Dziękuje za szczegółowe informację, tego mi wcześniej brakowało. Jutro zabiorę się za radyjko. Dam znać czy zostało ożywione.

Pozdrawiam

Mariusz

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME